Professor of advocaat moet Erdogan uit Witte Huis houden Bijna zeven jaar cel na roof uit Kunsthal 8 BUITENLAND Israël roept Palestijnse burgers op weg te trekken uit gebied. VN verwachten dat stroom aan vluchtelingen aanzwelt. Aanhangers van Erdogan weten het zeker. Natuurlijk wint hij de eerste ronde met 50 procent van de stemmen plus een. Een twee de ronde zal niet nodig zijn. Zijn verkiezing zal het land verande ren. Erdogan laat er geen misver stand over bestaan: hij neemt geen genoegen met een ceremo niële dan wel onpartijdige func- hoofddoek. Hij zou dus uit alle segmenten van de samenleving stemmen kunnen trekken, is de gedachte achter zijn deelname. Het verschil tussen de bedachtza me, rustige sprekende academi cus met de slogan 'Voor brood' en straatvechter Erdogan kan niet groter zijn. Waar de laatste tekeer gaat tegen iedereen die tegen hem is, spreekt Ihsanoglu over res pect en eenheid. De professor moet het wel doen zonder het charisma van Erdogan. Binnen CHP en MHP is ook niet iedereen blij met de professor. Voor velen is hij te religieus'en te veel een compromis. In de vier weken die nog resten in de run op het (^ankaya, gunt de staats-tv Erdogan urenlang zendtijd. In totaal zes verdachten stonden terecht in de roofzaak waarbij in de vroege ochtend van 16 oktober 2012 zeven schilderijen uit de Kunsthal werden ontvreemd. Het ging om doeken van onder ande ren Picasso, Matisse, Monet en Gauguin. De schilderijen zijn ver dwenen en hoogstwaarschijnlijk verbrand. De hoogste celstraf was wegge legd voor de verdachte die samen met hoofdverdachte Radu Dogaru de eigenlijke inbraak pleegde. Adrian Procop was samen met Do garu te zien op beelden die de be wakingscamera's in de Kunsthal maakten. Hij werd eind juni door Groot-Brittannië uitgeleverd aan Roemenië. Procop kreeg vier jaar en acht maanden voor het opzetten van een criminele organisatie en roof. Daarbij telden de rechters nog eens twee jaar op voor een andere diefstal. Radu Dogaru werd in een eerder stadium in hoger be roep al veroordeeld tot zes jaar, zijn kompaan Eugen Darie kreeg toen vijf jaar en vier maanden. Twee medeplichtigen, onder wie de moeder van Dogaru, kregen gisteren twee jaar cel opgelegd voor hun aandeel in de misdaad. Vier van de zes verdachten in de zaak moeten een bedrag ophoes ten van 18,1 miljoen euro, de waar de van de gestolen schilderijen. Een man die de schilderijen in op dracht van de daders probeerde te slijten moet een boete van 10.000 euro betalen. Het gaat om Petre Condrat, een van de assistenten van een rijke Roemeense zaken man. maar verenigt. Een president die voor een nieuwe grondwet is, voor meer democratie, voor meer macht naar lokale overheden." Hij heeft een goed verhaal, een bevlo gen stijl, maar de kans dat hij in (^ankaya, het Turkse Witte Huis, belandt, is uiterst klein. Zijn kan didatuur voert de spanning wel op. En dan is er de 70-jarige professor Ekmeleddin Ihsanoglu, de geza menlijke kandidaat van de groot ste oppositiepartijen, de seculiere CHP en de nationalistische MHP. Hij is nog een grote onbekende. Opgegroeid in Cairo, tot voor kort secretaris-generaal van de Organi satie voor Islamitische Samenwer king. Een vrome moslim én secu lier, met een echtgenote zonder JERUZALEM - Israël roept Pales tij nen op het noorden van de Ga- zastrook te verlaten. De Verenig de Naties vangen hen op, maar de schuilkelders stromen snel vol. Na acht dagen van wederzijdse ra- ketaanvallen tussen Israël en de Palestijnse Hamasbeweging en an dere militante groepen in de Ga- zastrook, dreigt Israël met een grondoperatie. Rond de noordelij ke grens tussen Israël en de Ga- zastrook trekken Israëlische leger eenheden samen. 40.000 reservis ten worden gemobiliseerd; zij ne men elders in het land taken over van dienstplichtige soldaten die richting Gaza worden gestuurd. Volgens Defensieminister Moshe Ya'alon worden veel Palestijnse ra ketten die dagelijks het lucht alarm doen afgaan in grote Israëli sche steden op tientallen kilome ters afstand van de strook, vanuit het noorden van Gaza afgevuurd. Israël roept burgers in het gebied op weg te gaan, of het risico op een bombardement voor lief te ne men. Zo'n 20.000 Palestijnen ga ven tot nu toe gehoor aan de op roep. „16.000 mensen zijn opge vangen in scholen en gebouwen van de VN in Gaza", zegt Colin Kampschoer, een Nederlandse VN-medewerker van het Wereld voedselprogramma in Oost-Jeru- zalem. „Nog eens 3.200 mensen konden terecht in huizen van fa milie." De Gazastrook is een van de meest dichtbevolkte gebiedert ter wereld. Meer dan een miljoen Ga- zanen - 67 procent van de totale bevolking - kregen al voor de hui dige gevechten voedselhulp van de VN. De organisatie verwacht dat het aantal evacués de komen de dagen kan oplopen tot 60.000. „De nieuwe vluchtelingen krijgen een noodvoedselpakket zodat ze hun schuilplaatsen zo min moge lijk hoeven te verlaten", zegt Kampschoer vanuit Oost-Jeruza- lem. Via een videoverbinding praat hij met collega's in Gaza. Intussen vuren Harnas en andere militante bewegingen nog altijd raketten af op Israël, afgelopen week gemiddeld meer dan hon derd per dag. Door een geavan ceerd raketschild blijft het aantal Israëlische slachtoffers van deze raketten vooralsnog minimaal, maar de raketten houden de druk op premier Netanyahu om kei hard tegen Harnas op te treden on verminderd hoog. „Wanneer de leiders van Harnas uit hun schuil plaatsen tevoorschijn komen, zien ze de schade die wij hebben toegebracht. Dan krijgen ze spijt van hun daden", schreef minister van Defensie Ya'alon gisteren drei gend op zijn Facebook-pagina. Maar voorlopig blijven de Ha- masleiders schuilen en hun aan hangers schieten. tie. Hij wordt een uitvoerende pre sident en zal veel macht naar zich toetrekken. „Geen vaas of bloem pot", zo noemt hij dat. Helemaal zeker van zijn zege in de eerste ronde kan Erdogan niet zijn. Bij de gemeenteraadsverkie zingen in maart haalde zijn partij 43 procent. De andere 7 procent moet hij ergens vandaan zien te halen. Op de Koerdische stem kan hij niet rekenen nu de popu laire Selahattin Demirtas (de 42-jarige advocaat en leider van de Koerdische BDP) zich kandi daat heeft gesteld. Een slimme zet "van de Koerdische beweging. De mirtas hoopt ook de stemmen van links-Tlirkije en de Alevieten naar zich te trekken. „Een presi dent die het land niet verdeelt, door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Een vrome, rustige pro fessor, een jonge Koerdische politi cus en premier Erdogan. Precies over een maand mogen de Turken het zeggen. Wie gaat de nieuwe ge schiedenis van Turkije schrijven? Wie wordt de nieuwe president? BOEKAREST - Tot tachtig maanden cel. Die straf is gisteren in Roeme nië opgelegd aan de drie verdach ten van de schilderijenroof in de Rotterdamse Kunsthal. Ook werd een boete van 18,1 miljoen euro opgelegd. Vier van de in totaal zes verdachten in de zaak moeten een bedrag betalen van 18,1 miljoen euro 'Verlaat noorden Caza!' door onze correspondent Jan Franke Presidentskandidaat Selahattin Demirtas. foto HH Een Palestijnse vrouw wast haar kind in een school van de Verenigde Naties in Gaza, waar ze haar toevlucht heeft gezocht, foto Corbis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8