Veiligheid en justitie stoppen niet bij de grens Ga er lekker zelfstandig op uit! molenaar 3^ jj Arubaans verzet tegen bemoeienis Nederland 6 BINNENLAND Werken die hulpdiensten aan de grens nou nog niet goed samen? Moeten de mensen die dicht bij de grens met Duitsland of België wonen, zich zorgen maken over hun veiligheid? Zijn politie en brandweer van Nederland en zijn buurlanden na jaren van overleg gen en oefenen, nog niet op el kaar ingespeeld, mocht er een ern stig ongeluk of zelfs een ramp ge beuren? Gisteren kwam minister Opstel ten (WD, Veiligheid en Justitie) speciaal naar het Drentse Coevor- den om op dat punt nog eens de puntjes op de i te zetten. In het Europark, een groot bedrijventer rein dat Coevorden samen met buurgemeente Emlichheim op de grens ontwikkelt, ondertekende hij met zijn collega van de Duitse deelstaat Nedersaksen een over eenkomst over verregaande sa menwerking bij het bestrijden van rampen. Op het gebied van crisiscommunicatie en preventie zouden er volgens de twee be windslieden nog wel stappen ge nomen moeten worden. Ze stap ten beiden in een hoogwerker om goed te kunnen zien hoe hier Ne derlandse en Duitse bedrijven met elkaar samenwerken. Maar volgens brandweercomman dant Folkert Sinnema hoeft nie mand te schrikken van de komst van de twee politici. Hier in Coe vorden is de grens steeds meer aan het vervagen, zegt hij. „We werken hier al tientallen ja ren goed samen met onze buren. Dat komt natuurlijk ook omdat heel veel mensen in Duitsland hun boodschappen doen en er tanken. Als er problemen zijn, dan lossen we die gewoon op. Nog steeds passen Duitse brand weerslangen niet op onze Neder landse koppelingen. Dat hebben we1 zelf opgelost", zegt hij. „We hebben afgesproken dat voor een brand of ongeluk in de grens streek, beide korpsen uitrukken. Wie het eerst is, komt in actie. Zo kan er nooit wat misgaan. Het ge beurt wel een paar keer per jaar dat we ergens samen hulp moe ten verlenen. Daarnaast houden we jaarlijks een grote oefening." Volgens Sinnema staat de taal sa menwerking aan de grens niet in de weg. „Wij verstaan Duits, zij verstaan ons Duits. De minister wil de afspraken die we al heb ben, politiek bekrachtigen. Dat is belangrijk voor het geval er een echt grote ramp gebeurt, waar ook de landelijke overheid bij be trokkenen is." Minister Opstelten zegt desge vraagd inderdaad niet gekomen te zijn omdat hij de dagelijkse prak tijk van grensoverschrijdende hulpverlening in Coevorden te wil veranderen. „Ik wil ze zeker niet in de weg lopen, laat ze alsje blieft hun werk doen. Ik ben er omdat je niet te lang moet leunen op afspraken die je een keer ge maakt hebt. Er verandert zo veel op het gebied van internet en so ciale media. Die veranderen de cri siscommunicatie, dat moet je mee nemen in je plannen. Ik wil de diensten alert houden, zodat ze zich aanpassen aan de tijd." Ook misdaad kent steeds minder grenzen. Voor de Duitse grens streek maakt minister Opstelten afspraken over rampenbestrijding en crisiscommunicatie met zijn collega's van de deelstaten. Voor het Belgische grensgebied in Lim burg, Brabant en Zeeland, doet hij dat met zijn Belgische collega. Bij Tihange bij Luik en Doel bij Antwerpen, hebben de Belgen kerncentrales staan. Daar zijn de plaatselijke rampenplannen op toegesneden. Opstelten: „Maar bij de Belgische grens speelt ook de drugscriminaliteit een belangrijke rol, waar ik heel alert op ben. Die moeten we ook gezamenlijk, dus internationaal aanpakken. Daar om heb ik bij dit grensoverleg ook mijn Franse collega betrok ken. De laatste jaren wordt het be strijden van grensoverschrijden de misdaad steeds belangrijker." Ook in Coevorden besprak Opstel ten het probleem van grensover schrijdende misdaad met zijn Duitse ambtgenoot. Het bestrij den van drugscriminaliteit, al of niet door motorbendes, noemde hij als een prioriteit. Bekijk de tv-commercial op www.molenaar.nl/scootmobiel wBSKBEmBg Vanuit Oranjestad gaf Eman gis termiddag een persconferentie via Skype. Hij is sinds vrijdag in hongerstaking, uit protest tegen het 'wurgen, chanteren en gijze len', zoals de Arubaanse premier de begrotingsbemoeienis bestem pelt. Het budgetrecht ziet hij als een van de belangrijkste symbo len van autonomie. Minister Ronald Plasterk (PvdA, Koninkrijksrelaties) zegt dat fi nanciën normaal gesproken inder daad een zaak van Aruba zelf is. „Maar als de stabiliteit van het land en de deugdelijkheid van het bestuur in gevaar komen, is het een koninkrijksaangelegenheid." De Arubaanse premier ziet juist totaal geen grond voor ingrijpen door het kabinet 'en spreekt van een. 'onrechtmatige daad': alleen onder hoogst uitzonderlijke om standigheden kan de Rijksminis terraad dit doen. „Onze begroting vormt geen gevaar voor het ko ninkrijk." Hij erkent wel dat het eiland een hoge staatsschuld heeft. Die steeg van 45 procent in 2009 naar 73 procent nu. Het be grotingstekort ligt rond de 6 pro cent. „Wij hebben ervoor gekozen om in crisistijd te investeren. Dat is anders dan obsessief bezuini gen. We hebben nu economische groei, de werkloosheid is nu lager dan in Nederland." door Jaap Roelants COEVORDEN - De Nederlandse rege ring zoekt hulp over de grens bij de aanpak van grensoverschrijden de misdaad - maar ook bij rampen bestrijding. Bij Antwerpen hebben de Belgen kerncentrales staan. Daar zijn de rampenplannen op toegesneden Voor de Duitse grensstreek maakt Opstelten afspraken over rampenbestrijding en crisiscommunicatie Aan de zuidgrens speelt drugscriminaliteit een rol en zijn de inzet van Belgische en Franse collega's nodig Opvouwbare scootmobielen Goedkoopste van NL Past in elke kofferbak Nu v.a. 399,- Bon voor gratis brochure over scootmobielen Naam Dhr Qj Mevr Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail wk29:M4i^c Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Als je ouder wordt kun je vaak wat minder, maar meestal kun je meer dan je denkt. Het glas is halfvol, nie,t halfleeg. Zo zien wij dat graag. Molenaar, want zo heten wij, helpt u graag om zoveel mogelijk te blijven doen wat u het liefst doet. Trek er weer op uit om te genieten van het buitenleven bijvoorbeeld. U kunt weer gaan en staan waar u wilt. U doet zelf weer uw boodschappen of geniet van een kopje koffie bij een vriend of vriendin. Met een scootmobiel van Molenaar kiest u voor de hoogste kwaliteit en de beste service voor een laagste prijs. Molenaar adviseert u graag wat de beste oplossing voor u persoonlijk is. Vaste scootmobielen Stabiel veilig Voor lange afstanden Nu v.a. 1890,- Vrijblijvend thulsadvies? Wij komen graag bij u thuis langs voor een gratis vrijblijvende proefrit bij u in de straat. Bel gratis 0800-27 40 400 en maak een afspraak! Gratis uitgebreide brochure? Boordevol informatie en tips Bel 0800 27 40 400 DEN HAAG - De Arubaanse minis ter-president Mike Eman is boos op het Nederlandse kabinet. Dat wil onafhankelijk onderzoek naar zijn begroting. De schulden van het eiland zijn in rap tempo opgelopen en het is maar de vraag of de plan nen daaraan een einde gaan ma ken, stelt de Nederlandse regering. Daarom komt er vooralsnog geen handtekening onder de Arubaanse begrotingsplannen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6