Museum over de open zenuw Srebrenica BUITENLAND 9 8- t/m 11-daagse Cruises Emiraten en Oman Verrassings accommodatie Curasao**** 'Super stunt! nu v.a. nu v.a. €75 2014 mar'S mira ORANJE Costa extra korting per boeking zie stipreizen.nl/dubaicruise vertrek juli t/m oktober V 7 t/m 23 dagen V (goedkoper kan niet V inclusief vliegreis per KLM met 23 kg ruimbagage, transfers, verblijf in A-sterren resort en Nederlandssprekende hostess zie stipreizen.nl/cwbin Hier liggen duizenden slachtof fers van de genocide die op 11 juli 1995 begon. Het Bosnisch-Servi- sche leger overrompelde de stad en vermoordde ruim achtduizend moslims; mannen en jongens ouder dan vijftien jaar. Het is altijd druk rond de jaarlijk se herdenking, vandaag de negen tiende. Touringcars brengen men sen uit heel Bosnië en het buiten land. Deelnemers aan de 'vredes mars', een herdenkingswande ling, druppelen binnen. Eén voor één duiken de hoofden van de wandelaars op boven de heuvel van de begraafplaats. Ertegenover ligt de voormalige ba sis van Dutchbat, het VN-batal- jon dat de burgers van Srebrenica had moeten beschermen. De ge bouwen zijn ruïnes, maar veel is nog herkenbaar, van het enorme betonblok met de letters 'UN' tot de graffiti die de Nederlandse sol daten op de muren hebben gezet. Dirk Mulder, directeur van het Herinneringscentrum Wester- bork, gaat hier een museum van helpen maken. „Eigenlijk hoef je hier niets meer aan te doen", zegt Mulder. „Dit moet je alleen be schermen, dan ben je klaar." Dit museum op de Dutchbatbasis is een samenwerking van vredes organisatie Pax, het herinnerings centrum in Srebrenica en de Ne derlandse overheid. Het moet vooral de positie van Dutchbat be handelen, legt Mulder uit. „Je kunt je richten op daders, slachtof fers of omstanders, wij kiezen hier voor het laatste." Het betekent dat de kamer van overste Karremans, de comman dant van Dutchbat, in oorspronke lijke staat wordt hersteld. De orga nisatie krijgt hulp van oud-Dutch- batters bij de reconstructies, zegt Puco Danilovic van Pax. „Zij kun nen hier hun verhaal kwijt." Bezoek zal er wel komen. Srebre nica blijft een magneet voor wie zich betrokken voelt bij de Bosni sche oorlog van 1992-1995- En niet alleen op 11 juli. Reisbureaus orga niseren het hele jaar door dag trips. Onder de belangstellenden vaak Nederlanders. Maar behalve een herdenkingsplaats is Srebreni ca ook een gapende wond. Een gids die gasten over het terrein rondleidt, is fel over de rol van de Nederlanders. „Je moet je afvra gen wat de VN hier heeft ge- daan", houdt hij zijn gehoor voor. 'Srebrenica' is nog lang niet voor bij. In één van de grote hallen van de basis liggen zo'n honderd vijf tig kisten opgesteld; de stoffelijke overschotten van slachtoffers die vandaag worden begraven. Nog al tijd worden mensen vermist; ze liggen verborgen in massagraven of hun resten wachten nog in een laboratorium op identificatie. 11 juli is de dag dat de gevonden do den van het afgelopen jaar wor den bijgezet. Fatima Halilovic staat er met gebo gen hoofd bij. Ze komt hier nu vier jaar op rij om haar respect te tonen. Nieuws over het museum doet haar even fronsen. „Neder land heeft hier een slechte ge schiedenis, ik denk dat veel men sen sceptisch zijn. Maar dit is een kans voor hen om iets goed te doen. Als het de herinnering le vend helpt houden, ben ik posi tief." Die gevoeligheden worden de grootste uitdaging, zegt Dirk Mul der. „We willen de verschillende visies naast elkaar laten zien." Hij beseft dat dat pijnlijk zal wor den voor zowel de Nederlandse overheid als voor de nabestaan den. „Zolang je daar nog zo mee worstelt, geeft het ook conflic ten." KLM vertrek december t/m maart V per A-sterren-plus Costa Serena of neoRiviera K inclusief vliegreis per Emirates, transfers en cruise V o.a. Dubai, Muscat en Abu Dhabi hotelverlengingen Dubai mogelijk VRIJDAG 11 JULI 2014 Brochure- CKUISCf Abu Dhabi Muscat Let op: er gelden verschillende vaarschema's. Zie website voor exacte €75 korting geldig t/m zondag 23:59 uur Emirates stipreizen.nl ks) Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. door onze correspondent Joost van Egmond SREBRENICA - Een bord bij de in gang van Srebrenica prijst het stad je aan om zijn natuurwandelingen. De eerste bezienswaardigheid na honderd meter lopen, verwacht je echter niet: de begraafplaats van Potocari. Nog altijd worden mensen vermist; ze liggen in massagraven of hun resten wachten op identificatie In de voormalige Dutchbatbasis wachten stoffelijke resten van moslims op een begrafenis, foto Joost van Egmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9