I I it I i Taart, slingers, kaarsjes en vooral veel gezelligheid. Fotografe Ilvy Njiokiktjien maakt een tijdsbeeld van Nederland aan de hand van verjaardagsfeestjes. Het project gaat nu de laatste fase in. VERDIEPING 11 Allemaal in een kringetje, een slagroomtaart - het liefst van de Hema, met fo to - en slingers. Kinderen in de ene hoek, volwasse nen in de andere. Dat is nou een typisch Hollands verjaardagsfeestje. Surinamers en Antilia nen doen het anders. Die zitten niet, die dansen. Zij vinden het een goed feestje waard dat ze er nog een jaar bijtekenen en gezond het volgende ingaan. Ze staan sa men in de keuken en er staat lekker eten op tafel. Tlirken en Marokkanen zijn juist terughoudender. Die zien een jaar erbij niet per se als iets dat je zou vieren. Dit is het beeld dat Ilvy Njiokiktjien (29) schetst na ruim tachtig verjaardagen in den lande te hebben gefotografeerd. De voormalige (en destijds eerste) 'Fotograaf des Vaderlands' gaat veel feestjes af om een tijdsdocument van Nederland te maken aan de hand van het thema 'kijk mijn fami lie'. „Ik dacht, wanneer zie je je familie so wieso? Dat is over het algemeen bij begrafe nissen, Kerstmis en verjaardagen. Ik koos voor verjaardagen", vertelt de Nederlandse fotografe van Chinees-Indonesische komaf. Zij won dit jaar de Zilveren Camera met een foto van de begrafenis van Nelson Man dela. Het verjaardagsthema bleek een gouden greep om gemakkelijk een kijkje achter de voordeur van onbekenden te kunnen ne men. Ingetogen vieringen in het bejaarden huis, jarige jobjes die traktaties uitdelen in de klas, of uitbundige feesten waar drugs werden gebruikt, ze legde het allemaal vast. „Ik probeer de stille visite te zijn. Ik doe eerst gezellig mee, zodat mensen we ten wie ik ben en ik weet wie zij zijn. Daar na zeg ik 'let maar niet op mij' en ga ik een paar uur fotograferen. Je krijgt de mooiste foto's als mensen niet merken dat ze gefoto grafeerd worden." Ze ging in anderhalfjaar tijd heel wat me morabele feestjes af. Zoals dat van Iet Mar cus, die 99 werd. „Zij was zo fit. Ze had de hele familie uitgenodigd en heel veel zelf geregeld: de locatie, het eten, de financiën. Ik vond haar een heel sterk mens. Ze had al les zien komen en gaan en iedereen eigen lijk overleefd." Ook het feest van Daan Hansen zal ze niet snel vergeten. „Hij werd 43, iedereen zong 'lang zal hij leven', maar we wisten al dat dit zijn laatste verjaardag zou zijn. Hij was ernstig ziek en is een paar maanden later overleden. Toch was het een heel vrolijk feestje." In totaal wil ze honderd verjaardagen foto graferen voor haar boek 'Slagroomtaart en slingers'. Journaliste Sabeth Snijders schrijft de levensverhalen van de jarigen er bij. „Soms maak je foto's waarop je het ver haal zelf niet kan zien, bijvoorbeeld van ie mand die jarenlang als prostituee heeft ge werkt. Dat moet je erbij vertellen", legt Njiokiktjien uit. Het liefst zit elke leeftijd van 0 tot 100 er straks bij. „Nul heb ik ook gefotografeerd toen mijn neefje werd gebo ren. Tien minuten na de bevalling kwam de zuster al binnen met beschuit met muis jes. Dat is Nederland ten top." Ze worstelt ook: ze wil nog een paar specia le verjaardagen fotograferen, die net afwij ken van een 'standaard' verjaardag. Van een 80-jarige die het thuis viert, waar je kunt zien dat hij of zij al tientallen jaren in Ik probeer de stille visite te zijn, ik doe eerst gezellig mee, daarna zeg ik 'let maar niet op mij' hetzelfde huis woont. Een feestje van een dove. Een kinderslaapfeestje, of iemand die er een jaartje bij tikt als hij op de camping staat ('dat moet deze zomer wel gaan luk ken'). Vooral hoopt ze op een Thrkse en Marok kaanse fuif. Ze wil heel Nederland in beeld brengen, van arm tot rijk, van allochtoon tot autochtoon, van 0 tot 100. „En 21 pro cent van Nederland is allochtoon, dus dan wil ik het ook zo in het boek. Maar Tlirken en Marokkanen zijn erg afhoudend. Die vinden een verjaardag ook minder iets om te vieren." De tijd dringt. Het Nederlands Fotomu seum in Rotterdam wil de foto's in novem ber exposeren, haar deadline ligt daarom op 1 oktober. „Ik hoop dat het boek nu gaat aanslaan, maar dat het ook over twintig jaar nog een keer opduikt. Dat mensen kunnen lachen om wat we aanhadden, hoe we het vier den, en hoeveel stress het soms met zich meebrengt. Een beetje wat je hebt bij een fotoalbum uit 1992, waarbij je je afvraagt waarom we toen in hemelsnaam van die felgekleurde trainingspakken droegen." DINSDAG 15 JULI 2014 i I Riet Mohlman (90 jaar) zit even alleen op haar verjaardagsfeestje, haar man, kinderen en kleinkinderen zijn naar de wokplaat om eten te halen. Ze vieren haar verjaardag en die van haar man sa men in een wokrestaurant in Warnsveld. door Freke Remmers foto's Ilvy Njiokiktjien/HH Ilvy Njiokiktjien pzc.nl/binnenland bndestem.nl/binnenland Lees online welke soort feestjes en welke leeftijden Ilvy Njiokiktjien nog zoekt. Viert u zo'n verjaardag of leeftijd en mag Ilvy Njiokiktjien die fotograferen? Aanmel den kan via www.slagroomtaartenslin- gers.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11