Ook Nibali bang voor einde Tour le petit TOUR DE FRANCE 29 Westra: 'Mijn benen waren op door kou en regen' Froome: verlies voor Tour Lieuwe Westra zat gisteren lang in de kop groep in de zware bergrit door de Vogezen. De Friese renner van Astana moest na ruim ïoo kilometer lossen. „Ik heb er lang over nagedacht en het kan maar één ding zijn. Door de kou en de regen werden de spie ren in mijn benen afgeknepen. Het was in één keer gebeurd." Troost was dat zijn kop man Vincenzo Nibali de rit won en de gele trui heroverde. „Maar ik baal wel. Ik liet me niet met opzet terugzakken. Het was op en het kwam door de kou. Het was vreselijk zwaar. Jammer, maar dat is ook de koers. De rustdag komt me goed uit." Chris Froome heeft te doen met Alberto Contador. De Britse wielrenner, eerder zelf uitgevallen in deze editie van de Tour de France, twitterde gisteren na de opgave van de Spanjaard: „Dit is een groot verlies voor de Tour vandaag. Herstel snel Alberto en hopelijk zie ik je in de Vuelta." de man die in 2009 Armstrong mentaal de baas kon. Na een bezoek aan de mobiele medische post van de Tour we zen röntgenfoto's uit dat Conta dor bij de val zijn rechterscheen- been heeft gebroken. Dat hij daarmee toch doorfietste, toont zijn karakter. Net zoals Chris Froome vorige week woensdag nog even doorbeet bij enkele breuken in zijn pols en handen. Froome en Contador zijn niet de enigen die deze Tour de fran- ce het slachtoffer zijn geworden van een valpartij. Tien minuten na ritwinnaar Nibali kwam Andrew Talansky over de streep. De Amerikaanse wielrenner, die enkele weken geleden nog veelbelovend het Criterium du Dauphiné won en als een outsider voor de eindze ge gold, is door enkele valpartij en zijn ritme compleet kwijt. „Alberto Contador viel vlak voor me en even dacht ik dat het ge beurt was met me", zei de kop man van Astana over het moment dat hij met de schrik vrij kwam. Verderop in de etappe zag Nibali met zijn eigen ogen voor de twee de keer hoe verraderlijk de wegen in de Vogezen zijn als ze er nat bij liggen. Zijn ploeggenoot Michele Scarponi- miste een bocht en vloog het publiek in. Hij had meer geluk dan Contador, de man van wie hij in 2011 door een schorsing de eindzege in de Giro overnam. Even later keerde Scar poni terug in de groep van Nibali en lanceerde zijn kopman naar de ritzege. „Michele was vandaag on gelooflijk sterk. Zelfs na zijn val", complimenteerde Nibali. De Italiaan heeft moeite met de stelling dat hij de Tour gaat win nen omdat Froome en Contador zijn (uit)gevallen. „Volgens mij was ik bezig aan een geweldig ge vecht met Contador. Daarnaast hoort vallen nu eenmaal bij het vak van wielrenner." Kort na Contadors val besloot Ni bali na overleg met onder andere Richie Porte te wachten op de on gelukkige Spanjaard. „Maar toen de voorsprong van de groep met Kwiatkowski opliep tot boven de vier minuten, moesten we wel weer gaan rijden", zei hij. De Italiaan gaf op de slotklim al zijn overgebleven concurrenten het nakijken. „Toch zijn er genoeg goede tegenstanders over. Daarbij denk ik bijvoorbeeld aan Valver- de", liet Nibali blijken niet uit te gaan van een gewonnen strijd. Achter hem moeten die 'jagers' op de Planche des Belles Filles iet wat moedeloos zijn geworden. Eén versnelling en weg was Niba li. Valverde, Porte, Van Garderen en de Fransen Pinot, Bardet en Pe- raud hielden de schade beperkt tot onder de halve minuut. Bauke Mollema kreeg iets meer dan een minuut aan zijn broek en kijkt als nummer tien tegen een achterstand aan van ruim vier mi nuten. Op nummer vier Bardet be draagt het verschil een minuut. De kopman van Belkin zegt be hoorlijk te hebben afgezien in het slechte weer: „Toen Nibali ging, voelde ik dat ik geen versnelling in de benen had. Ik ben daarna in mijn eigen tempo naar boven ge reden. De benen zijn nog niet he lemaal wat ik zou willen. Hope lijk gaat het in de Alpen beter." uitvochten. En zondag stelde de verovering van de gele trui door Gallopin in Frankrijk zelfs de ge weldige etappezege van Tony Mar tin in de schaduw. Gisteren was het helemaal genie ten voor de Fransen. Voor de start in Mulhouse krioelde het al van de mensen bij de teambus van Lotto-Belisol. Waar normaal al leen Belgische fans bij die ploeg opdagen, voor Jurgen Van den Broeck, waren nu vooral Fransen op zoek naar een glimp van hun Tony. Vier Franse cameraploegen wachtten de geletruidrager op tot dat hij de bus uitkwam. Toen kon Gallopin, tot vreugde van heel Frankrijk, vertellen hoe geweldig hij het vond uitgere kend op 14 juli in het geel te rij den. „Een ongelofelijk gevoel." De Franse wielrenner toonde zich meteen ook realist. „Het is van daag een heel zware rit. Het zal heel moeilijk zijn de gele trui te houden, maar ik ga me tweehon derd procent inzetten." Ook op het startpodium in Mul house werd Gallopin even later hartstochtelijk toegejuicht. In de rit weerde hij zich daarna als een duivel. Tot op de voorlaatste klim, de bijzonder lastige Col de Che- vrères, hield hij stand in de groep met favoriet Nibali. Maar op een kleine 20 kilometer van de finish moest hij de favorieten laten gaan. Onder luid applaus kwam Gallo pin uiteindelijk als 33e over de meet, waar hij opnieuw werd be stormd door camerateams. Nadat hij op adem was gekomen, liet Gallopin weten dat hij de tol had betaald voor zijn inspanningen in de eerste week. „Sorry." Om er meteen aan toe te voegen: „Maar het was geweldig om mee te maken." Wereldoorlog I ligt eindelijk achter ons. Eén week lang stond bijna iedere etappe van de Tour in het teken van de gruwelijke Grande Guerre, die honderd jaar geleden uitbrak. Voor wie langs al die kerkhoven en monumen ten trekt, krijgt het woord 'slag veld', dat zo graag gebruikt wordt in het sportjargon, een to taal andere dimensie. Zoals we na het lezen van het boek over Philippe Thys ook het oorlogstrauma van deze Bel gische Tourwinnaar enigszins moeten bijstellen. Johan van Win wilde vorig jaar een boek uitbrengen over de man die in 1913 de eerste van zijn in totaal drie Tourzeges (ook in 1914 en 1920) boekte. Helaas werd de markt toen al overspoeld met boeken over de honderdste Tour. Dan een jaar later maar, zei de uitgever. De breuk die de wereld oorlog in Thys' carrière veroor zaakte, was een net zo interes sant verkoopargument Dus is er nu een boek over de coureur die op de flaptekst zegt: 'Vier jaar geen Ronde van Frankrijk en dat in mijn beste jaren. Verdomme, zonder dat kon ik minstens twee Ronden meer hebben gewon nen.' Dan stond Thys nu in het rijtje Anquetil, Merckx, Hinault, Indurain. Van Win schreef een prachtig boek over een renner die zijn tijd ver vooruit was. Armstrong zou een leerling van hem geweest kunnen zijn. De oorlog maakt echter maar een klein deel uit van het levens verhaal. Van Win noemt Thys een sluwe man. Zo won hij drie keer de Tour en zo ontsnapte hij ook aan het oorlogsgeweld. Thys vluchtte naar Parijs en werd daar monteur bij de Franse lucht macht Ondertussen bleef hij ge woon koersen. Da's toch een an der verhaal dan dat van al die Tourwinnaars en coureurs die sneuvelden aan het front. DINSDAG 15 JULI 2014 Na verzorging na zijn val pro beerde Alberto Contador de rit te voltooien, maar even later moest hij opgeven, foto VI Images door Ad Pertijs LA PLANCHE DES BELLES FILLES - Met een klinkende ritzege herover de Vincenzo Nibali in de laatste, op nieuw natte rit door de Vogezen de gele trui die hij een dag eerder al dan niet vrijwillig afstond aan To ny Gallopin. De Italiaan besefte bo ven op La Planche des Belles Filles echter vooral dat ook zijn Tour gis teren bijna voorbij was geweest. Vincenzo Nibali sloeg gisteren toe in het klassement, foto VI Images door Ad Pertijs Tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29