Brasil 2014 3 Nigel de Jong nam een risico tegen Argentinië. „Maar ik ben bijna 30 en weet niet of ik er over 4 jaar nog steeds bij ben. Dit kan mijn laatste WK zijn." Messi: zege voor overleden vriend 66 Dit heeft niks met topsport te maken. Alleen de eerste prijs telt 66 Deze wedstrijd mag nooit gespeeld worden. Dat roep ik al tien jaar vrijdag 11 juli 2014 Lionel Messi droeg de overwin ning tegen Nederland op aan de Argentijnse journalist Jorge Topo' Lopez. De verslaggever kwam woensdagochtend om het leven bij een auto-ongeluk in Sao Paulo. „Deze zege is voor jou. Een grote knuffel", schrijft Messi op zijn pagina op Face- book. Naar verluidt had Messi da gelijks contact met de journalist. Lopez is al de tweede Argentijn se sportjournalist die in Brazilië is verongelukt. Vorige week over leed Maria Soledad Fernandez na een ongeval. ke wedstrijd van het toernooi, het duel tussen de ontgoochelden, de verliezers van de halve finale. Die net de tranen hebben weggestopt en dan na een slopend toernooi nog om de derde plaats moeten spelen. Op de Olympische Spelen levert dat tenminste nog een bronzen medaille op, op een WK is dat niks. Je mag het zelfs geen troost prijs noemen. Het is voetbal voor de bühne, de enige wedstrijd die je op een WK niet wilt spelen. „Dit heeft niks met topsport te maken", vindt bondscoach Louis van Gaal. „Op een WK telt alleen de eerste prijs. Deze wedstrijd mag nooit gespeeld worden en dat zeg ik niet omdat wij er nu toe veroordeeld zijn. Dat roep ik al tien jaar." De jonge spelers van Oranje twit- terden woensdagnacht dat ze nu vol voor de derde plaats willen gaan. Maar routinier Wesley Sneij- der verwoordde wat waarschijn lijk de ware stemming is binnen de selectie. Sneijder zei onom wonden dat hij niet zat te wach ten op het gekunstelde toneelstuk je om plek drie. Natuurlijk is het niet zo dat de spelers er morgenmiddag opzich tig met de pet naar zullen gooien. Daarvoor is de tegenstander ook te bijzonder. Want als je dan toch moet spelen, dan maar tegen Bra zilië in een vol stadion. Hoe zullen die Brazilianen zich trouwens voelen nu ze na de trau matische vernedering tegen Duits- land nog een keer het podium worden opgeduwd? Iedereen met een beetje gevoel voor sport beseft dat er woensdag na die laatste strafschop wat is ge knapt bij de spelers van Oranje. Opeens is de spanningsboog ver dwenen en overheerst alleen nog maar leegte en berusting. Na we ken van focussen, optimale prepa ratie en concentratie, na weken onderricht van de veeleisende Van Gaal, is te merken dat de brandstof is weggesijpeld. Zowel geestelijk als mentaal voelt de voetballer plotseling pijntjes die hij tot dusverre makkelijk weg- stopte. Ook al heet je Dirk Kuijt en ga je altijd en overal voor elke bal; zelfs hij zal er morgen bij het Wilhelmus anders bijstaan dan te gen Argentinië. „Deze wedstrijd heeft ook niets met fair play te maken", vindt Van Gaal. „Wij spelen een gewel dig toernooi, maar als we nu twee keer achter elkaar verliezen, gaan we als losers naar huis. Dat heeft deze ploeg niet verdiend." De vraag is dan ook gerechtvaar digd wie je een plezier met deze wedstrijd doet? Het is niet voor niets dat de UEFA de strijd om plek drie bij het Europese kam pioenschap allang heeft ge schrapt. Maar de FIFA wil het WK tot de laatste druppel com mercieel uitbuiten. Want hoe je het ook wendt of keert: overal in de wereld zullen toch weer mil joenen mensen voor de buis krui pen voor duel 6i van het toernooi. Misschien moet Van Gaal zijn as sistent Patrick Kluivert in de aan loop naar de wedstrijd maar een motivatiespeech laten doen. In 1998 speelde Kluivert met Oranje in Frankrijk een prachtig WK, maar na de nederlaag in halve eindstrijd tegen Brazilië kon de ploeg het niet meer opbrengen gas te geven tegen het supergemo- tiveerde Kroatië. Later erkenden de spelers dat ze dachten: 'Parijs (de locatie van het duel, red.) ligt op de route naar huis, laat ons als jeblieft doorrijden'. Het mag geen verrassing zijn dat Oranje het duel verloor en jaren later hadden Kluivert en co toch spijt van hun gebrekkige wed- strijdinstelling. Als Van Gaal zijn weerzin opzij heeft gezet, wacht hem nog een laatste klusje in dienst van Oran je. Laat dat dan de uitdaging voor hem en de spelersgroep zijn. Lionel Messi vond steeds de onverzettelijke Ron Vlaar op zijn weg. De verdediger speelde tegen Argentinië zijn beste interland, foto VI Images Louis van Gaal Louis van Gaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47