Kippenboeren zijn blij met Wakker Dier, voor 't eerst Mis 'm niet! Jouw lastminute stedentrip! werk zien aankomen Berlijn Athene Bari daar word ie vrolijk v Éffe BINNENLAND 5 ren bovendien fijntjes op dat Van der G. voor zijn vrijlating zelf met alle voorwaarden heeft ingestemd en. „Geen reden om nu te kla gen." Iedere drie maanden zullen de voorwaarden worden geëvalu eerd. „Hij zat in de gevangenis in een beschermde, overzichtelijke omgeving. We weten niet hoe hij op stressfactoren zal reageren, zo als dreiging van buiten. Hij heeft zich in het verleden ook gewa pend tegen dreiging. Alleen op de ze manier kan Volkert geleidelijk in de maatschappij terugkeren, gaan we recidive tegen én wordt de maatschappij beschermd." De uitspraak is op 30 juli. Met de zachte of hardgekookte ei tjes die u op zondagochtend bij het ontbijt eet zit het qua dieren welzijn best snor. Die komen van kippen die op z'n minst vrij in de stal hebben gescharreld. 20 pro cent van de Nederlandse leghen nen kwam vorig jaar zelfs buiten (zij legden vrije uitloop of biologi sche eieren). Maar naast de 150 eieren uit een doosje die u als Nederlander per jaar gemiddeld kookt of bakt, eet u nog 44 eieren. Die zijn ver werkt in producten als mayonai se, koekjes, deegwaren en gerech ten in kantines en restaurants. De ze zijn vaak afkomstig van kippen die een stuk minder bewegings vrijheid hebben gehad. Daarom begint Wakker Dier vandaag een campagne tegen de verborgen kooi-eieren die groothandels ver kopen en fabrikanten in hun pro ducten verwerken. De Nederlandse kippenboeren jui chen die actie toe, zegt Hugo Bens van de vakgroep Pluimvee- houderij van landbouworganisa tie ZLTO. „Het is heel goed dat Wakker Dier dit onderwerp on der de aandacht brengt. Wij kun nen niet langer concurreren met goedkope kooieieren uit het bui tenland." De sector verkeert in een diep dal, concludeerde onderzoeksinsti tuut LEI Wageningen UR vorige maand. Al twee jaar ontvangen leghennenhouders prijzen die on der de kostprijs liggen. Vooral boe ren die scharrelkippen houden hebben moeite het hoofd boven water te houden. Een aantal be drijven is al failliet gegaan, andere boeren hebben nu geen geld om hun oude legkippen te vervangen door een nieuwe lichting. De snelle omschakeling naar scharreleieren is volgens het LEI de belangrijkste oorzaak van die problemen. Onder druk van orga nisaties als Wakker Dier besloten Nederlandse supermarkten vanaf 2004 geen eieren uit legbatterijen meer te verkopen. In Duitsland ge beurde hetzelfde. Tweederde van de eieren in beide landen komt te genwoordig van scharrelkippen. Dat zijn meer eieren dan de super markten in doosjes verkopen. Het overschot komt terecht op de Eu ropese markt. Daar concurreren ze met goedkopere eieren uit het buitenland, waar kippen in kleine re kooien worden gehouden dan in Nederland is toegestaan. Zo wordt van buiten de EU eiwit en eigeel geïmporteerd dat afkomstig is van kippen in legbatterijen die door Nederland zijn afgedankt. De toekomst van Nederlandse pluimveehouders is volgens het LEI onzeker zo lang voedselfabri- kanten niet overstappen op schar releieren. Een zetje van Wakker Dier, dat de kip uit de kooi wil, is de boeren dus zeer welkom. Als mantelzorgers de handen vol hebben aan zorg voor hun naaste, moeten ze niet ook nog eens het huis moeten poetsen, meent Mez zo. Veel mantelzorgers geven al aan dat ze overbelast zijn. De vrees is echter dat gemeenten voor het poetswerk vaker hun kant op zullen kijken. De gemeen ten moeten de huishoudelijke hulp organiseren met een derde minder budget. „Ze zullen dus vaker zeggen: 'sor ry, geen huishoudelijke hulp'." Er zijn gemeenten die het zelfs om draaien, aldus Hoogendijk: nie mand krijgt nog huishoudelijke hulp, tenzij. „Als je wilt dat men sen langer zelfstandig blijven wo nen, kun je de mantelzorger er niet altijd mee belasten." Als iemand naar een instelling gaat, is het voor de mantelzorger soms lastig de zorg uit handen te geven. In een zorgplan moeten in stellingen vastleggen hoe ze fami lie bij de zorg blijven betrekken. Nu wordt van familie verwacht dat ze ook in de instelling meehel pen, bijvoorbeeld door soms kof fie te serveren of met bewoners te wandelen. „Prima", aldus Hoog endijk. „Maar dit moet wel in overleg: wat past bij de mantelzor ger, wat wil of kan die bijdragen? Nu worden zulke gesprekken niet altijd of later gevoerd." DINSDAG 15 JULI 2014 zijn gelijk I De raadsmannen van Volkert van der G. wachten in de gang van de recht bank voor aanvang van het kort geding. Links advocaat Stijn Franken, rechts advocaat Mark Krul. foto Rob Huibers/HH door Annemieke van Dongen AMSTERDAM - De campagnes van Wakker Dier roepen doorgaans woede op bij boeren. Maar de ra diospotjes tegen kooieieren die de actiegroep vanaf vandaag uitzendt, kunnen rekenen op instemming. Een Nederlander eet per jaar 44 eieren die zijn verwerkt in producten als mayonaise en koekjes Legkippen in een legbatterij foto Marcel van den Bergh\/HH Leghennenhouders kampen al twee jaar met prijzen die onder de kostprijs voor een ei liggen Prijzen zijn vanaf-prijzen obv enkele reis, exclusief €5 boekingskosten HUISHOUDELIJKE HULP HELPEN IN TEHUIS vwwv.meldpuntmantelzorg.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5