Nooit naar het hoger onderwijs molenaar Moeite met opstaan? Ik niet! Bezuinigingen zitten snelle mbo-route voor ervaren zorgkrachten dwars. BINNENLAND 7 SNELLE MBO-ROUTE 0 Ja stuur mij de gratis brochure over sta-op stoelen Jaren zorgde ze voor vriendinnen en familieleden. Gewoon, omdat het - vindt ze - hoorde. Uit liefde en met veel toewijding. Marlhene Mouws (43) uit Baarle Nassau was niets te veel als een naaste haar vroeg om hulp. Vijfjaar geleden nog hielp ze een buurtgenote, die een hersenin farct had gehad. De vrouw zat in een rolstoel, kon niet praten, had nog kinderen in huis. Zes dagen per week, acht uur per dag was Marlhene er, ze nam haar eigen kinderen mee. Alles deed ze: ze kookte, zorgde voor de kinderen en waste de patiënt. „Met lichame lijke verzorging en kleine medi sche handelingen had ik geen er varing. Haar man instrueerde me en zo leerde ik snel wat ik alle maal moest doen." Op een goed moment verhuisde ze en was het niet meer mogelijk de hulp voort te zetten. Via haar nieuwe gemeente kreeg ze een baan als alfahulp bij enkele gezin nen en bij ouderen. „Dat was meer dan poetsen alleen. Je bent een soort steun en toeverlaat voor vaak eenzame ouderen, of echtpa ren." Ze merkte dat daar haar hart lag, meer nog dan bij de voetverzor ging, waar ze als gediplomeerd pe dicure voor was opgeleid. „Ik wil de eigenlijk al heel lang iets in de zorg doen, maar ik had geen diplo ma. En met kleine kinderen, mijn baan als alfahulp en mijn pedicu repraktijk, zag ik een opleiding van twee of drie jaar niet zitten. De versnelde route om een mbo- diploma te halen, zag er ideaal uit: niet duur, in een paar weken kon je je diploma halen en je werkervaring werd op waarde ge schat." En zo had Marlhene Mouws, stijf van de zenuwen, een intakege sprek bij een van de examinato ren. „Op basis van mijn ervaring kon ik door. Ik kreeg boeken mee om het zware theorie-examen voor te bereiden. Mei vorig jaar heb ik in Zaltbommel examen ge daan. Het kostte de nodige inspan ning, maar ik had een prachtig doel voor ogen. En ik slaagde." Voor het praktijkexamen moest ze nog een 'slachtoffer' vinden, een patiënt. Een 85-jarige dorpsge- note bood zich aan. Marlhene moest zich onder andere be kwaam tonen in wassen, aankle den, stimulatie van zelfredzaam heid en het onderhouden van so ciale contacten. Ze moest een idee aandragen en uitwerken. Met haar 'verwendag voor kankerpa tiënten in de pedicurepraktijk' slaagde ze met vlag en wimpel. Binnen de kortste keren had ze een baan in de zorg. Een duim gaat de lucht in op de vraag of ze de diplomaroute kan aanbevelen. „Deze opleiding is echt ideaal. Voor een alleenstaan de moeder was het zeer betaal baar, zeker ook door de belasting- teruggave. Ik hoop dat de verhoog de kosten het niet onbereikbaar maken voor mensen die echt wil len." TIEL - Het aantal mensen dat ver sneld een mbo-diploma behaalt op basis van ruime ervaring, in onder andere zorg en techniek, daalt fors. Sinds 1 januari moeten kandida ten honderden euro's meer beta len voor deze zogeheten diploma route vanwege het wegvallen van subsidies en fiscale voordelen. Voor sommige vakken kunnen de kosten van het flitsdiploma daardoor tot bijna 2000 euro op lopen. Dat is meer dan een ver dubbeling ten opzichte van vorig jaar. De grootste en een van de weini ge aanbieders van de diplomarou te, ROC Rivor in Rivierenland, houdt rekening met meer dan een halvering van het aantal kan didaten. In totaal hebben nu ongeveer 20.000 mensen via de versnelde route de felbegeerde papieren be haald. Vooral ervaren gastouders die niet over de juiste diploma's beschikten om zelf een centrale in te richten, volgen deze route. Bestuurder Rob Franken van ROC Rivor, met vestigingen in Tiel, Zaltbommel, Geldermalsen en Culemborg, vindt het doodzon- .de dat minder mensen met een berg aan ervaring in staat zijn om gediplomeerd aan de slag te gaan of te blijven. Waren er bij de mbo-instelling in het studiejaar 2012-2013 nog twee duizend kandidaten, dit studie jaar bleef de teller steken op een kleine achthonderd. ROC Rivor benadert nu vooral be drijven en (zorg)instellingen om werknemers in staat te stellen ver eiste diploma's te behalen. Franken wijst erop dat de mensen die via de diplomaroute zijn afge studeerd aan dezelfde eisen vol doen als 'gewoon' gediplomeer den. „Ze hebben hetzelfde niveau. Ze hebben dezelfde praktijk- en dezelfde theorietoetsen gedaan. Alleen hebben ze hun kennis op een andere manier verworven, na melijk door jarenlang te werken. Hun gemiddelde leeftijd is 45 jaar. Deze groep krijg je niet meer naar school." Franken verwacht dat werkgevers nu gaan bijspringen in de kosten, want een werknemer die een diploma haalt via de korte route, verzaakt veel minder op het werk dan iemand die de zogeheten beroeps begeleide leerweg volgt. En als na 2017 de personeelstekor ten in de zorg snel oplopen en de eisen waaraan het personeel moet voldoen steeds hoger worden, voorziet hij extra behoefte aan de diplomaroute. Ik heb kleine kinderen en werk. Ik zag een opleiding van twee jaar niet zitten www.molenaar.nl Tel 0800-27 40 400 info@rnoleoaar.nl zitten Vrijblijvend thuisadvies? Mevr Telefoon KORTE LEVERTIJD pp VRIJDAG 11 JULI 2014 BAARLE NASSAU - Marlhene Mouws wist dankzij haar ruime ervaring in de zorg een mbo-diploma te beha len. In een paar weken tijd en zon der te veel kosten. Minder animo flitsdiploma door Paulus Smits Marlhene Mouws Het is niet altijd makkelijk om na het zitten uit uw stoel te komen, het opstaan is een flinke belasting voor spieren en gewrichten. Een fauteuil die, met een druk op de knop, hoffelijk meekantelt bij het opstaan kan uw lichaam ten goede komen. De zitting en rugleuning kantelen naar voren, zodat u optimale steun krijgt bij het opstaan. Zonder pijnlijke knieën, rug of gewrichten. Kom langs bij één van onze showrooms of bel 0800 - 27 40 400 voor een demonstratie bij u thuis! 8.3 klantwaardering Bekijk alle reacties van tevreden klanten op www.molenaar.nl Klein of groot? Molenaar biedt u altijd de juiste fauteuil op üw maat! relaxen opstaan Wij komen graag bij u thuis langs voor een gratis vrijblijvende demonstratie. Bel gratis 0800-27 40 400 en maak een afspraak! Naam Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet U kunt in de meeste gevallen jj al binnen 5 dagen genieten van uw nieuwe sta-op stoel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7