'Ik heb in een jaar tijd alles aangepakt' 'Nu doe ik niks, alleen mezelf opvreten' Werkloze vrijwilligers worden minder snel op hun uitkering gekort. BINNENLAND 5 VRIJWILLIGERSWERK DEN HAAG - Achter de bar staan in een theater, koffie schenken in een verzorgingshuis, in het be stuur zitten van een lokale vereni ging. Het mag binnenkort mét be houd van uitkering. Maar het is de vraag of de nieuwe regels wel soepel genoeg zijn. Minister Lodewijk Asscher (Socia-- le Zaken, PvdA) verruimt de re gels voor vrijwilligerswerk in de WW. Nu geldt nog dat als érgens in Nederland hetzelfde werk be taald wordt gedaan, en dat is bijna altijd zo, de werkloze vrij williger wordt gekort op zijn uit kering. Straks beoordeelt uitke ringsinstantie UWV elke situatie apart. Zolang alle medewerkers bepaalde klussen voor een tehuis/ vereniging/buurtbus onbetaald doen, mag een WW'er daar bij springen. De Nederlandse Organisaties Vrij willigerswerk (NOV) vindt het de hoogste tijd dat de minister actie onderneemt. Het regent volgens de NOV klachten van werklozen die zich willen inzetten in de zorg, cultuur en sport, maar dat niet doen. Bovendien, zegt de NOV, is het veel te strenge, huidi ge beleid in strijd met de bood schap die het kabinet uitdraagt over de participatiesamenleving. Kenniscentrum voor Sociale Vraagstukken Movisie zet vraagte kens bij de uitvoering. „Bij een sportclub staat vaak één betaalde kracht achter de bar, dan blijft het nog steeds niet toegestaan om daar als WW'er bij te staan", vreest projectleider vrijwilligers werk Ronald Hetem. „En als in het verzorgingstehuis de koffie ook door de activiteitenbegeleid ster wordt geschonken, mag de vrijwilliger dat niet." Dat het UWV hier soepel mee om gaat, verwacht Hetem niet. „Ze zijn nu ook niet soepel, er zijn tal loze verhalen van WW'ers die een kamertje schoonhouden voor een naaste en op hun uitkering ge kort worden, omdat het UWV ze ziet als huishoudelijke hulp." Ze zijn bij het UWV nu ook niet soepel, dat blijkt uit talloze verhalen van WWers Jeannette Schilling (58) uit Haarlem raakte in 2011 werkloos maar vond uiteindelijk dankzij vrijwilli gerswerk weer een betaalde baan. „Ik werkte bij een apothekersvere niging als office manager, maar in 2010 werd die opgeheven. Ik zag het aanvankelijk niet zo somber in. Ik dacht aan nieuwe kansen om te doen wat ik echt leuk zou vinden." Dat ging echter niet zo makkelijk: in drie jaar tijd werd ze voor twee sollicitatiegesprekken uitgeno digd. „In het begin ging ik veel sporten. Ik dacht, mijn tijd komt wel. Maar uiteindelijk moest er echt iets gebeuren: ik raakte in een dip en het werd moeilijk om positief te blijven. Toen werd ik gevraagd door een buurtgenoot of ik wou helpen een ouderensoos te beginnen. Eerst zag ik er enorm tegenop, maar na twee keer vond ik het heel leuk." Daarna had Schilling de smaak te pakken. Ze ging aan de slag voor een welzijnsorganisatie, hielp mensen die extra huishoudelijke hulp nodig hadden en verwerkte enquêtes op de afdeling onder zoek en statistiek van de gemeen te. „Ik heb in een jaar tijd alles aangepakt, maar wel gericht. Al leen datgene dat ik kon gebruiken om mezelf te ontwikkelen. Het is heerlijk om te merken dat men sen blij met je zijn, dat je merkt dat je nog meetelt." Bij een kleine woningbouwvereni ging, die volledig draait op vrijwil ligers, schreef ze een plan voor het te runnen verenigingsge bouw. „Dat kwam overeen met de visie van de woningbouwver eniging en toen hebben ze mij ge vraagd of ik er coördinator wilde worden. Ik ben nu hun eerste be taalde kracht in honderd jaar." Ze zet zich daarnaast nog steeds in voor de ouderensoos, waar ze vriendschappen heeft opge bouwd. In al die tijd klopte ze maar één keer bij het UWV aan, om te vragen hoeveel ze aan vrij- willigersvergoeding mocht bijver dienen. „Ik heb voor het vrijwilli gerswerk nooit toestemming ge vraagd. Ik vind dat ook achterlijk. Ik ben werkloos geworden voor twee dagen in de week. Vrijwilli gerswerk doe ik in mijn vrije tijd, daar heeft het UWV niks over te zeggen. Zonder vrijwilligerswerk had ik nog steeds geen betaalde baan gehad." de parkeerplaats en de hoofdin gang. Zo was ik onder de mensen, kon ik een beetje netwerken en zo misschien weer ergens aan de slag komen. Ik ben 53, dat is geen leeftijd waar werkgevers op zitten te wachten." Het UWV vond dit vrijwilligers werk goed, maar door een hernia kan Bruil het niet meer doen. Nu wil ze dus haar handen uit de mouwen steken bij een zorgcen trum. „Het UWV zei dat ik daar toestemming voor moest vragen. Dat heb ik gedaan, maar het werd afgewezen. Wat ik wil doen, kan ook door een betaalde kracht ge daan worden. Te gek voor woor den! Ik heb het nagevraagd: dit werk wordt nu niet, werd ook nooit en zal ook nooit gedaan wor den door een betaalde kracht. Daar is geen geld voor." Ze liet het er niet bij zitten en te kende bezwaar aan. Ze wacht nog steeds op een antwoord. „Als ik dit nu toch ga doen, loop ik het ri sico gekort te worden op mijn uit kering. Daar zit ik natuurlijk niet op te wachten. Nu zit ik niks te doen en mezelf op te vreten. Ik vind het heel krom: in de bijstand móeten mensen werken om hun uitkering 'terug te verdienen'. Ik wil wat doen, maar mag het niet omdat ik in de WW zit." Volgens de nieuwe regels zou Bruil het gewenste vrijwilligers werk waarschijnlijk wel kunnen doen. Ineke Bruil (53) uit Doetinchem is boos. Ze wil maar wat graag aan de slag als vrijwilliger bij een zorgcentrum. Ontbijt uitserveren, bijspringen in het winkeltje, dat soort dingen. Maar ze mag niet van het UWV. Het werk zou ook gedaan kunnen worden door een betaalde kracht, werd haar mede gedeeld. „Het is zo onrechtvaar dig. Niet alleen voor mezelf, maar ook voor de zorginstelling die zo geen vrijwilligers kan vinden." Bruil raakte begin 2013 werkloos, nadat haar contract als administra tief medewerker niet werd ver lengd. „Je wil niet weten hoeveel sollicitaties ik heb verstuurd. Zelfs meer sollicitaties dan die ver plichte vier per vier weken. Op een gegeven moment wilde ik wel weer wat doen. Thuiszitten is het niet voor mij. Vorig jaar reed ik daarom als vrijwilliger op de shuttlebus van het Slingeland Zie kenhuis in Doetinchem, tussen VRIJDAG 11 JULI 2014 WWer mag achter de bar door Freke Remmers en Francine Wildenborg Ronald Hetem, Movisie Jeannette Schilling: „Zonder vrijwilligerswerk had ik nog steeds geen be taalde baan gehad." foto Dlngena Mol/HH Ineke Bruil: „Als ik dit werk nu toch ga doen, loop ik het risico te worden gekort op mijn uitkering." foto Luuk van der Lee/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5