Martin doet graag 'gekke dingen': dit was weer zo'n huzarenstukje Met een venijnig spurtje op de slotklim liet Alberto Contador zaterdag rivaal Vincenzo Nibali voelen dat hij er nog lang niet is. 6 TOUR DE FRANCE Dinozéiookrir^j @cérardmerla zaterdag, dag 8 Toen Biel Kadri zaterdag om zich heen keek wie er in zijn kopgroep zat, was hij er aller minst gerust op dat hij de achtste etappe zou gaan winnen. Toch kwam de Fransman solo als eerste over de finish in Gérardmer. GÉRARDMER - En toen waren er nog maar twee. Nog voor de ech te bergen beklommen moeten worden, ligt de Tour al groten deels in de plooi. Ook al mocht de Fransman Tony Gallopin gis teren in Mulhouse de gele lei derstrui overnemen van Vincen zo Nibali, dan nog werd in twee natte dagen in de Vogezen duide lijk dat er nog maar twee serieu ze kandidaten zijn voor de eind zege: de Italiaan Vincenzo Nibali van Astana en de Spanjaard Al berto Contador van TinkofF. De Australiër Richie Porte (Sky) is voorlopig de grootste kandidaat om de beide matadoren te verge zellen op het podium. Bij Astana en TinkofF houden ze serieus rekening met de vervan ger van Froome. Hij ziet zichzelf echter als outsider en heeft daar naast, in tegenstelling tot de an dere twee, nog geen grote ronde gewonnen. Nibali is met een voorsprong van tweeënhalve minuut op Contador uit de eerste natte week gekomen. Dat lijkt een comfortabele marge, maar na de finish op zaterdag in Gérardmer zal de kopman van Astana zich wat dat betreft niet meer zo ze ker voelen. Enkele minuten nadat de Frans man Biel Kadri luid jubelend de achtste etappe van de Tour had gewonnen, zetten Contador en Nibali op de slotklim aan voor de finishing touch van hun eerste onderlinge gevecht in de bergen. De Spanjaard schakelde een tand je terug, versnelde en de geletrui drager boog het hoofd. Nibali zei Dit soort explosieve aankomsten ligt me nu eenmaal niet het niet als een voorteken te zien van wat nog komen gaat in de Tour. „Dit soort explosieve aankomsten ligt me nu eenmaal niet. Ik houd me liever vast aan het feit dat ik vandaag minder tijd verlies op een steile finish dan in de voorgaande jaren", zei hij schouderophalend. Tinkoff-ploegleider Steven de Jongh had wat anders gezien. „Al berto liet hem duidelijk even voelen hoeveel hij nog over had." Nibali boog volgens hem niet voor niets het hoofd. Contador zelf had in het Vogezenstadje Gérardmer geen zin om zijn con current verder te prikkelen. Het sprintje was niet eens bedoeld om Nibali een mentaal tikje mee te geven. „Welnee, ik wist niet zeker of er nog iemand (uit de vroege kopgroep, red.) voor ons reed. Voor de zekerheid heb ik toen maar dat sprintje ingezet." Van de eerste bergrit door de Vo gezen over drie colletjes werd vooraf niet verwacht dat het al direct groot vuurwerk zou ople veren. Dat kwam er wel. Achter de vroeg gevormde kopgroep gooide vooral Contador op de voorlaatste beklimming de knup pel in het hoenderhoek. De voor sprong van de leiders slonk snel, net als het aantal renners in het voorste gedeelte van het peloton. Op de korte maar venijnige slot klim naar de skipiste boven Gérardmer trok Contador de groep nog verder uiteen. Uitein delijk kon alleen Nibali zijn wiel houden. Richie Porte volgde op korte achterstand. Achter hen werd vooral afgezien en verlies geslikt. De Belg Jurgen van den Broeck kreeg een forse tik. Net als Pierre Rolland, Frank Schleck en Michal Kwiatkowski. De onverwacht harde strijd op compliment met een glimlach in ontvangst. „Het is altijd fijn om met een grootheid als Eddy Mer- ckx vergeleken te worden." Martin is een coureur die volgens eigen zeggen graag 'gekke dingen' doet. In de Ronde van Spanje van vorig jaar ging hij er in een etap pe meteen na de finish vandoor en reed daarna bijna de volle 175 kilometer alleen op kop. Pas op tien meter van de eindstreep kwa men de eerste zes sprinters van het peloton over hem heen. Zo bont maakte Martin het giste ren niet. Nu ontsnapte hij, samen met Alessandro de Marchi, pas na 15 kilometer koers. Op de Mark- stein, de enige klim van de eerste categorie van de dag, liet hij de Ita liaan achter en reed hij de laatste 59 kilometer naar de eindstreep al leen. Uiteindelijk finishte hij met 2.45 minuten voorsprong op Fabi an Cancellara die de spurt van een achtervolgende groep van twintig man won. Bij zijn eigen ploeg was er vooral verbazing over de manier waarop Martin en De Marchi meer dan een uur knokten om een voor sprong van een goede halve mi nuut bijeen te rijden op hun ach tervolgers, die aanvankelijk met Zijn ploegbaas Patrick Lefevere van Omega Pharma-Quick-Step (OPQS) was lyrisch over de presta tie van de drievoudig wereldkam pioen tijdrijden. „Merckxiaans", noemde hij die. Martin nam het TOMBLAINE sercur 82.5km le Tour MAUSELAINE 161 km Contador opent in Vogezen jacht op rivaal Nibali door Ad Pertijs Vincenzo Nibali Alberto Contador (links) toont Vincenzo Nibali in Gérardmer tijdens een sprint bergop dat hij nog krachten over heeft, foto Tim De Waele/VI Images MULHOUSE - Op een regenachtige julidag in de Vogezen vond Tony Martin het weer eens tijd voor één van zijn kunststukjes. De berester ke Duitser reed na een aanval van meer dan 150 kilometer naar de overwinning in de negende etappe van de Ronde van Frankrijk. door Jan Martens Tony Martin rondde een solo van 59 kilometer af. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50