Egypte zet grens voor gewonden Gaza open Britse ambtenaren staken 8 BUITENLAND ISRAËL/GAZA Honderden raketten landen in Israël. Je leert er mee leven, tot er eentje wel heel dichtbij komt. CAÏRO - Palestijnen die door de aanhoudende bombardementen van Israël in de Gazastrook ge wond zijn geraakt, kunnen in Egyptische ziekenhuizen worden behandeld. De autoriteiten in Cai ro hebben de grensovergang met de Gazastrook bij de plaats Rafah gisteren daarvoor tijdelijk openge steld. De overgang, de enige tus sen Egypte en de Gazastrook, was sinds vorig jaar weer dicht. Bij de Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn sinds dinsdag al meer dan 80 doden gevallen. Vol gens de plaatselijke hulpdiensten zijn daarnaast ruim 550 mensen gewond geraakt. Ongeveer een derde van de doden was burger, aldus de hulpdiensten. In de nacht van woensdag op don derdag stierven zeven Palestij nen, drie vrouwen en vier minderjari gen, toen Israëlische raketten in sloegen in hun huizen in het zui den van de Gazastrook. Negen Pa- lestijnen kwamen om toen de strandtent waarin ze de voetbal wedstrijd Nederland-Argentinië bekeken, werd gebombardeerd. De grootschalige Israëlische aan vallen begonnen dinsdag toen het aantal raketbeschietingen vanuit de Gazastrook toenam. Ook giste ren werden raketten afgevuurd op Israël. Het luchtalarm klonk tot in Jeruzalem. De Duitse reisorganisatie TUI- Deutschland heeft reizen naar Is raël geschrapt wegens de risico's. TUI Nederland schrapt voorals nog geen reizen. „Wij houden ons aan het reisadvies van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Dat roept op tot waakzaamheid en ontraadt reizen binnen 40 kilo meter rond de Gazastrook. Wij hebben geen reizen in dat ge bied", aldus een woordvoerster. TEL AVIV - Het is acht uur 's och tends in Tel Aviv en de ochtend spits is rustig. Overal staan televi sies en radio's aan met het laatste nieuws over de strijd tussen het Israëlische leger en Palestijnse groeperingen in de Gazastrook. Plots klinkt het angstaanjagend loeiende alarm. Mensen op straat kijken paniekerig om zich heen en zoeken rennend naar een open bare schuilkelder. Wie er geen kan vinden, rest maar een ding: bij een muurtje op de buik gaan liggen en met de handen ter be scherming op het achterhoofd ge vouwen wachten op de explosie. Een doffe dreun betekent dat de Iron Dome, een geavanceerd an ti-raketsysteem, een projectiel uit de lucht heeft geschoten. Maar daarmee is het gevaar niet voor bij. De brokstukken van de raket en antiraketten vallen ook nog neer. Nu gebeurt dat bij mij in de straat, 30 meter van mijn huis. Een benzinestation is geraakt. De Palestijnse raket heeft een kleine krater naast de pomp geslagen. De pomphouder staat er beteu terd bij. Voorbijgangers maken fo to's van de brokstukken met hun telefoon. „Niet op Facebook zet ten!", roept een norse politieagent die de straat afzet. „Dan weet Ha mas hoe ze moeten richten om ons te raken." Nu opnieuw blijkt dat de raketten uit Gaza ook Tel Aviv kunnen ra ken, dringt tot de inwoners van de kuststad het besef door dat het geweld dichtbij is. Het leven gaat weliswaar door - winkels blijven open, restaurants zitten vol - maar de sfeer verandert. Mensen zijn prikkelbaarder, kijken dwang matig op hun smartphones voor het laatste nieuws. Jonge moeders zoeken beschutting bij familie in het rustige noorden. Iedereen kent wel iemand die is opgeroe pen voor reservistendienst. Gelachen wordt er nog altijd. Om de buurvrouw die al jaren in het appartementencomplex blijkt te wonen, maar die je voor het eerst ontmoet in de schuilkelder als ze met alleen een handdoek omgesla gen uit de douche gesneld komt. Om die keer dat je een politiesire ne verwart met het luchtalarm en als een bezetene over straat rent, terwijl iedereen rustig wandelt. Maar het machteloze wachten in de schuilkelders frustreert en ver andert mensen. Met een kennis zoek ik beschutting. Ik ken hem als een uitgesproken criticaster van de Israëlische regering inzake de politiek jegens Gaza en de Wes telijke Jordaanoever. „Ze schieten op mij, op jou, op iedereen!", schreeuwt hij bang. „Het leger moet naar binnen en er voor al tijd een eind aan maken. Het zijn beesten." Waar is mijn kennis die jarenlang met Palestijnse vrien den lezingen over vrede organi seerde? Die is weg, samen met de nuance. In schuilkelderdiscussies is de ander alleen nog maar de vij and. Ik word er bang van. Een massale staking treft het openbare leven in Groot-Brit- tannië. In het hele land hebben leraren, gemeente-ambtena ren, brandweerlieden en ander overheidspersoneel het werk neergelegd. Ze willen hoger loon, betere pensioenen en zijn tegen bezuinigingen op het ambtenarenapparaat Door tal van maatregelen hebben ze volgens vakbonden ruim 5000 eu ro minder per jaar dan in 2010. Gisteren zouden twee miljoen mensen het werk hebben neerge legd. Naar schatting een op de acht scholen zal de leerlingen naar huis moeten sturen. De rege ring houdt haar poot voorlopig stijf. De actie zal 'niets opleveren', maakte het kabinet gisterochtend bekend. Kapper Kamer Italië verdient 136.000 euro Het is niet alleen uitzonderlijk dat het Italiaanse parlement er ei gen kappers op nahoudt. Ook de betaling is bijzonder: na veertig dienstjaren verdient een barbiere van de Kamer van Afgevaardig den zo'n 136.000 euro. Hetzelfde geldt voor telefonisten. Kamerbo des verdienen nog meer. De bijna 1500 medewerkers van de Kamer kosten jaarlijks 310 miljoen euro. Amnesty: ontvoering en marteling Oekraïne Amnesty International heeft ze ker honderd gevallen van ontvoe ring of marteling in Oost-Oekraï- ne verzameld. Dat meldde de mensenrechtenorganisatie giste ren. De VN denken bewijs te heb ben voor 220 ontvoeringen. Het het ministerie in Kiev spreekt van 500 gevallen. Separatisten zouden voor de meeste daden ver antwoordelijk zijn. Amerikaanse spion moet Duitsland uit Duitsland zet de vertegenwoor diger van de Amerikaanse ge heime diensten het land uit. Dit heeft de 'commissie stie kem' van de Bondsdag gezegd. Berlijn betrapte twee mensen onlangs op spioneren voor de VS. Die beloerden onder meer de commissie die de activitei ten van de Amerikaanse inlich tingendienst NSA onderzoekt. Inslag m mij n straat 80 Bij de Israëlische aanvallen op de Ga zastrook zijn sinds dinsdag al meer dan 80 doden gevallen. Ongeveer een derde van de doden was burger, aldus de Palestijnse hulpdiensten. door onze correspondent Jan Franke LONDEN ROME LONDEN BERLIJN Omstanders kijken naar de schade die een Palestijnse raket bij een benzinestation in Tel Aviv heeft veroorzaakt, foto Miriam Alster/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8