'Verklaring rechtenstudente zorgt voor doorbraak onderzoek moord' I 1 I Stekelbees De vaste internetaansluiting is zó snel dat een beetje extra verkeer van mobieltjes niet gemerkt wordt. 22 ZEELAND DRAADLOOS INTERNET Een wandelende wifi-hotspot dinsdag Gekleed in zeiljack en rubber laarzen rijden we naar Zomergem, even voorbij Gent. Zowel het seizoen als de plaats naam staan in contrast met het weer. Hevige regenbuien verge zellen ons. Wij gaan naar een open tuindag. Inderdaad, wij weten onze uitstapjes altijd goed te plannen. We gaan op be zoek bij Marc Geens van de Proeftuin, waar we mogen proe ven van de heerlijkste kruisbes sen, oftewel stekelbezen. Hij is ruim twee decennia bezig met kruisbessen (ook met druiven, aalbessen en frambozen maar vooral toch met kruisbessen). We komen in een tuin, waar van iedere centimeter is gewijd aan groei. Een welkomstbordje waarschuwt dat één en ander in verandering is en soms wat 'rommelig' kan overkomen. De echte orde-zoeker kan hier als nog rechtsomkeert maken. Maar die mist dan wel wat: een oneindige variëteit en hoeveel heid aan bessenstruiken en een uiterst deskundige en gepassio neerde kweker. Er zijn weinig mooiere dingen op een grijze, regenachtige zomerdag. Hij ver telt van zijn zoektocht naar ziekteresistente rassen van kruisbessen die in ons klimaat en op onze bodem gedijen. En het is betoverend, wetenschap pelijk verantwoord, ecologisch en duurzaam. Hij plant, verge lijkt en proeft jaar na jaar. Zo weet hij welke kruisbessensoor- ten 'echt5 ziekteresistent zijn. Hij vertelt over hoe hij zijn ken nis vergaarde en uitbreidde. Soms was dat een oude tuinder die hem veel leerde. Soms was dat door eigen trial and error. Soms uit teksten van eeuwen terug. Achteraf zijn sommige oude teksten een beetje du bieus. Zo adviseerde een bron rond 1900 om lood of kwik te gebruiken voor gezonder en groter (hoogstam)fruit. Geluk kig zijn we inmiddels verder. We gebruiken zulke dodelijke gifstoffen niet meer... Alhoewel, er zijn 'gewas beschermingsmiddelen': neonicotinoïden, die onder prachtige namen als Kohinor en Admire verkocht worden. Ze zijn zeer effectief. Ze bestrij den nare insectenen bijen en vogelsenDoe mij maar het Zomergems model. VLISSINGEN - UPC en Ziggo doen het al. Zeelandnet begint met een proef in Vlissingen: de aanleg van een groot draadloos internetnet werk via de modems van abon nees. Maar is het veilig? Wie bij Ziggo of UPC een inter netverbinding heeft, kan het al een tijdje: op straat internetten via het modem van een andere abonnee. Uiteraard kan dat alleen als je daarvoor toestemming hebt gegeven. In plaats van te internet ten via de belbundel van je tele foon, surf je nu over het wifi-net- werk van een ander. Volgens de bedrijven worden de snelle kabel verbindingen daardoor efficiënt benut en de mobiele netwerken (3G en 4G) minder zwaar belast. Zeelandnet begint met een proef in Vlissingen en bij succes wordt het draadloze netwerk in heel Zee land ingevoerd. Het blijft een gek idee: Delta zet - weliswaar met toestemming - jouw internetver binding open voor mensen die in de buurt zijn. Waarom die moge lijkheid überhaupt in apparatuur zit ingebakken is een raadsel. Technisch kan het en dus maken providers er gebruik van. Grote hamvraag: is het veilig om je eigen modem 'open te zetten'? ja, zegt Joost Schellevis van tech nieksite Tweakers.net. „Je moet wel blijven opletten. Uiteindelijk is alles te hacken." De Consumentenbond is het daar mee eens. „Maar uit de ervarin gen die we hebben met Ziggo en UPC hebben, lijkt het erop dat het veilig is", vertelt Babs van der Staak. „Het 'openbare' wifi-net- werk is gescheiden van jouw ei gen thuisnetwerk. Iemand kan dus niet met zijn telefoon op jouw netwerk." Aanvankelijk was de beveiliging Tijdens een conferentie in de Amerikaanse staat Texas bedacht een reclamebureau een wel heel inventieve oplossing om alle be zoekers te voorzien van draadloos internet. Enkele daklozen wer den uitgerust met wifï-routers. Ze droegen een T-shirt waarop stond: 'I'm a 4G hotspot'. Wie gebruikmaakte van de verbinding kon via PayPal een geldbedrag doneren. Het geld ging direct naar de daklozen die meewerkten. De proef met mobiele menselijke wifi-hotspots veroorzaakte veel verontwaardigde reacties. Critici vonden het smakeloos en stel den dat mensen in producten veranderd werden. Het reclamebu reau vond de 'homeless hotspots' niet anders dan een moderne va riant van de straatkrant. bij Ziggo en UPC niet waterdicht, weet Schellevis. „Een telefoon is een dom apparaat. Als je eerder met een wifïspot verbinding hebt gemaakt, zal hij altijd zoeken naar een hotspot met die naam en er automatisch verbinding mee pro beren te maken. Kwaadwillenden kunnen een nep wifï-spot maken en proberen om gegevens af te tappen." Het vergt wel technische capriolen. De Consumentenbond houdt de situatie nauwlettend in de gaten en spreekt van eentheo retisch gevaar'. „Er zijn bij ons nog geen gevallen bekend dat ge gevens zijn afgevangen door mid del van een fake wifi-spot." Zeelandnet maakt gebruik van een zogenoemd certificaat. Een te lefoon of tablet kan daarmee zien of de wifi-spot ook daadwerkelijk van Delta is. Toch blijft het oplet ten, waarschuwt de Consumen tenbond. „Let erop dat je alleen verbinding maakt met wifi-spots waar een slotje voor staat." Als het dan relatief veilig is, merk je er dan niets van als anderen over 'jouw netwerk' surfen? „Bij UPC en Ziggo zijn netwerken ge scheiden", legt Schellevis uit. „Er is buiten het abonnement aparte bandbreedte gereserveerd voor openbare wifi. Dat merk je niet." Er kan wel iets anders gebeuren. Woon je boven een café en mel den zich tegelijk veel mensen aan op jouw wifi-netwerk, dan kan het zijn dat jouw modem/router 'overbelast' raakt. Dat kan van in vloed zijn op jouw eigen wifi-snelheid thuis. „Dat heeft dus niets te maken met de snel heid van de kabelverbinding, maar met de technische beper king van een modem/router", al dus Schellevis. De Consumenten bond onderstreept dat. Van der Staak: „Uit metingen bij Ziggo blijkt dat jouw internetsnelheid niet merkbaar trager is doordat je het modem beschikbaar hebt ge steld als wifi-spot." 1876-1877 }s-HeerAbtskerke Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. Deze ex van een van de verdach ten heeft begin dit jaar een belas tende verklaring afgelegd. Daarop zijn Govert de G. (23, Heiningen) en Neeltje G. (37, Tholen), ze za ten al eerder vast op verdenking van betrokkenheid bij deze moord, eind maart opnieuw aan gehouden. Meye werd in de nacht van 7 op 8 juni 2011 dood aange troffen in zijn woning aan de Keethil. Hij had meerdere kogels in het hoofd, vertelde officier van justitie Rammeloo nadat de beide raadslieden aan de rechtbank om schorsing van het voorarrest vroe gen. Want volgens de raadslieden is er geen enkel concreet bewijs dat de twee verdachten iets van doen hebben met de gewelddadi ge dood van Meye. Rammeloo wees echter naar de verklaring van de studente. Ze zou de rechercheurs verteld heb ben dat Meye ook geslagen was met een asbak. Volgens de officier is er in het huis een vijzel gevon den waarop sporen zijn gevonden die haar verhaal kunnen onder steunen. „En ze kan dat verhaal van de asbak alleen maar gehoord hebben van haar toenmalige vriend uit Heiningen." De rechtbank besliste dat het voorarrest van de twee niet mag worden geschorst. De rechters verwierpen ook het bezwaar van de raadslieden over het verhoren van de getuige zon der dat de advocaten daarbij aan wezig waren. Als alle rapporten op tijd klaar zijn worden de twee op 9 oktober daadwerkelijk berecht. SP Hij is geboren in 1810. f Hij was een matroos die; in 1831 in de Belgische wateren j bij Philippine de Nederlandse j vlag van een gestrande sloep die; in handen van de muitende Bel- j gen dreigde te vallen, wist te redden. Omnischool de Poel Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Wifi hoeft niet onveilig te zij n door Jeffrey Kutterink en Cornelleke Blok "7> door Emile Calon UNIVERSITY Of APPLIED SCiEWTES DELTA verbmót MIDDELBURG - Dankzij een Nijmeeg se rechtenstudente denkt het Openbaar Ministerie (OM) voldoen de informatie te hebben om twee mannen veroordeeld te krijgen voor de moord op fotograaf Henry Meye uit Sint Maartensdijk. - i en interview met I Jacob Hobein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54