26 ZEELAND EDWIN VINKE IN IRISH BEEF CLUB Als de chefs van de Irish Beef Club (CIBC) een barbecue verzorgen, ziet het grillen, stoven en garen er simpel uit. Geen zwartgeblakerd of rauw vlees, geen hectiek rond het vuur maar sappig vlees met bijgerechten om van te dromen. Sterrenkok Edwin Vinke van de Kromme Water gang in Slijkplaat hoort sinds deze week bij het selecte culinaire gezel schap van de Irish Beef Club. Hij werd geïnaugureerd en dat ge beurde in de tuin van zijn restau rant. „Ik kwam in contact met die man nen en wist: daar wil ik bij ho ren", zegt Vinke. „Het is inder daad een bijzondere keuze, want we staan niet bekend als vleesres taurant. Wij zijn van de vis en zeedieren én we gebruiken veel lo kale producten. Maar deze man nen zijn zo gepassioneerd en we ten alles van vlees, van de her komst en bereiding. Daar wordt iedereen beter en wijzer van." Vinke wijst naar de chef koks die deze middag aan de Big Green Eggs vlees grillen, stoven en garen. Jaap Sloof uit Amster dam is een kanjer met de barbe cue. Hij is Europees kampioen bar becuen en weet hoe vlees zijn sap pigheid moet behouden. Hij geeft als advies dat je het niet op een hete grill moet leggen en dan be denkt dat het wel goed komt. „Re gel de temperatuur, doe het rus tig aan, en als je een dikke rib eye, entrecote of ribstuk op de grill wil leggen, gaar ze dan eerst een uurtje voor op lage temperatuur in de oven. Grill het vlees dan af op de barbecue." Deze middag roostert jaap Sloof hamburgers in zijn Big Green Egg, waarvoor hij vlees van nekde- len van het Ierse rund heeft ge bruikt. Die ochtend was het om vijf uur al een drukte van belang in de keuken. Ze maakten ham burgers, voegden zout en peper toe en niets anders. „Dit vlees heeft van zichzelf al zo veel smaak. We serve ren de hambur ger met een broodje dat even op de grill heeft gelegen en omdat we in Zeeland zijn, hebben we een zilte mayonaise gemaakt, door oesters in de mayonaise te verwerken. Het is een goddelijke combinatie." De runderen uit Ierland zijn 'gras- gevoerd', groeien op in het 'hele gezin' en hebben veel ruimte. „En dat proefje. Dat is toch wat an ders dan de graangevoerde runde ren uit Amerika", zegt de Ierse Margareth McCarthy namens de Ierse Beef Club. De hamburgers spetteren intus sen op de grill, terwijl er af en toe een vlam likt aan de burgers, die het vlees bruin kleurt. „Er wordt wel eens gezegd dat vlammen slecht zijn voor het vlees, omdat het zou verbranden. Maar dat ge- geurt alleen maar als je ongecon troleerd grillt", zegt Sloof. De vlammen geven een zetje aan de chemische reactie tussen suikers en aminozuren. Het is juist door deze zogenoemde Maillardreactie, dat de rib eye een mooi bruin korstje krijgt. Nog meer tips strooien de koks uit hun mouw. Haal het vlees ruim voor de bereiding uit de koelkast zodat het op kamertem peratuur kan komen. Bij een groot stuk vlees moet gedacht worden aan 1 a 2 uur van tevoren. Daardoor blijft het mals en be houdt het zijn smaak. „En als je in de gelegenheid bent om een barbecue met deksel te gebrui ken, doe dat dan, want dan kan het onder de kap garen." Jaap Sloof en zijn collega, Jeroen Hazebroek, van de Big Green Egg, merken op dat de buitenkeuken terrein wint. „Fietsenhokken wor den verbouwd tot 'outdoorkit- chens'. En daar wordt echt ge kookt. Mensen hebben er genoeg van om spiesjes met verschillen de soorten stukjes vlees te grillen. Ie maakt indruk als je vlees uit één stuk op de barbecue legt en dat voor het oog van vrienden en familie in plakjes snijdt", zegt Ha zebroek. Nieuwe aardappels worden geser veerd, die onder een dikke zout- korst liggen. De zoutkorst is ge- Barbecuetips voor vlees uit één stuk I Na het grillen wordt het vlees in dunne plakjes gesneden. door Edith Ramakers I Vlees van het Ierse rund

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58