Tholen wil stevige vinger in pap Tafel 15 Steiger oude werkhaven Neeltje Jans blijft weg 28 BEVELANDEN en THOLEN Coalitiepartijen in Goes 'breken' nu al met belofte om onroerendezaakbelasting niet met meer dan inflatie te verhogen. Roompot is het misbruik van de aanlegsteiger in de oude werkhaven op Neeltje Jans zat: de steiger blijft weg. EF door Luc Oggel GOES - Slecht nieuws voor inwo ners van Goes: de onroerendezaak belasting wordt niet verlaagd naar het inflatieniveau. Een meerderheid van de raad stemde niet in met een amende ment van D66 daartoe op de per- spectiefbrief, de opmaat naar de begroting van volgend jaar. Het Goese college van burgemees ter en wethouders stelt daarin voor om de ozb met twee procent te verhogen, maar voor 2015 wordt een inflatiecorrectie van 1,4 procent gehanteerd. In het nieu we collegeprogramma staat dat be lastingen nooit met meer dan de inflatie zullen stijgen. Opvallend' was dat coalitiepartij WD, die een traditiegetrouw nooit voor be lastingverhogingen is, het amen dement ook niet steunde. „Dus het collegeprogramma (van CDA, WD en SGP-CU, red.) is al weer achterhaald", merkte Floor van La moen (SP) op. WD'er Dick van der Velde gaf aan dat het inder daad 'zeer doet'. „Maar we zijn rea listen, je moet naar de toekomst kijken. En we blijven nog steeds laag in vergelijking met andere ge meenten." Wethouder Loes Meeuwisse (WD) verklaarde dat de voorge nomen stijging van twee procent een combinatie is van prijs- en sa larisstijgingen. „Als we naar 1,4 procent zouden gaan, dan slaan we een gat van 53.000 euro in de begroting. Daar lees ik in het amendement geen dekking voor." De SGP-CU ging mee in die rede natie. Carel Bruring (GroenLinks) con stateerde dat 'links en rechts' de rollen 'kennelijk hebben omge draaid' als het om belastingverho gingen gaat. Hij steunde het amendement overigens niet, om- dat hij dat te voorbarig vond. „Ik vind het wel raar dat het balletje voor dekking bij de indiener wordt gelegd, terwijl dat juist in de perspectiefbrief zou moeten." De SP sloot zich daar bij aan. Van Lamoen noemde het opvallend dat veel partijen ineens niets meer van de beloften uit hun ver kiezingsprogramma's waarma ken. „We plaatsen het in perspec tief', verdedigde Derk Alssema (CDA) zich. T NOORDERLICHT De Thoolse gemeenteraad wil de kaders aangeven waarbinnen de toekomstige uitvoering van de Ta fel van 15 vorm zal krijgen, inclu sief de financiële gevolgen. Ook willen de raadsleden per stap in het proces kunnen beslissen of ze wel of niet bereid zijn die stap daadwerkelijk te zetten. Dat bete kent dat de raad actief betrokken wil worden bij de voortgang van het proces en niet slechts geïnfor meerd. Via een gisteravond tij dens de raadsvergadering van de gemeente Tholen ingebracht amendement scherpten de frac ties van SGP, ABT, CU, WD en CDA de eerder door Burgemees ter en Wethouders geformuleerde zienswijze op de Tafel van 15 ver der aan. Tholen wenst zelfstandig te blijven en ziet de Tafel in begin sel als iets van tijdelijke aard, be doeld als platform om de samen werking te verbeteren. De Tafel mag, aldus de zienswijze, niet uit dijen tot omvangrijke organisatie en zeker niet leiden tot een zelf standige bestuurslaag. De SP noemde de Tafel van 15 besmet vindt dat voortzetting van dit plan van aanpak daarom geen zin heeft. De PvdA diende een motie in met als doel een raadsbrede werkgroep in het leven te roepen die 'van onder af kan meedenken en vorm kan gaan geven aan het Zeeuws overleg. Die motie ging andere fracties te ver. Het plan van aanpak van de Tafel van 15 krijgt van de meeste partijen een voorlopige 'ja' omdat meedoen wellicht de beste manier is om 'pi ketpaaltjes te slaan' en 'de bakens in onze richting te verzetten'. Zorg is er echter wel, juist ook om dat Tholen („Je kunt niet zomaar afhaken") pilotgemeente zal zijn. KAMPERLAND - Watersporters die deze zomer op zoek gaan naar de aanlegsteiger in de voormalige werkhaven op Neeltje Jans, ook wel Betonhaven genoemd, kijken op hun neus: in plaats van de stei ger vinden zij een bord bij het toi letgebouw. Dat verwijst naar de Roompot Marina jachthaven, vijf vaarminuten verderop. In de haven kan enkel nog gean kerd worden. „We zijn het mis bruik van de steiger zat", zegt Da vid Hannewijk, manager techniek en beheer bij Roompot. „We schatten dat vijftig tot zestig pro cent van de passanten weigert te betalen voor het gebruik van de steiger en het toiletgebouw. Die wachten met hun boot voor an ker tot de havenmeester weg is om vervolgens bij de steigers aan te leggen." Roompot heeft de steiger sinds tien jaar elke zomer in de werkha ven liggen. Eigenaar Rijkswater staat vraagt daar niets voor. Hannewijk: „Ik schat dat wij elk jaar tienduizend euro kwijt zijn aan het beheer van de steiger en het toiletgebouw. Die steiger moet elk jaar het water in en uit, het toiletgebouw moet schoonge maakt worden, de havenmeester moet er elke dag naar toe. Room pot heeft een grote jachthaven met 's zomers tweehonderd pas santen. In het hoogseizoen is het flink aanpoten om te zorgen dat er tegen 18.00 of 19.00 uur tijd is om met de auto of de boot naar de werkhaven te gaan om liggeld te innen. Dan zie je de wachtende boten, maar zolang ze voor anker liggen, kunnen we daar niets mee", zegt Hannewijk. De manager heeft een tijd gele den een gesprek gehad met men sen van de provincie Zeeland over de mogelijkheid om de steiger deels in gebruik te geven aan de Bruine Vloot. „Dan hadden die zeilschepen aan de ene helft kun nen liggen, en passanten aan de andere helft. Daar zou ook wel subsidie voor te vinden zijn, werd gezegd. Maar ik heb er al lang niets meer van gehoord", zegt Hannewijk. „De steiger heeft een grote opknapbeurt nodig van 50.000 tot 55.000 euro. Als de pro vincie dat voor haar rekening neemt, kan de Bruine Vloot daar aanleggen. Maar het is stil geble ven." Hannewijk hoopt nu op reacties van de gebruikers van de steiger in de oude werkhaven. Ankeren is daar goed mogelijk, maar bij be paalde wind en getijdenwerking is een lange ankerketting nodig. „Ik begrijp dat watersporters het vervelend vinden dat de steiger weg is, het zijn de misbruikers die dat veroorzaken. Ik weet van iemand die de steiger gebruikte om gezelschappen naar Neeltje Jans te brengen. Wie wil reage ren, kan zich melden bij mij. Mis schien reageert de provincie wel." Collegeprogramma achterhaald Till t\ i±Y G0ES Bii bas'5^001 1 Noorderlicht in Goes is gisteren het vernieuwde open- bare schoolplein feestelijk in gebruik genomen. Het bijzondere is dat het plein r* 11 7 r\l pin is opgeknapt door ex-gedetineerden van Stichting DOOR in Middelburg, die lilt! tl W JJlt!lll hen helpt te re-integreren in de maatschappij. Dit was het eerste project, maar DOOR wil deze manier van werken vaker toepassen, foto Mechteld Jansen door Esme Soesman THOLEN - Op de fracties SP en PvdA na stelt de gemeenteraad van Tholen zich 'positief kritisch' op ten aanzien van de Tafel van 15. Weliswaar onder duidelijke voor waarden. De raad wil een stevige vinger in de pap bij de verdere ont wikkeling van het plan van aanpak 'Zeeland ZO'. door Claudia Sondervan De Betonhavensteiger blijft op de wal. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66