Geen Oranje, wel een Duitse of Argentijnse ster 66 Best mooi zo'n ster. 66 De vijfpuntige ster moet direct bij het embleem worden gedragen 66 Bij AZ was hij al goed in penalty's stoppen. Hij gaat volledig naar de hoek Mats Hummels hervat de training Brasil 2014 7 Oranje verwacht morgen 500 fans de WK-finale. En dan ook nog in Brazilië. Het was driedubbel feest dus. De rivaliteit tussen beide Zuid- Amerikaanse landen laat zich met weinig vergelijken. In Argentinië is dé hit op dit moment niet toe vallig: Brasil decime que se siente (Brazilië, vertel me hoe het voelt). Na het gewonnen duel met Zwit serland in de achtste finale zon gen de Argentijnse spelers het lied vol overgave in hun kleedka mer. Gebaseerd op Bad moon ri sing van Creedence Clearwater Re vival herinneren de Argentijnen hun vijanden aan het WK van 1990, toen onder leiding van Die- go Maradona de Brazilianen van de mat werden gespeeld. Een beetje cru, maar het schijnen de Brazilianen te zijn geweest. Na dat zij in 1970 voor de derde keer wereldkampioen werden, zetten ze drie groene sterren boven het logo op hun shirt. De afgelopen weken liepen veel Brazilianen dan ook in een shirt waarop al vast plek was gemaakt voor de hexa, de zesde ster. We weten hoe dat is afgelopen. Na de Brazilianen volgden de Itali anen (in 1982) en nu heeft ieder land dat ooit wereldkampioen is geworden één of meer sterren bo ven het logo. In groen, goud of zil ver. Naast Brazilië (5), Italië (4), zijn dat Uruguay (4) Duitsland (3) en Argentinië (2). Engeland, Frankrijk en Spanje hebben 1 ster. Dat klinkt als valsspelen, de Zuid-Amerikanen werden twee keer wereldkampioen, in 1930 en 1950. Maar de Uruguayanen reke nen ook hun twee olympische voetbaltitels uit 1924 en 1928 mee. Bijzonder, maar omdat er toen nog geen wereldkampioenschap was, heeft de FIFA het goedge keurd. De ploeg schakelde op bei de olympische toernooien trou wens Nederland uit, in 1924 zelfs pas in de halve finale. WAT ZEGT DE FIFA? De voetbalbond heeft daar, uiter aard, regels voor: hoofdstuk 16 in het FIFA equipment regulations- handboek. Daar stond eerst dat een wereldkampioen een 'sym bool' op het shirt mag dragen. In middels staat er expliciet dat het om een vijfpuntige ster moet gaan. Die moet bij het embleem, maar mag ook op de broek en de sokken. Punt 16.3: clubs die het FIFA we- reldclubkampioenschap winnen, komen niet in aanmerking voor een ster. Veel voetbalclubs heb ben hebben wel één of meer ster ren op hun shirt, maar die staan voor landskampioenschappen. Arjan Wijngaard verzamelde 1.398 voetbalshirts. Voornamelijk zon der ster. „Ik vind het best mooi", zegt hij. „Het moet wel echt voor iets staan, niet dat je als club voor elk kampioenschap al een ster krijgt." Maar het moet wel echt ergens voor staan Argentinië. Zeker als hij zondag in de WK-finale tegen Duitsland wederom weet te excelleren. „In zijn tijd bij AZ was hij al goed in strafschoppen stoppen", vertelt Brands. „Hij gaat echt volledig naar de hoek. Die penalty van Sneijder was heus niet zo slecht ingeschoten, maar Sergio zat er bovenop." De scouts van AZ attendeerden Brands zeven jaar geleden op de toen 20-jarige Romero. „Hij viel meteen op. Sergio was al vrij all round, een keeper met lef, die ook heel atletisch en snel is. Boven dien beschikt hij over een bijzon dere trap, zowel uit zijn handen als over de grond. En hij heeft een goede uitstraling." Louis van Gaal, destijds de trainer van AZ, wist ook genoeg toen hij één training van Romero had ge zien. In Alkmaar viel Romero aan vankelijk vooral op door zijn onbe- do Maradona. Een toptransfer lag in het verschiet voor de doelman, maar het liep anders. „Al voor het WK kon hij naar een grote club in Italië, maar zijn ma nager liet het afketsen. Die dacht: na het WK komen er nóg grotere clubs. Maar Argentinië speelde een slecht WK en die transfer ging niet door." Een jaar later verhuisde Romero alsnog naar Italië, naar Sampdo- ria. Maar een groot succes werd dat niet. Afgelopen jaar bracht Romero door op de bank bij AS Monaco. „Eigenlijk vind ik het een beetje tegenvallen dat zijn carrière zo is gelopen", zegt Brands. „Maar het is wel leuk voor hem dat hij dit nu bereikt heeft, de WK-finale. Al denk ik niet dat Argentinië van Duitsland gaat winnen. Dat is namelijk absoluut de beste ploeg van dit wereldkampioenschap." suisdheid, maar al snel ontwikkel de hij zich tot de nummer 1 onder de lat van de Alkmaarse eredivisie club. De Argentijn had een be langrijk aandeel in de landstitel van AZ in 2009. „Sergio moest in het begin wat rustiger worden, hij had namelijk een enorme geldingsdrang. Maar hij was bij Louis in prima handen en je zag hem per wedstrijd groeien. Een echte winnaar, die altijd tot het randje gaat", weet Brands. Op het wereldkampioenschap van 2010 was Romero basisspeler onder bondscoach Diego Arman- vrijdag 11 juli 2014 Duitsland kan komende zondag in de eindstrijd van het wereld kampioenschap voetbal in de Bra ziliaanse stad Rio de Janeiro zeer waarschijnlijk weer beschikken over Mats Hummels. De verdedi ger hervatte gisteren de training. In de met liefst 7-1 gewonnen hal ve eindstrijd tegen het thuisland Brazilië was hij met een blessure aan de knie uitgevallen. Voorals nog ziet het ernaar uit dat de Duit se bondscoach Joachim Löw bij de ontknoping van het toernooi in het stadion Maracana een volle dig fitte selectie heeft. Het Nederlands elftal krijgt mor gen tijdens de wedstrijd tegen Brazilië om de derde plaats op het WK steun van ongeveer 500 Nederlandse supporters. De KNVB verwacht dat een kleine groep fans de moeite neemt ook nog naar de hoofdstad Brasilia te reizen voor de troostfinale tegen het gastland. Voor die Oranjesup porters wordt in de aanloop naar de wedstrijd nog een klein feest je georganiseerd, zo liet een woordvoerster van de KNVB weten. Dit keer is er echter geen groot 'Oranjeplein'. \MW It* f «5.0 Jürgen Kohier en doelman Bodo lllgner bejubelen de Duitse wereldtitel in 1990. foto VI Images door Cyril Rosman RIO DE JANEIRO - Hij zou er zo mooi staan. Linksboven op het oranje shirt, trots boven de leeuw. Maar Oranje moet nog minimaal vier jaar wachten op een kampioens ster. De designers van Adidas kun nen zich voorbereiden op een der de Argentijnse of een vierde Duit se ster. WIE HEEFT DIE STER EIGENLIJK VERZONNEN? URUGUAY, VIER STERREN? EN WAT ZEGT DE KENNER? Shirtverzamelaar Arjan Wijngaard Kledingregels van de FIFA Duitsland heeft al drie sterren op het shirt, Argentinië twee. foto VI Images Marcel Brands zijn eigen titel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51