KEUKEN OUTLET WINKEL Klaproosrode Liberator herdenkt bevrijding Rijkswaterstaat geschil over N61 is incident ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Goedkoper kan niet... leuker wel! De Poolse veteraan Sylwester Ba zynski (95), Léon Dewitte, als Tio- norable member' vertegenwoordi ger van de Black Watch of Cana da, en Jaap Keijmel - overlevende van het bombardement op Bres kens, waarbij veel familie, buren en kennissen omkwamen - moch ten een pot Liberators begieten bij wijze van doopplechtigheid. De Bierkreek presenteert sinds en kele jaren een nieuwe roos tijdens het jaarlijkse Rozenfestival. Nu het in 2014 zeventig jaar geleden is dat Zeeuws-Vlaanderen werd bevrijd, was het tijd voor een her- denkings- en bevrijdingsroos von den de eigenaren van de rozen kwekerij. Ze kwamen op het idee door een verhaal van een Canade se relatie, rozenkweker Brad Jal- bert. Diens grootvader is tijdens D-Day in Normandië geland en heeft onder meer meegeholpen aan de bevrijding van Zeeuws-Vlaanderen. De Bier kreek wil met een nieuwe roos Jal- berts grootvader - die terugkeer de naar zijn vaderland, maar in tussen is overleden - en al zijn col lega-bevrijders danken en herden ken. „Het was nog mooier ge weest als de roos rood-wit was ge weest, omdat die kleuren in de vlaggen van Canada én Polen zijn terug te vinden. Maar rood-witte rozen zijn simpelweg niet gezond genoeg, dus hebben we voor een rode gekozen. De Liberator is wel 'poppy-rood', rood als een klap roos dus. De klaproos is het sym bool van de Eerste Wereldoorlog en ook die gedenken we", ver klaart woordvoerder Hans van Ha- ge van de Bierkreek. De doopplechtigheid werd, via Skype, vanuit Canada ook bijge woond door Jalbert. De bestellin gen voor de roos stroomden bin nen, maar de eerste Liberators Een rood-witte bloem was niet gezond genoeg voor sterke herdenkingsroos kunnen pas in oktober, november worden geleverd. Van Hage: „Het is een prachige bloem, die vanaf mei, juni tot aan het eind van het jaar in bloei staat." Een deel van de opbrengst gaat naar de regiona le oorlogsmusea Gdynia in Axel en Switchback in Oostburg. Tegelijk met het Rozenfestival houdt In Goede Aarde onder Bier vliet altijd 'Borderplantendagen'. Honderden planten- en bloemen liefhebbers met echt 'groene vin gers', die het waarderen dat In Goede Aarde het gebruik van be strijdingsmiddelen tot het uiter ste beperkt, bezochten de kweke rij de afgelopen drie dagen. „Ze komen speciaal voor bijzondere planten en grassen, die ze niet bij een tuincentrum vinden", weet ei genaar Frans Geijsels. Dat laat Rijkswaterstaat weten in een schriftelijke reactie. Het verschil van mening over de technische uitvoering van het werk aan de N61 leidde ertoe dat het werk wekenlang stil lag. De werkzaamheden zijn inmiddels hervat, maar de juridische proce dure loopt gewoon door. Het conflict staat niet op zichzelf. Zo ligt de renovatie van de Waal brug bij Ewijk deels stil door een geschil tussen Rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie CVB over het vervangen van de kabels waaraan de brug hangt. De zaak ligt momenteel bij de rechtbank. En aannemer BAM liet afgelopen week weten 217 miljoen euro ver lies te lijden op de verbreding van de A15 bij Rotterdam, maar claims voor te bereiden. Volgens BAM is Rijkswaterstaat verantwoordelijk voor het grootste deel van de op lopende kosten. Rijkswaterstaat ziet geen verband tussen die conflicten. Sterker nog: door goede communicatie met aannemers neemt het aantal ge schillen juist af, meldt een woord voerster. „We proberen proble men altijd samen op te lossen. In het uiterste geval komt een ge schil bij de Raad van Arbitrage voor de Bouw. De afgelopen vijf jaar signaleren we bij Rijkswater staat juist een forse afname van het aantal geschillen." Een theorie over de oorzaak van de conflicten is dat aannemers door de crisis zo scherp inschrij ven dat ze vervolgens op allerlei manieren proberen de kosten te drukken en daarbij - in de ogen van Rijkswaterstaat - onvoldoen de kwaliteit leveren. Ook Rasen- berg zou, met een aanneemsom van zo'n 50 miljoen euro, wel erg laag zitten, zo wordt hier en daar gefluisterd. Rijkswaterstaat wil daar niet op ingaan, en aannemer Rasenberg verwijst voor alle communicatie naar Rijkswaterstaat. Eerder liet een medewerker van de aanne mer wel weten dat 'er zo scherp is ingeschreven, dat we niet teveel tegenvallers moeten hebben'. Die had Rasenberg daarna wel: de oplevering van de rondweg Schoondijke werd uitgesteld door dat de bermen te zacht waren, en de bypass bij De Braakman ver zakte al na één dag. Kunstenaars zetten deuren wijd open Kunstenaars uit het dorp zet ten zaterdag en zondag van af 10.00 uur de deuren van hun atelier open. Tijdens een 'KunstRondje Heikant' tonen tien kunstenaars op acht locaties hun werk. Er zijn proeven van diverse beeldende kunsten te zien en er worden verhalen en ge dichten voorgelezen. Speeltoestellen voor Ons Nootje Speeltuin Ons Nootje nam zaterdag twee nieuwe speel toestellen in gebruik. Deze zomervakantie kunnen kin deren uit de wijk (en hun gasten) ook spelen op een vi kingschip en een enorme schommel met vijf elemen ten. Dit voorjaar werden ook al enkele nieuwe toestel len in gebruik genomen. Motorclub zoekt oud-bestuurders De Motorclub Zeeuws Vlaan deren (MZV) is opgericht op 27 september 1974. De club wil de veertigste verjaardag op 30 augustus vieren in De Griete met een soort reünie. Het bestuur nodigt oud-le den en vooral oud-bestuur ders uit zich te melden voor het jubileumfeest. Geïnteres seerden moeten mailen naar bestuur@mz-v.eu. Natuur, sport en spel in doeweek De doeweek in Hulst begint vandaag om 10.30 uur in Den Dullaert Kinderen kun nen onder meer breakdan- cen en free-runnen. Verder op in de week kunnen ze on der meer meedoen aan een natuurdag in de Clingse bos sen, sport en spel en gezond bakken en koken. Een week je meedoen met Hulst in Be weging kost 10 euro. Jeugdsoos Craauw definitief ter ziele Graauw Promotions trekt na anderhalfjaar de stekker uit jeugdsoos Graauw. De be langstelling voor maandelijk se activiteiten voor dorpelin gen tot zo'n 16 jaar liep sterk terug. Kwamen er eerst zo'n twintig kinderen, de laatste tijd waren er vaak niet meer dan zeven. De initiatiefne mers willen wel drie keer per jaar kinderdisco houden. MAANDAG 14 JULI 2014 Léon Dewitte, afgevaardigde van het Canadese regiment Black Watch, helpt oud-strijder Sylwester Bazynski van de eerste Poolse tankdivisie om een boe ketje 'bevrijdingsrozen' (Liberators) te begieten. Jaap Keijmel (midden, overlevende van het bombardement op Breskens) kijkt toe. foto Mark Neelemans door René Hoonhorst IJZENDIJKE - Rozenkwekerij de Bier kreek uit IJzendijke heeft zaterdag tijdens het Rozenfestival een nieu we 'bevrijdingsroos' ten doop ge houden: de Liberator. Rozenkweker Hans van Hage door Martijn de Koning BIERVLIET - Het conflict tussen Rijkswaterstaat en aannemer Ra- senberg over de aanleg van de nieu we N61 is een incident. Dat Rijks waterstaat ook elders in het land problemen heeft met aannemers, is toeval. Sterker nog: het aantal ge schillen tussen Rijk en bouwers neemt de laatste jaren juist af. Rijkswaterstaat ziet geen verband tussen conflict over N61 en geschillen met aan nemers elders in den lande. HEIKANT OTHENE TERNEUZEN HULST GRAAUW Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie www.keukenoutletwinkel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21