Hermelijn zet je aan het denken ZOMERKRANT 3 Leestip deren. De mensen vinden het erg leuk." Dit is de eerste zomer dat Klimbos open is. „Het is ook maar afwachten wat de mensen doen. We hopen natuurlijk dat veel mensen het leuk vinden om te ko men, en dat Klimbos Westerschouwen een succes wordt. Tot nu toe is het dat in ieder geval wel." Elk half uur gaat er een nieuwe groep het parcours op. Veel mensen kijken toch nog wat gespannen toe, want het is toch wel een beetje spannend. „Het ziet er zo makkelijk uit, totdat ik er zelf sta", zegt een bezoeker. Er komen ook veel buitenlanders naar het klimbos. Vooral bij Duitsers is de plek erg populair. „Ik heb zelfs een Duit se collega die hier af en toe werkt. Elke medewerker kan wel Duits, maar het is toch fijn om iemand te hebben die de taal echt goed beheerst. We kunnen de deelnemers zo beter helpen en betere in structies geven", vertelt Martijn. Er komen mensen van alle verschillende leeftijden af op het klimbos. „De oudste deelnemer die we hebben gehad, was 72 De oudste deelnemer was 72 jaar. Dat soort mensen zijn eigenlijk gewoon het leukst jaar. Zo iemand heeft dan wel wat moeite met een aantal obstakels, maar meestal weten de mensen zelf wel in te schatten wat ze wel of niet kunnen. En het is ook wel leuk om te zien hoe iemand het toch probeert. Dat soort deelnemers zijn eigen lijk gewoon het leukst." Normaal gespro ken komen er vooral veel gezinnen met jonge kinderen. „Dat zijn dan van die aap jes die lekker door het bos klimmen en nergens moeite mee hebben. Je hebt na tuurlijk ook kinderen die wat minder heldhaftig zijn. We proberen ze er meest al doorheen te praten, en dan hopen we dat ze het parcours afmaken. Maar als ze er echt af willen, dan kan dat natuurlijk ook gewoon. Daar zijn we voor." De ouders gaan vaak ook mee naar bo ven. Soms blijven ze beneden om foto's te maken. Er is namelijk ook genoeg te doen als je het klimmen niet ziet zitten. Je kunt bijvoorbeeld een wandeling ma ken door het bos, of picknicken onder het klimbos. „De omgeving is prachtig. Niet iedereen houdt van klimmen, dus als je het dan kunt combineren met een wandeling of een middagje naar het strand, dan is het het ideale dagje uit voor veel mensen." Eén van de bijzonderste boe ken die het afgelopen jaar is uitgekomen, is Hermelijn van Linda van Mieghem. De Vlaamse schrijfster weet je met haar boek aan het denken te zet ten over de wereld. In Hermelijn gaat het om Savan nah, een jongere zonder thuis. Ze woont op straat en leeft van de dansvoorstellingen die ze geeft op straat. De regering wil zo snel mo gelijk van de dolende jongeren af, en dus moet Savannah steeds op de vlucht. En dat gaat niet zonder slag of stoot. Dit boek is realistisch geschreven. We denken allemaal dat het zo goed gaat in West-Europa, maar een verhaal als dat van Hermelijn zou wel echt gebeurd kunnen zijn, zelfs in deze tijd. Dat is wat het boek ook zo mooi maakt. Hoewel het boek niet echt span nend is, leest het wel lekker door. Linda van Mieghem heeft een fij ne schrijfstijl, en door de verhaal lijn is het moeilijk om het boek weg te leggen. Je leest het in één ruk uit. Hermelijn is vooral een heel actu eel boek. Het zet je aan het den ken over hoe wij in het westen met ons immigratiebeleid om gaan, en of dat eigenlijk wel goed is. Hermelijn vertelt het verhaal van de andere kant. Door het boek te lezen weet je hoe het is om zelf immigrant te zijn. En dan ook nog eens geschreven in een prachtig verhaal. DINSDAG 15 JULI 2014 van Westerschouwen r, Klimmen in obstakels hoog boven de grond. „Kinderen vliegen er meestal als een soort aapjes doorheen." foto's Dirk-Jan Gjeltema Martijn Fonteine Klimbos Westerschouwen is deze zomer elke dag geopend van 10.30 tot 19.00 uur. Voor meer openingstijden of informatie kun je op de website kijken. door Lilian van Gaaien Hermelijn is te koop in de boekhandels of online voor 17,95 euro. Het prachtige omslag van Herme lijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39