Toestemming De belangrijkste tip: Vooral veel genieten!' commentaar ZEELAND 23 5 vragen over wifi-spots van Zeelandnet Waarom bieden jullie de wifi-spots aan? „We willen klanten van Zeeland - net de mogelijkheid geven om ge bruik te maken van internet als Wie zich regelma tig met een smartphone of tablet op straat begeeft, weet hoe handig het kan zijn om ook daar over wifï te beschikken. Zeelandnet-klan ten in Vlissingen beschikken daar vanaf 30 juli over in hun eigen gemeente. Het betreft een proef, waarbij de passant gebruik kan maken van mo dems van andere Zeelandnet- klanten. Werkt dit systeem naar behoren, dan rolt Zeeland- net het verder uit. De tegenprestatie die Zeeland- net vraagt, is dat de klant zijn eigen modem beschikbaar stelt voor andere klanten. Het roept onmiddellijk de vraag op of dit systeem veilig is. Ja, zegt Zee landnet. Ja, blijkt ook uit proe ven van Ziggo en UPC. Daar mee lijkt de weg vrij voor deze proefin Vlissingen. Bij dit ini tiatief valt een kanttekening te plaatsen. Zeelandnet gebruikt de modems van de klant zon der daar expliciet toestemming voor te vragen. Dat is praktisch voor Zeelandnet, maar het is niet erg netjes. Wil je mede werking van een klant, dan dien je dat te vragen. Iets lasti ger voor Zeelandnet, maar wel zo fatsoenlijk. BIJ NADER INZIEN VLISSINGEN - Er zijn minder con sultatiebureaus in Zeeland dan maandag in het overzicht van mo gelijk te sluiten consultatiebu reaus is gemeld. Door bezuinigingen moet de GGD consultatiebureaus sluiten. In de krant van maandag is een overzicht vermeld van welke loca ties mogelijk sluiten. Dat over zicht is correct. Wat echter niet klopt, is het totaal aantal bestaan de consultatiebureaus. In dat aan tal zijn per abuis ook de consulta tiebureaus meegerekend die al ge sloten zijn. Voor een compleet overzicht: zie www.pzc.nl. De PZC volgt deze week Zeeuwse wandelaars die meedoen aan de 98e editie van de Vierdaagse van Nijme gen. NIJMEGEN - De twaalfjarige Youri Aers uit IJzendijkeTcijkt zijn ogen uit in Nijmegen. „Ik heb nog nooit zoveel wandelaars bij elkaar gezien", zegt hij. Ruim vijftigduizend wandelaars zijn in Nijmegen aangekomen. De meesten arriveerden gisteren om hun startbewijs op te halen voor de Vierdaagse. „Je ziet heel veel mensen van het leger en overal op straat zijn bandjes", vertelt Youri. Al die wandelaars maken hem ook wel een beetje zenuw achtig. „Dat komt doordat het de eerste keer is dat ik meedoe en ik houd eigenlijk helemaal niet zo van drukte." Petra Smet (45) uit Clinge geniet er juist met volle teugen van. Ze is zaterdag al naar Nijmegen geko men om de Vierdaagsefeesten mee te kunnen maken, samen met haar zoon en dochter. „In el ke straat is weer een ander po dium: de ene keer met een DJ en verderop weer met salsamuziek. Zaterdag heb ik Kensington nog gezien op Plein 1944. Het is heel gezellig!" Gistermiddag kwamen ook haar wandelmaatjes Dominique van der Veeken uit Hulst en Marleen raakten aan de praat met twee jon gens uit Raalte. Ze hadden vier jaar achter elkaar gefeest, en wil de nu wel eens mee wandelen. We hebben ze nog wat adviezen gegeven, maar ze hadden goed ge oefend hoor." Hans en Gerard lopen voor de 25e keer mee en willen deze jubileum editie per se uitlopen. Hans liep twee maanden geleden een hard nekkige blessure aan zijn achil lespees op. Daarom hebben ze er voor gekozen om dertig kilomter per dag te lopen, terwijl ze jaren lang veertig of vijftig kilometer af legden. De mannen zich maandag avond rustig. Hans is optimis tisch: „Ik heb vandaag wat last ge had, maar het komt wel goed." ze niet thuis zijn. Dit is een toege voegde waarde, omdat het goedko per is dan 3G." Waarom een proef in Vlissingen? „Nog niet alle klanten hebben een wifi-modem. Bovendien zijn veel mensen nog niet bekend met wifi-spots. We beginnen in een af gebakend gebied om te testen en ervaringen van klanten te meten. We beginnen in Vlissingen om dat daar al veel wifi-punten zijn, maar het had ook Goes of Middel burg kunnen zijn." Is het wel veilig? „De wifï-modems hebben twee 'signalen': één voor privégebruik en één voor de wifi-spots. Het sig naal dat gebruikt wordt voor de gen mee doen, zoals het downloa den van films. Het is een prima verbinding om normaal mee te in ternetten." Ik wil mijn modem hiervoor niet be schikbaar stellen. Kan dat? „Ja, dat kan. Klanten kunnen zich via hun persoonlijke Zeeland- net-pagina afmelden. Maar wie zijn eigen modem niet beschik baar stelt, kan ook geen gebruik maken van de wifi-spots." UPC en Ziggo hebben elders in het land ook al wifi-spots. Waarom wer ken jullie niet met hen samen voor een breder bereik? „Wellicht gaan we daar in de toe komst nog de mogelijkheden voor bekijken." kilometer even te rekken en om veel te drinken en zout te eten. Maar de belangrijkste tip, die we van iedereen kregen, was: 'vooral veel genieten'." Ze lacht. „Natuur lijk gaan we dat doen." Petra logeert deze week in de stu dentenkamer van haar dochter. „Ze kookt de hele week voor me. Vanavond eten we pasta. Dat vindt ze leuk om te maken." Hans Boer (74) uit Renesse en zijn zwager Gerard van Moorse- laar (68) uit Spijkenisse hebben hun avondmaaltijd om kwart voor zeven al achter de kiezen. Hans: „Vanmiddag was het hart stikke leuk op de wedren (de start- en fïnishplaats, red.). We hebben een pilsje gedronken en wifï-hotspot staat helemaal los van het netwerk van de klant. Het privénetwerk van de klant is be veiligd met een wachtwoord. Wie geen klant is bij Zeelandnet kan geen gebruik maken van de wifi-spot. Bovendien moet je ook nog inloggen. Daarnaast moet je als gebruiker nog een internetcer- tificaat accepteren. Veiliger kan niet." Wordt mijn internetverbinding tra ger als mensen via mijn modem ge bruik maken van wifi-spots? „Nee, want de wifi-spot staat vol ledig los van het netwerk van de privégebruiker. De verbinding die via wifi-spots beschikbaar komt, is een aanvulling op het 3G net werk. Je kunt er geen zware din- de Rechter uit Nieuw-Namen aan in Nijmegen. Petra: „We kwamen ervaren wan delaars tegen die ons een heleboel tips hebben gegeven. Omdat het deze week best warm wordt, raad den de mensen ons aan om 's och tends vroeg het grootste stuk van de wandeltocht af te leggen. Het is ook verstandig om na vijftien DINSDAG 15 JULI 2014 Zeelandnet-klanten kunnen vanaf 30 juli in Vlissingen via modems van andere klanten op het draad loos internet Vijf vragen aan woordvoerster Nona Wielemaker. door Cornelleke Blok Klanten van Zeelandnet kunnen straks gebruikmaken van draadloos internet via modems van andere klanten, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45