De ene boze Duitser laat in Reims een andere Duitser woedend achter 8 TOUR DE FRANCE Oud-renners Blijlevens en Voskamp geven na jaren toe dat de epo die in 1998 bij TVM is gevonden niet voor een Russisch kinderziekenhuis was bestemd. gisteren, dag 6 Wel een massasprint, maar deze keer geen Marcel Kittel. De Duitser haakte in Reims voortijdig af, waardoor landgenoot André Greipel zijn fletse optreden tot nu toe kleur gaf door Alexander Kristoff te kloppen. ARRAS/REIMS - Met zichtbare te genzin ging Servais Knaven gis termorgen in Arras voor de tele visiecamera staan. De bekente nis van zijn oud-ploeggenoten Jeroen Blijlevens en Bart Vos kamp dat niet de teamdokter van TVM, maar zij in 1998 een hoeveelheid aangekochte epo in de koelkast van de vrachtwagen van de ploeg hadden gelegd, brengt ook de ploegleider van Sky in een lastig parket. „Dit achtervolgt me al zestien jaar. Voor mij was het al lang af gesloten. Ik heb er ook echt niks mee te maken gehad", zo geeft hij het voor hem ongemakkelij ke aan van de onthullingen die de twee oud-renners aan Andere tijden sport deden. Team Sky eiste twee jaar terug een verklaring van alle perso neelsleden dat ze nooit iets met doping van doen hebben gehad. Steven de Jongh gaf aan epo te hebben gebruikt als renner in zijn periode bij TVM en Rabo bank. Het kostte hem zijn baan. Knaven verklaarde nooit iets met doping te maken te hebben gehad. „Toen heb ik al verteld wat er naar buiten is gekomen. Dat de epo gekocht was door en kele renners en dat ik er niets mee te maken had. Vanochtend heb ik dat nog eens herhaald. Meer kan ik er niet over zeggen." Knaven was altijd wel één van de renners die bij vragen over de affaire stug vasthield aan de ver klaring van de TVM-ploeg dat de 104 ampullen epo die bij een douanecontrole nabij Reims wer den gevonden, bestemd waren Toen werd er niet over gesproken, dan doe je dat later kennelijk ook niet voor een Russisch kinderzieken huis. „Lange tijd wist ik niet be ter. Op een gegeven moment kom je dingen te weten. Je hoort wat, maar het exacte verhaal is me nooit duidelijk geworden." Hij had het Blijlevens en Vos kamp op de man afkunnen vra gen. „Het is heel raar hoe zoiets gaat. Het was een tijd dat je van elkaar niet wist waar je mee be zig was. Toen werd er niet over gesproken, dan doe je dat later kennelijk ook niet. Nu die open heid er wel is, kan er misschien een punt achter deze affaire ge zet worden." De vondst van 104 ampullen epo in een uit de Ronde van Murcia terugkerende vrachtwagen van TVM is één van de spraakma kendste affaires in de vaderland se dopinggeschiedenis. Maanden lang wist het gerecht in Reims niet wat ze ermee moest. Het dossier ging op de grote stapel. Tot enkele maanden later een zelfde epo-vondst bij Festina, vlak voor het begin van de Tour, het land en de sport op zijn grondvesten deed schudden. Reims schrok wakker en ploeg leider Cees Priem, teamarts Andrei Michailov en verzorger Jan Moors werden vastgezet. Ploeg en sponsor kwamen direct met het verhaal van het kinder ziekenhuis op de proppen. Tij dens de rechtszaak tegen de drie werd vastgehouden aan de ver klaring dat Michailov uit goeder tierenheid in Spanje epo had ge kocht voor een kinderziekenhuis in Moskou. De aanklager kon die verdedigingslijn niet echt bre ken, maar de rechtbank veroor deelde de drie wel tot voorwaar delijke gevangenisstraffen. Jeroen Blijlevens gaf vorig jaar noodgedwongen toe dat hij in die periode epo heeft gebruikt. Pinon 119km „Er was wat boosheid binnen de ploeg, gelukkig is de druk nu van mijn schouders", zei Greipel, te rugkijkend op enkele lastige da gen in Engeland. De 31-jarige Duitser verloor daar, tot ontzet ting van de leiding van zijn ploeg Lotto-Belisol, tot twee keer toe de aansluiting met zijn sprinttrein. Uit angst. Teambaas Mare Ser geant kondigde in Londen een ste vig gesprek aan. „Dat is er ook ge komen", liet Greipel na zijn zege weten. „Ach, niemand houdt van kritiek. Maar je moet er wel tegen kunnen. Zolang ze maar niet zo hard tegen mijn schenen schop pen dat ik niet meer kan fietsen." Greipel schreef de angst die hem overviel in Engeland toe aan de grote massa toeschouwers langs de kant van de weg. „Daar rijd je met 70 kilometer per uur vaak ra kelings langs. In een split second moet je beslissingen nemen. Kom, we spelen niet met lego steentjes hè. Dan kan het gebeu ren dat je besluit even in de rem men te knijpen." Al snel werd het de renner, die gisteren zijn twaalfde ritzege pak te in een grote ronde, duidelijk dat het team nog alle vertrouwen in hem had. Het feit dat zijn rode Lotto-brigade gisteren tussen Ar ras en Reims minder nadrukke lijk in beeld was bij het controle ren van de koers, had volgens Viry-Noureuii 'De epo moest toch ergens vandaan komen' door Ad Pertijs Servais Knaven De Franse politie doorzoekt de TVM-vrachtwagen tijdens de Tour de France van 1998. foto Barton van Flymen/Hollandse Hoogte Ie Tour ARRAS Cl 88.5km Cöte de Roucy 157km I REIMS 194 km André Greipel fleurde zijn fletse Tour op met winst in Reims, foto VI Images door Ad Pertijs REIMS - Drie sprintetappes op rij moest André Greipel (31) tanden knarsend toezien hoe zijn jongere landgenoot Marcel Kittel evenzove- le keren juichend over de finish reed. Toen er bij diens ploeg Giant- Shimano in de straten van Reims van alles misging, lag er voor 'Goril la' eindelijk de kans ook zijn rit mee te pikken in de Tour.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52