Overheden willen hulp Opstelten bij drugs Dans om het pluche in Brussel IN HET NIEUWS 3 66 Bij goede verhoudingen hoort een open oor van regering voor gemeenten Intellect Milieubewust Goedkoop Voor de camera's van de NOS sprak de Brabantse commissaris van de koning Wim van den Donk gisteren zijn verontrusting uit. Ook burgemeester Jan Ham ming van Heusden waarschuwde. Vandaag ontvangt hij minister Ivo Opstelten (WD, Veiligheid en Justitie), die wil weten hoe kleinere gemeenten criminaliteit aanpakken. Hij bezoekt ook Ham mings collega Jan Boelhouwer van Gilze-Rijen. Hamming meent dat de boven- en onderwereld zich steeds ster ker vermengen en dat de lokale politie daar lang niet altijd zicht op heeft. Hij wil de minister vra gen om meer recherche- en onder zoekscapaciteit om drugsbendes beter aan te pakken. De Bossche hoofdofficier van justitie Bart Nieuwenhuizen pleitte eerder al voor een soort Deltaplan tegen de misdaad. De Eerste Kamer vindt dat Opstel ten en zijn collega Plasterk (PvdA, Binnenlandse Zaken) beter moe ten luisteren naar de noodkreten van een grote groep burgemees ters die wil dat de productie van hennep wordt aangepakt. De justi- tiecommissie van de senaat vindt dat hoort bij 'behoorlijke politie ke verhoudingen', schreef zij giste ren. Een grote groep burgemees ters onder leiding van Paul Depla van Heerlen bepleit al langer expe rimenten met gecontroleerde wietteelt onder regie van de over heid. Duitsers waarderen kunst en cul tuur. Ruimhartige overheidssubsi dies zijn vanzelfsprekend, waar door Duitsland zich topmusea, toptheaters en topgezelschappen kan veroorloven. Duitsers respec teren bovendien het intellectuele debat, dat op hoog niveau wordt gevoerd. Duitsers vinden dat zij met hun keuze voor een Energiewende een voorbeeld zijn voor de rest van de wereld. Door af te zien van atoom energie en in te zetten op duurza me wind- en zonne-energie wil len de Duitsers bijdragen aan een duurzame economie en een bete re wereld. Duitsers zijn voorbeeldig in de omgang met het verleden. Waar Rusland revanche zoekt voor de ineenstorting van het communis me, heeft Duitsland de schuld van de Tweede Wereldoorlog ver werkt en omgezet in een positie ve, diplomatieke rol op het we reldtoneel. Verder zijn Duitsers beleefd. De benzine is er goedkoop. Boetes voor verkeersovertredingen zijn er veel lager dan in Nederland. On roerend goed is er nog betaalbaar. Berlijn is de leukste stad van Euro pa. De treinen zijn niet overvol. En goed voetballen kunnen ze ook nog. Vandaag hoort Jean-Claude Juncker of hij de baas mag wor den van het dagelijkse bestuur van de EU. In Straatsburg stemt het Europees Parlement (EP) over zijn voordracht door de regerings leiders. Het moet raar lopen als hij de (geheime) stemming ver liest. Als alles op de rails blijft, mag hij morgen aanschuiven bij de 28 EU-leiders, die tijdens een werkdiner in Brussel een nieuwe Hoge Vertegenwoordiger kiezen. Deze 'chef buitenland van de EU' komt als vice-voorzitter in de Eu ropese Commissie. Als die kogel door de kerk is, mag Juncker be ginnen zijn team samen te stel len. Dat is een hele puzzel. In de Commissie, waarin elke lid staat vertegenwoordigd is, moet een goede mix van de politieke kleuren in de EU zijn terug te vin den, moeten voldoende vrouwen zitten en kunnen niet alleen de grote landen de belangrijke porte feuilles krijgen. Bovendien zijn al le benoemingen verweven, ook de topbanen buiten de Commis sie. Zo wordt nu gefluisterd dat minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem niet eurocommissa ris voor Economische en Monetai re Zaken wordt, maar de Frans man Pierre Moscovici, en Dijssel bloem tot 2015 eurogroepvoorzit- ter blijft. Den Haag wil een econo mische portefeuille in de Com missie. Dus worden de messen weer geslepen. Er dreigt een rel over de opvol ging van de Britse barones Ca therine Ashton, die in 2009 de eer ste Hoge Vertegenwoordiger werd. De Baltische staten en Po len hebben zich tegen de Italiaan se kanshebber, minister van Bui tenlandse Zaken Frederica Mog- herini, gekant. Italië zou te lief te gen Rusland zijn. Dat zorgt dan anderzijds weer voor blokkades van hardliners die op de baan uit zijn, zoals de Pool Radoslaw Si korski en de Zweed Carl Bildt. Als compromis valt nu de Bulgaarse eurocommissaris Kristalina Geor gieva te horen. Er moet ook een opvolger voor Herman Van Rompuy komen, de vaste voorzitter van de Europese Raad (de vergaderingen van de re geringsleiders en staatshoofden). Daar zingt hardnekkig de naam van de Deense premier Helle Thorning-Schmidt voor rond. DINSDAG 15 JULI 2014 door Paulus Smits HEUSDEN - De criminaliteit in Noord-Brabant en Limburg moet hard worden aangepakt. Dat beplei ten lokale en provinciale bestuur ders, die vrezen dat drugsproduc tie en -handel onbeheersbaar wor den en langzaam grip krijgen op het openbaar bestuur en de 'gewo ne' economie. Senaatscommissie van Justitie Jeroen Dijsselbloem Kristalina Georgieva Pierre Moscovici Radoslaw Sikorski door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Bekende en onbekende namen gaan over de tong in Brus sel, waar de samenstelling van de nieuwe Europese Commissie voor een grote geruchtenstroom zorgt. Deze week gaat het los. Helle Thorning Carl Bildt foto's HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3