Teelt van graszaad is lucratief maar risicovol Drie docenten verlaten CBS Onder de Wieken m 28 SCHOUWEN-DUIVELAND ONDERWIJS Wegens gebrek aan leerlingen sluit basisschool De Stove vandaag. Het wordt stil in het Schouwse ringdorp. Dertig mille voor meters bij kassen in Sirjansland Graszaad is een teelt waar je 'goed van overhoudt', maar het is ook een risicovolle teelt. Daarom zijn er niet veel bedrijven die graszaad in het teeltplan hebben. „Het gras wordt gemaaid als het zaad rijp is. Dan moet het nog on geveer vijf dagen op het land dro gen en daarna wordt het gedorst." Het grote risico loopt de boer in de dagen dat het gewas op het land ligt. Slagregens, zoals deze week, zorgen ervoor dat het zaad uit de aren wordt geslagen en dan heb je weinig opbrengst. Van de Velde heeft zelf 32 hectare graszaad staan. Een beperkt deel is rietzwenkgras, een type gras dat populair is bij veeboeren. Dit zaad veredelt Van de Velde voor graszaadbedrijf Innoseeds in Ka- pelle. Het merendeel van de hectares van Van de Velde is Engels raai- gras, een grassoort die veel ge bruikt wordt voor voetbalvelden. Op de akker Niet alleen in Nederland, maar in heel Europa. „En er is ook gras zaad naar Brazilië gegaan." En, om dichter bij huis te blijven, de kans bestaat dus dat de Schou- wen-Duivelandse voetballers spe len op een veld dat deels is ge groeid uit graszaad vanuit Elle- meet. Van de Velde levert zijn graszaad aan Innoseeds, een werelwijd ope rerend bedrijf op het gebied van graszaden. Voordat de zaden naar Kapelle gaan, worden ze eerst nog per kiepwagen naar een tussenop- slag in Nieuwerkerk gebracht. Daar wordt het zaad als het nodig is nog nagedroogd en vervolgens gaat het in kisten naar Kapelle. „Daar wordt het geschoond en ge mengd met andere zaden." Want veebedrijven en voetbalclubs heb ben zo hun eigen wensen qua sa menstelling van het mengsel van graszaad. NOORDWELLE - Nee, natuurlijk mag je niet met een viltstift op het raamkozijn schrijven. 'I love de Stove' staat er. En: 'We zullen jullie missen, juf Maaike, juf Joni'. Leerkracht Maaike Blom en Mar ja Verweel, moeder van leerling Bas, halen hun schouders op. Het moet woensdag tijdens de af- scheidsbarbecue zijn gebeurd. „Tja.." Openbare basisschool De Stove in Noordwelle gaat vandaag op slot. Na de vakantie zijn er geen leer lingen meer. „We hadden er nog elf," vertelt Blom. „De hele bo venbouw bij elkaar in één klas. Dat hebben we gedaan zodat die van groep 8 niet voor het laatste jaar nog naar een andere school moesten. Zo hebben we een jaar uitstel van executie gekregen, want de onderbouw is vorig jaar al opgeheven." Was De Stove blijven bestaan, dan hadden er komend schooljaar vijf kinderen op gezeten. „Zo'n klein groepje. Dat is niet haalbaar en voor de kinderen is het ook niet leuk meer. Het is een droevi ge zaak," vult Verweel aan. Blom: „Opnieuw opbouwen lukt niet meer. In het verleden wel hoor. We hadden zij-instromers uit Burgh-Haamstede, die hier al een broer of zusje op school had den. En we hadden ook kinderen die wat extra zorg nodig hebben. Net zoals sommige ouders heel bewust voor een kleine school ko zen. Van de rust en aandacht hier knapten hun kinderen op." Van het groepje van vijf dat nog rest, gaan er vier naar Onder de Wieken in Burgh-Haamstede. On der hen Djenti Tiggelman (10) uit Noordwelle. De elfjarige Bas Ver weel uit Serooskerke gaat naar 't Staepel' of in Renesse, waarvan. De Stove een nevenvestiging was. Blom heeft veertien jaar voor de klas gestaan in Noordwelle: „Ik heb een hele mooie tijd gehad. Het was soms hard werken om al les voor elkaar te krijgen, want we deden het maar met z'n twee ën en soms alleen. Maar ik had ook veel vrijheid en kon heel per soonlijk de kinderen bedienen. De betrokkenheid van het dorp en de ouders ga ik missen. Bij de barbecue regende het en toen kwam de buurman spontaan een zeiltje spannen." Blom begint vol gend schooljaar op Binnen de Ves te in Zierikzee. Het gebouw van De Stove wordt in augustus 2015 overgedragen aan de gemeente. Tot die tijd gebruikt 't Staepel'of het schooltje nog incidenteel, bij voorbeeld voor excursies. Wijnand (62) en Jikke (60) Troost en Ineke Dekker (63) werden met cadeautjes overladen door de leer lingen. Van het onderwijsteam kregen ze ieder een boekje met verhalen en foto's uit hun lange carrières. Wijnand gaf 40 jaar les, echtgenote Jikke 39 jaar. Ineke werkte 24 jaar in het onderwijs. Alle drie stonden 'met heel veel plezier' voor de klas en roemen de collegialiteit die er heerst op school. „Als het erop aankwam, stonden we er voor elkaar," zegt Wijnand. Het echtpaar Troost gaat reizen, bijvoorbeeld naar hun zoon en zijn gezin in Rio de Janei ro. Ook Ineke Dekker houdt van rei zen, maar zij pakt ook het maken van beelden uit klei weer op. „Mijn man is inmiddels ook met pensioen. Samen gaan we leuke dingen doen." Omdat Wijnand zo heeft genoten van het huttendorp enkelq, jaren geleden, werd er gisteren op de speelplaats van Onder de Wieken weer druk getimmerd. H SIRJANSLAND - De gemeente trekt 30.500 euro uit voor zes lozings meters in het riool bij de groente- kassen in Sirjansland. De meters registreren de hoeveelheid afval water dat elke kas loost. Toen er meer telers neerstreken bij Sir raakte het riool overbelast. Na in stallatie van de meters loosden de kwekers minder water. Grote aan passingen van het riool waren toen niet meer nodig. De gemeen te wil de hoeveelheid afvalwater nu continu in de gaten houden. Daarom koopt ze de meters voor 25.500 euro van Kwakernaat bv. De benodigde GSM-abonnemen- ten kosten eenmalig 5000 euro. °r door Melita Lanting ra ELLEMEET - De eerste hectares gras zaad zijn vorige week al gedorst. De komende weken volgt de rest. Het is geen doorsnee teelt waar mee Jan van de Velde van akker- bouw- en loonbedrijf De Hoge Blok uit Noordwelle een deel van de bo terhammen verdient. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? I Jan van de Velde bij het gras dat inmiddels droog genoeg is om te dorsen. foto Ronald den Dekker Noordwelle neemt afscheid van de school door Ton van den Nouweland I Technisch medewerkers Ron Verbeek (links) en Joop van Dongeren van on- derwijskoepel Obase ruimen school De Stove leeg. door Ton van den Nouweland BURGH-HAAMSTEDE - Christelijke ba sisschool Onder de Wieken in Burgh-Haamstede heeft gisteren drie leraren uitgezwaaid. I Ineke Dekker (links) en onderwijzersechtpaar Wijnand en Jikke Troost ne men afscheid van Onder de Wieken, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62