A Gras in de dakgoot 40 CONSUMENT KOOPWAAR Wouter Klootwijk Niemand weet wat hij eet. Alle dagen zonder erg een hele berg. Eerste twee zinnen in een kin derboek op rijm over het wezen van wat we eten. Gras. Ik moet het boekje nog schrijven, maar de eerste zinnen zijn af. We praten er nooit enthousiast over, we maaien het Hooguit kan keren we er op. Als het tussen de stenen van het sierplaveisel groeit. Bij mij groeit het hoog in de dakgoot. Elk jaar weer nieuw gras. Noem mij niet goed snik, maar ik haal het gras voorzichtig aan de kluit uit de goot en zoek een plek op aarde om het te plan ten. Ik ken van grassen niet de na men, maar ik bewonder ze en heb ontzag. Dat koeien en schapen er van eten, is iets anders. Er staat een hek omheen of er is een sloot ge graven, dat is een andere wereld. Boeren wonen in de andere we reld. Met hun beesten. En wat ze eten moeten. Wij burgers met een erfje achter slijten vrije da gen achter een motormaaiertje en op ons knieën. Zomerse gras- bestrijding. Als de wind noord is, hoor ik er zes tegelijk, benzine maaiers, want noord wonen zes buren. Vertel het woestijnbewo ners. Dat wij gras bestrijden. Hoe gek zouden ze ons verklaren? Af en toe is er nieuws over gras. In Ede is verzonnen hoe eiwitten te winnen uit gras. Eiwit waar je puddinkjes van kunt maken. En in Limburg gaat na de zomer een mobiele grasfabriek uit Friesland proefdraaien. Grassa heet de on derneming die er aan begint. Ook deze proeffabriek wint eiwit uit gras. En waar is dat eiwit voor? Veevoer. Even dom grinniken; gras is al veevoer sinds mensen leerden rechtop te lopen. Grijns weer van mijn gezicht; ons vee voer is voor varkens en kippen, zegt Grassa, die kunnen gras zelf niet verteren. Vreemd, de mijne aten binnen de kortste keren mijn erf kaal. En toen? Varkens weg, kippen opge geten door de vos en dan het mooie; de modderpoel die de beesten hadden aangelegd, veran dert vanzelf weer in grasland. Dat is wat ik aan gras, grassen be ter gezegd, zo fantastisch vind en wat overal in de wereld gebeurt, ook als het regent in de woestijn. Doe niks en er komt gras. Ik was op een militair vliegveld aan de Belgische kust. Een lange betonnen landingsbaan ligt er on gebruikt, al jaren, want de oorlog is ergens anders heen. Met het be ton gebeurt hetzelfde als met as falt van een weg die voorgoed ge sloten werd. Er komen scheurtjes en er ontstaan schotsen. De na tuur sloopt door tot van de lan dingsbaan en de snelweg niets meer over is. De grootste sloper heet gras. Oppermachtig. En zie; daar lopen alweer schapen waar een paar jaar geleden straaljagers naar beneden kwamen. En scha pen zijn er voor de mens die zich warm kleden wil en af en toe een koteletje. Was er geen gras dan droeg ik geen trui en moest ik pudding eten van sojabonen. En je hebt er, die hun gras met de vuilnisman meegeven. Weet u, la- waaimaaier, wat u daar wegdoet? Belegen Gouda als het ware. Duur? Jazeker. Veelzijdig? Dat ook. Werken met een kamado is barbecuen op het hoogste niveau, zeggen barbecue-specialisten Jeroen Hazebroek en Leonard Elenbaas. ie een beetje barbe cuen houdt, heeft vast al eens staan kij ken naar een kamado. Een HOE zegt u? Een kamado, dat is een barbecue van keramiek op poot jes die wel wat doet denken aan het aandoenlijke robotje R2D2 van Star Wars. Honderd jaar geleden werd het apparaat ontwikkeld in Japan - kamado betekent 'vuurplaats' of 'fornuis'. Amerikaanse soldaten na men het idee na de Tweede Wereld oorlog mee naar huis en perfectio neerden het ontwerp. Fabrikant Big Green Egg introduceerde de kama do 15 jaar geleden in Europa maar er zijn meer producenten, zoals Kamado Joe, Monolith en Primo. Wie naar het prijskaartje kijkt, schrikt zich een ongeluk: een beetje kamado kost 800 eu ro en met wat accessoires en een bijpassende werk tafel zit je al een eind in de richting van het dubbele. Dat schiet nogal wat barbe cue-liefheb bers in eerste instantie in het verkeerde keelgat. Iedereen die een fik kan stoken, kan er immers een stuk vlees bo ven roosteren. Waarom zou je het ingewikkelder maken? „Dat mag je vinden", zegt barbecue-kok Jeroen Hazebroek opgewekt. „Zelf leg ik liever uit dat de kamado een onver woestbare en goed instelbare barbe cue is waarop je praktisch alles kunt bereiden. Van gegrilde vis tot appeltaart. De kamado is wat mij betreft de next step in barbecuen." Van oudsher is de barbecue-wereld nogal verdeeld in adepten van deze of gene roostermethode. De een zweert bij zijn ketelbarbecue (bij voorbeeld van Weber), de ander zaagt een olievat doormidden om er een varken aan een draaispit bo ven te roosteren. Hele volksstam men moeten niks hebben van dat gedoe met kooltjes en ontsteken heel tevreden een betrouwbare gas vlam onder hun speklapjes. Mensen aan een kostbare kamado helpen, vergt dus wat tekst en uit leg maar dat kun je wel toevertrou wen aan Hazebroek en Elenbaas. Opgeteld hebben ze ruim 12 jaar praktische ervaring met de kama do; Hazebroek als cateringkok en Elenbaas in zijn eigen restaurant. Dat de kamado steeds populairder wordt, merkten Hazebroek en Elen baas aan de vele vragen die ze krij gen over de omgang met het appa raat. Daarom schreven ze samen het handboek Hete kolen. Bijna de helft van het boek is gewijd aan in formatie, tips en technieken, met handige plaatjes en Bij de pre sentatie van Hete kolen, in Rotter dam, hebben Elenbaas en Haze broek zes merk-kamado's op een rij tje staan waarvan ze er vier tegelijk gebruiken. Allemaal uit eigen bezit; ze vinden het moeilijk een voor keur voor een bepaald merk uit te spreken. Nou vooruit, De Big Green Egg dan, die is niet voor niets marktleider in Nederland. Maar ie dere kamado heeft eigen pluspun ten: de ovalen Primo bijvoorbeeld, biedt de handige functie dat je stookruimte en kookruimte in tweeën kunt splitsen. Deze zes zijn nog maar de meest bekende mer ken. Het aantal goedkope Chinese varianten is niet te overzien. „We geven geen koopadviezen", zegt Ha zebroek. „Maar je moet natuurlijk wel bedenken dat alle waar naar zijn geld is." Wie een kamado koopt, kan aan de hand van dit naslagwerk de moge lijkheden van het apparaat verken nen. De kamado vergt een cul tuuromslag bij de barbecuer die aan direct grillen op hete kolen ge wend is. Je steekt de houtskool niet van onderen, maar van boven aan. In principe werk je met het deksel dicht om de barbecue op tempera tuur te houden. Tenzij je de kama do gebruikt voor het klassieke grill- werk zie je het vuur nauwelijks, want de warmte verdeel je door een hitteschild boven de houtskool te plaatsen. Dus niks gezellig in de vlammetjes staren. In ruil daarvoor is de kamado een apparaat waarvan de temperatuur met twee luchtschuiven goed te re gelen is, van een sudderende 100 graden tot een hellevuur van ruim 300 graden. Hazebroek en Elenbaas geven in hun techniekhoofdstuk ken nuchtere tips om de controle te houden. Zo kan een backdraft die ontstaat als je een te hete barbecue plotseling opent) met een steek vlam je haar verschroeien. Een loeiende flame-up ontstaat als je (te) veel vet KOKEN IN KLEIPOTTEN vlees tegelijk roostert. Groot voordeel van de kamado is dat een lading houtskool uren mee gaat. Dat komt omdat de dikke kera- mieken wanden veel warmte vast houden. Een lamsbout of flinke kip maak je er zonder problemen op klaar. De kamado is een barbecue en een oven op pootjes tegelijk. Daarmee wordt een hele nieuwe barbecue-doelgroep aangeboord, verklaart Hazebroek. „Een apparaat als de Big Green Egg is voor vrou wen ook leuk." Kamado met de klep dicht door Lindy Jense Pizza, gevogelte en vis op de kamado. foto's Saskia van Osnabrugge, uit besproken boek. foto s. In grote delen van Azië wordt de tandoor, een oven van klei, al eeu wenlang gebruikt om platbrood in te bakken en vlees te grillen. De tandoor kan de voorloper zijn van de moderne kamado. De eerste bewijzen van een vuur plaats en geroosterd vlees van 250.000 jaar geleden. De Neoli- thische mens groef een vuurkuil om het vuur te beschermen tegen de wind. Met rivierklei worden de wanden verstevigd; de klei isoleert tevens. De vervaardiging van vrijstaande tandoors ontstond 5.000 jaar gele den in Mesopotamië en verspreid de zich vanuit het Midden-Oosten over de hele wereld, (uit: Hete ko len) Jeroen Hazebroek en Leonard Elen baas - Hete Kolen. Grillen en koken met een kamado. Fontaine, 24,95 euro. www.vuuren- rook.nl; Voor een tafel op maat bij de kamado, zie o.a. www.lignum- houtbouw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40