ZEELAND Geen geld voor minder verkeersleed Clean desk Gevel op gevel almanak Zomerkrant Noodzaak tot preventie het grootst in Limburg en Noord-Brabant. Onveiligheidsgevoel Zeeuwen daalt. De tropen dicht bij huis DINSDAG 15 juli 2014 21 MUURSCHILDERING VLISSINGEN - Zeeuwen nemen het minder nauw met preventie te gen diefstal dan de gemiddelde Nederlander. Maar ook binnen het zuidelijk landsdeel zien de in woners van Zeeland een kleinere noodzaak voor het nemen van voorzorgsmaatregelen. Uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publiceerde, blijkt dat Noord-Bra banders en Limburgers de meeste moeite doen om dieven uit hun huis of auto te houden. Gronin gers, Friezen en Drentenaren hou den zich het minst bezig met pre ventie. De hogere mate van criminaliteits preventie in Brabant en Limburg gaat volgens het CBS gepaard met grotere onveiligheidsgevoelens in de huiselijke omgeving. Ook daar in steekt de Zeeuwse situatie posi tief af. Landelijk voelde in 2013 bijna 19 procent van de inwoners zich wel eens onveilig in de eigen woonomgeving. In Zeeland is dat 14,4 procent van de inwoners. Daarbij draait het met name om Vlissingen, Terneuzen, Goes en Middelburg, zo valt op te maken uit een doorrekening van het Zeeuws Planbureau (Scoop). Het veiligst voelen zich de inwoners van Kapelle. Volgens onderzoeker Dick van der Wouw van Scoop loopt het onveiligheidsgevoel lang niet al tijd parallel met de daadwerke lijke criminaliteitscijfers. Hij sig naleert dat de verschillen in veilig heidsbeleving tussen gemeenten te maken hebben met 'de mate van verstedelijking'. „Hoogbouw bijvoorbeeld creëert kennelijk meer een onveiligheidsgevoel dan een buurt met eengezinswonin gen." Van der Wouw leest uit de cijfers duidelijk af dat Vlissingen vooruitgang boekt. „Het is nog steeds de gemeente met het hoog ste onveiligheidsgevoel binnen Zeeland, maar je ziet wel dat het aandeel in vergelijking met 2009 daalt." Met name de leefbaarheid in de Bonedijkstraat en omgeving is sterk verbeterd, blijkt uit het on derzoek binnen het kader van de Staat van Zeeland. Volgens het CBS heeft 64 procent van de Zeeuwen extra sloten op de deuren, iets meer dan 10 pro cent heeft een alarminstallatie, bijna 78 procent laat buitenverlich ting branden en goed 34 procent van de huizen heeft rolluiken. De ANWB heeft uitgerekend dat de komende 20 jaar zo'n 100 mil joen euro zou moeten worden geïnvesteerd om het Zeeuwse we gennet veiliger te krijgen. Meer dan de helft werd door de bond als onvoldoende (2 sterren) be stempeld. Drie sterren wordt door de ANWB gezien als het mi nimum voor een veilig ingerichte weg. Het dagelijks provinciebestuur neemt het onderzoek mee in het eigen provinciaal verkeer- en ver voersplan, dat begin volgend jaar klaar moet zijn. GS zijn het er over eens dat de ANWB hiermee 'een schat aan informatie' heeft aangeleverd en de verkeersveilig heid op de politieke agenda heeft gezet. Maar veel meer dan dat zal het niet worden, zo wijzen GS op de financiële situatie van de pro vincie. Het college spreekt z'n te leurstelling uit dat de minister de zorg deelt, maar daar net zo min geld voor over heeft. Als katten in een vreemd pakhuis lie pen de medewerkers van die voor heen Middelburgse onderneming rond in hun nieuwe kantoor. De meeste personeelsleden hebben geen vaste werkplek, maar moeten elke ochtend kijken of ergens op de werk vloer een zogeheten 'flexplek' vrij is. Omdat niemand een eigen bureau heeft, is het zaak om de 'flexplek' na gedane arbeid netjes achter te laten. De werkplek dient dagelijks schoon en leeggeruimd te worden opgele verd. 'Clean desk policy' heet dat in het moderne kantoorjargon. Een van de medewerkers verwonder de zich erover dat enkele van zijn collega's vlak na de verhuizing dras tisch de schaar, dan wel de tondeuse in het haar hadden laten zetten. „Heb je dat memo dan niet gele zen?" „Welk memo?" „Nou over clean head policy." /.-/VA Zeeuwen voelen zich veiliger door Marcel Modde ZIERIKZEE - Kianoosh Gerami van het kunstenaarscollectief Kunst1/4ier geeft instructies aan Yvon Lievense en Inge de Groot bij het maken van een muur schildering aan de Maarstraat in Zierikzee. Op de muur komt de afbeelding van twee typisch Zeeuwse gevels. De gemeente en woningcorporatie Zeeuw- land steunen het project, dat eind augustus af is. foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - Het wegenonder- zoek van de ANWB en de recente verkeersongevallen in Zeeland (19 doden tot dusver) onderschrijven volgens Gedeputeerde Staten de noodzaak meer werk te maken van veiligheid. Maar daarvoor ont breekt het aan geld, aldus GS in hun reactie op het onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21