Meldpunt voor mantelzorgers die 'n lawine aan Kort geding Volkert versus de Staat ontaardt in juridisch steekspel over aanpassing oude vrijlatingsregels. 31 Fors meer mensen naar voedselbanken Het aantal mensen in de gro te steden dat afhankelijk is van voedselbanken is in 2013 met circa een derde toegeno men. De Voedselbank in Am sterdam meldde gisteren in 2013 4.580 klanten te hebben geholpen, 1.000 meer dan in 2012. Het is 65 procent meer dan in 2010. De voedselban ken in Den Haag en Rotter dam geven vergelijkbare groeicijfers. In Rotterdam doen 7.500 mensen een be roep op een voedselbank. Europa wil rem op reclame voor poker Reclame voor online casi no's, loterijen en pokersites moet aan banden worden ge legd. Dat staat in de aanbeve lingen die de Europese Com missie gisteren heeft ge daan. In Nederland is het aanbieden van online kans spelen vanaf volgend jaar toegestaan. Advertenties voor gokspelen mogen zich van Brussel niet richten op minderjarigen. Ook mogen bedrijven geen 'druk uitoefe nen' om mee te doen. Raadslid Nouhi toch uit PvdA na ophef Het Bredase raadslid Jamal Nouhi heeft gisteren alsnog zijn lidmaatschap van de PvdA opgezegd, nadat hij dat eerder had geweigerd. Hij gaat zelfstandig verder. In een discussie over Marok ko vergeleek Nouhi homo seksualiteit met pedofilie en had hij kritiek op Human Rights Watch. De partij dis tantieerde zich van de uitla tingen. Nouhi noemt zijn oude partij Vergane glorie'. Jongens bestraft voor dood zwerver Twee jongens van 15 en 18 zijn gisteren veroordeeld tot jeugddetentie omdat ze vo rig jaar in Helmond een brand stichtten waardoor een 51-jarige zwerver stierf. De 15-jarige krijgt 200 dagen jeugddetentie en een werk straf van 120 uur. De 18-jari- ge krijgt een jaar jeugddeten tie. De rechter rekent het ze aan dat zij toekeken terwijl ze wisten dat er een man in het brandende gebouw was. Gratis krant Spits gaat op in Metro Het gratis dagblad Spits gaat op in zijn evenknie Metro en verschijnt in oktober dit jaar voor het laatst. Dat meldde eigenaar Telegraaf Media Groep (TMG) giste ren. Die nam Metro in 2012 over en was daarvoor al de uitgever van Spits. TMG ver wacht met één grote, gratis krant meer adverteerders te kunnen trekken dan met twee titels die elkaar op de treinstations beconcurreren. DEN HAAG - Dat Volkert van der G. niet vies is van een juridisch steekspel moge bekend zijn. De man die zich in de gevangenis op wierp als 'bajesadvocaat' voor de zwaarste criminelen, was al een meester in procederen toen hij mi lieuactivist was. Nadat hij in 2002 de moord op politicus Pim For- tuyn had gepleegd en werd ver oordeeld tot 18 jaar celstraf, ont popte Volkert zich wederom als ie mand die precies wist hoe de ge- vangenisregels in elkaar staken en vooral hoe hij zijn eigen en ander mans detentieregime moest aan vechten. Inmiddels werkt Van der G. als 'vrij man' verder aan een carrière als juridisch adviseur, bleek giste ren tijdens het kort geding in de Haagse rechtbank dat hij had aan gespannen om af te komen van de voorwaarden die hem bij zijn eerdere vrijlating zijn opgelegd. Het is een nieuw hoofdstuk in Volkerts zoektocht naar zijn ge lijk. „Het recht op een normale te rugkeer in de samenleving wordt Van der G. ontnomen", aldus ad vocaat Stijn Franken, die vindt dat Volkert benadeeld wordt door het 'locatieverbod' dat justitie Van der G. voor steden als Den Haag heeft opgelegd. „Hij wil juri- De opgelegde voorwaarden vormen een extra straf; dat is onrechtmatig tc-mm disch adviseur worden, maar veel juridische instanties zetelen in Den Haag. En dat hij vandaag niet aanwezig is bij deze zaak komt ook door dat locatieverbod." Vol kert mag bijvoorbeeld ook niet naar familie in Tilburg omdat Hans Smolders, de oud-chauffeur van Fortuyn, daar woont. De opgelegde voorwaarden, zoals de enkelband met gps-signaal die hij moet dragen en wekelijkse meldplicht, vormen volgens Fran ken een extra straf. „Dat is on rechtmatig. Ze lijken vooral opge legd om het luidruchtige smal deel van de samenleving tot beda ren te brengen. Voorwaarden mo gen alleen opgelegd worden om recidive tegen te gaan. Bij Van der G. is het risico op herhaling laag." Afgezien van de praktische onge makken, speelt volgens Volkert en zijn advocaten nog een princi piëler punt. Namelijk dat de spel regels voor vrijlating - na het uit zitten van tweederde van de straf - veranderd zijn. Volgens Franken valt Van der G. met zijn veroorde ling uit 2003 onder de oude Wet 'vervroegde invrijheidstelling' en niet onder de sinds 2008 gelden de Wet 'voorwaardelijke invrij heidstelling', die justitie mogelijk heden biedt om bij een vrijlating voorwaarden op te leggen. Volgens landsadvocaat Cecile Bit ter valt Volkert echter wel onder de nieuwe regels. Ze wees er giste- Nu al is er van alles in beweging in de zorg. Mezzo wil weten wat mantelzorgers in de aanloop te genkomen. Welke beren zijn er op de weg? Dagbesteding is het uitpuf-mo- ment voor mantelzorgers. Als hun naaste naar de dagbesteding is, hebben ze even het rijk alleen en tijd voor zichzelf Vanaf 1 ja nuari zullen gemeenten de dagbe steding gaan organiseren. Daar door gaat zo veel veranderen in aanbod, locatie en begeleiding dat er veel onrust onder mantelzor gers is. Wat houden ze of raken ze kwijt? Dat gemeenten dagbesteding zul len regelen voor mensen met de mentie, geloven ze bij Mezzo wel. „Maar komt er ook dagbesteding voor kleinere groepen, zoals kin deren met een beperking, men sen met niet-aangeboren hersen letsel of kinderen met zeer ernsti ge gedragsproblemen?", vraagt Mezzo-directeur Liesbeth Hoog- endijk zich af. „Of zeggen ze dan: die groep is te klein, daarvoor hebben we geen aanbod?" Dagbesteding is soms een regiona le voorziening. „Zijn gemeenten bereid te betalen als hun inwo ners voor dagbesteding naar een andere gemeenten moeten?" Het keukentafelgesprek is cru ciaal. In dit gesprek wordt uitge maakt welke zorg professionals en welke zorg mantelzorgers leve ren. Maar uit onderzoek blijkt dat gemeenten mantelzorgers niet al tijd uitnodigen aan de keukenta fel. Hoogendijk: „Wettelijk zijn de ge meenten verplicht de mantelzor- ger te horen. Maar wat is horen? Het mag niet zo zijn dat de ge meente zo veel mogelijk op de schouders van de mantelzorger stapelt en maar ziet wanneer het schip strandt. Het keukentafelge sprek moet echt, in het begin, sa men worden gevoerd. En dus niet van: we zien dat er een mantelzor ger is, dan kan die dit of dat doen." AMSTERDAM BRUSSEL BREDA DEN BOSCH AMSTERDAM Weer zoekt Van der G. door Niki van der Naald Stijn Franken, advocaat 'nk'r ,>- -M f - <5t door Wilma de Cort UTRECHT - Mezzo, de landelijke or ganisatie voor mantelzorgers, heeft een meldpunt geopend. Mantelzor gers kunnen er vertellen over hun ervaringen met veranderingen in de zorg per 1 januari 2015. DAGBESTEDING KEUKENTAFELGESPREK Dagbesteding voor demen ten zullen gemeenten wel organiseren, maar ook voor kinderen met hersenletsel? Als mantelzorgers overbe last zijn, moeten gemeen ten niet hun kant op kijken voor huishoudelijke hulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4