Sneijder: geen penalty nemen, is niet missen juli 1998 Reclames tijdens WK goudmijn voor Ster 4 Brasil 2014 Het beroep van Luis Suarez tegen zijn forse schorsing is af- ewezen. De bijtende aanvaller an nog naar het internationaal sporttribunaal CAS stappen. Het WK in Brazilië leek de eerste weken uit te groeien tot een schouwspel van ongekend niveau. Nu de finale aanstaande is, valt de oogst echter toch wat tegen. SAO paulo - Wesley Sneijder be seft dat de kans om nog eens we reldkampioen te worden steeds kleiner wordt. „Ik hoop het nog eens mee te maken. Maar het wordt steeds moeilijker", merkte Sneijder droog op. De nummer 10 van Oranje miste in de strafschoppenserie vanaf 11 meter. Nadat Ron Vlaar de eerste strafschop al op de Argentijnse doelman Sergio Romero had ge schoten, deed Sneijder hetzelfde bij de derde. Een vinnige Sneij der: „De spelers die er eentje heb ben genomen in de penaltyreeks, hebben hun verantwoordelijk heid gepakt. Als je geen straf schop neemt, kan je ook niet mis sen hè." Bondscoach Louis van Gaal bekende dat twee spelers niet wilden aanleggen in de ze nuwslopende serie. Van Gaal kwam daarom bij Vlaar uit om de eerste strafschop te nemen. De bondscoach wilde niet zeggen welke spelers niet durfden. „Ach jongens, een penalty is verant woordelijkheid nemen en achter die bal gaan staan", aldus Sneij der. „Als je vertrouwen hebt, doe je dat ook. Daarom nam Ron ook een strafschop. Hij heeft een fan tastisch toernooi gespeeld." Nederland is wereld kampioen balbezit op het WK van 1998, wereldkampioen mooi voetbal. Drie Nederlandse spelers - Patrick Kluivert, Frank de Boer en Dennis Bergkamp - krijgen een plaats in het sterren team van het WK. De hulde geldt Oranje, maar op de rang lijst moet het zich troosten met de vierde plaats. Na de opwindende halve finale, inclusief strafschoppen, tegen Brazilië gaat ook de strijd om het brons verloren. „De spieren zijn de slaven van het brein. En als het brein niet meer wil, doen de slaven het helemaal niet", oor deelt Foppe de Haan. Tegen Kroatië domineert Oranje, in de kenmerkende aanvallende stijl. Slordig verdedigen, met na- me bij Clarence Seedorf, breekt Oranje op (1-2). Dat is koren op de molen van Johan CruijfF, die bij de NOS furieus uithaalt. „Be grijp je nu waarom ik geen coach van zulke spelers wil zijn? Een toppunt van stommiteit, zulke te- gengoals", reageert CruijfF. Voor menig speler is het WK al beëindigd op de strafschopstip in Marseille. Michael Reiziger, Aron Winter en Ronald de Boer blijven aan de kant. Bergkamp kan zich voor de troostfinale niet meer oppeppen. Na een uur geeft hij de moed op. Bergkamp heeft de mooiste goal van het WK gemaakt, tegen Argentinië, maar in veel andere wedstrijden is zijn inbreng te verwaarlozen geweest Zestien jaar later zullen de WK-prestaties van Robin van Persie herinneringen oproepen aan Dennis Bergkamp op het WK van 1998. Bergkamp is, net als Van Persie, pas vlak voor de WK-start opgelapt. Bergkamp: „Ik heb op dit WK onvoldoende laten zien. Als je er na een zwaar seizoen zes weken uit bent door een blessure, is dat verre van ideaal. Ik zat er hier soms dwars doorheen." De Ster organiseerde voor het eerst een Super Dutch reclame blok tijdens de eerste wedstrijd, tegen Spanje. In de stijl van de Amerikaanse Superbowl konden adverteerders prijzige reclametijd kopen voor 6.666 euro per secon de voor unieke commercials. De tien minuten reclame in de rust zou dus 4 miljoen euro (bruto) hebben opgeleverd. In werkelijkheid ligt dat bedrag waarschijnlijk lager, omdat elke adverteerder uiteindelijk een ei gen prijs afdingt. Volgens de Ster was het speciale reclameblok wel een dusdanig succes dat het bij een volgend sportevenement her haald zal worden. Dat wordt waar schijnlijk het EK over twee jaar. Mediabureau Innovative bereken de dat de Ster in totaal zo'n 72 mil joen euro (bruto) verdiende aan alle WK-uitzendingen. De Ster wil dat niet bevestigen. De wedstrijden trokken genoeg publiek. De halve finale tegen Ar gentinië was zelfs de bestbekeken televisieuitzending ooit, met ruim 9 miljoen thuiskijkers. Daar mee ging het oude record van 8,5 miljoen thuiskijkers van de EK-wedstrijd Nederland-Portugal uit 2004 aan diggelen. Het totaal van woensdag ligt nog hoger (naar schatting tussen de 11,5 en 12,5 miljoen mensen) omdat ook veel mensen in cafés, op pleinen of op werk het duel volgden. door Henk Mees 11 HILVERSUM - De Ster verdiende miljoenen aan de reclame rondom de WK-uitzendingen. Vooral het Super Dutch reclameblok tijdens de wedstrijd tegen Spanje bracht veel geld in het laatje van de pu blieke omroep. door Freke Remmers Heerlijke amuse, matig dessert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48