De WK-wedstrijd die geen enkel land wil spelen 2 Brasil 2014 Kleine dood Ron Vlaar presenteerde zich de afgelopen weken bij Oranje als onverschrokken verdediger. Is hij de nieuwe Jaap Stam? Het laatste WK dagelijks in de e De Fransen noemen het Le petit mort, De klei ne dood. Je beleeft de climax van een intens liefdes spel en opeens is alles voorbij. Het gevoel van euforie, van het toeleven naar het absolute hoogtepunt, is weg. De onver mijdelijke inzinking volgt. En de vraag of dit het nu was wat je ervan had verwacht. Voetbal is een heel ander spel, maar de parade der emoties verloopt ongeveer hetzelfde. Je begint aan iets waarvan je ho ge verwachtingen hebt, begint steeds meer opgewonden te ra ken als de apotheose nadert en in één klap is alles over. Dan sta je plots op een trieste, grij ze ochtend op een veld in een vreemde, onmetelijke wereld stad. Jezelf afvragend waarom je niet altijd alles krijgt waar van je droomt. Zie ze daar in stilte lijden, the day after, tijdens de training van Oranje in het oude Estadio Pacembeu in Sao Paulo. Arjen Robben moet zich zichtbaar voortslepen, waar hij anders niet te houden is. Hij had de grote ster van het WK willen worden, maar die droom is in de kiem gesmoord. Louis van Gaal zit zwijgend in de dug-out, terwijl de regen alles op een oer-Hollandse herfstdag doet lijken. Waar is het swingende, vrolijke en zon nige Brazilië gebleven? Als de spelers na afloop naar de bus lopen, worden ze opgewacht door tientallen Argentijnen die 'Messi, Messi' brullen. Ook dat nog. Als troost wordt nog een soort erehaag gevormd door toeris ten uit alle windstreken, die een bezoek brengen aan het voetbalmuseum van Brazilië en nog even een handtekening willen scoren. Louis zet een paar krabbels en zwaait als hij in de bus stapt. Het is mooi geweest zo. SAO PAULO - Heeft Oranje plots een Jaap Stam? En had Louis van Gaal andere keuzes moeten maken? De verloren halve finale tegen Argentinië houdt de gemoederen bezig. Ron Vlaar is een aparte vent. Hij is geen gangmaker in de kleedka mer, zondert zich graag af en is geen man van grote teksten. Maar hij heeft wel een ijzeren wil. De robuuste, ongepolijste verdediger zwoer de afgelopen twee jaar zo ongeveer alle ge neugten van het leven af om op het WK optimaal te presteren. En dat doet hij. Vlaar bewees woensdag tegen Argentinië dat Nederlanders dus wel degelijk kunnen verdedigen. In 120 minu ten voetballen in de stijl van het catenaccio won hij liefst 93 pro cent van zijn duels. Lionel Messi vond steeds een onverzettelijke reus voor zijn neus. Hebben we uiteindelijk dan toch een nieuwe Stam? Wellicht komt die conclusie nog te vroeg, maar Vlaar bevestigde wel een van de grote wetten van de sport: met mentale kracht kun je meer presteren dan je zelf ooit voor mogelijk had gehouden. DE DISSONANT De mentale kracht die Vlaar wel had, ontbrak bij de man die met veel meer talent begenadigd is: Robin van Persie. Hoe is anders te verklaren dat hij geen schim van zichzelf was in de knock- outfase, in de wedstrijden waar in het er écht om ging? Was hij wel fit genoeg? Ook Louis van Gaal, die voor het WK een blind vertrouwen in zijn aanvoerder had, leek teleurge steld over de haast apathische houding in het veld van Oranjes topscorer aller tijden. Voor de wedstrijd tegen de Argentijnen voerde hij op de training al een indringend gesprek met Van Per sie. Wie lichaamstaal kan lezen, trok de conclusie dat hier de meester stond, die een van zijn beste leerlingen ietwat bestraf fend toesprak, in de hoop een ge voelige snaar te raken. Dat gebeurde dus niet. Nog nooit wist Van Persie te excelle ren op een groot toernooi. Op het WK 2010 in Zuid-Afrika scoorde hij in zeven wedstrijden slechts één keer. In Brazilië haal de hij alleen tegen Spanje en Au stralië het niveau dat bij zijn sta tus past. Arjen Robben bewees dit toernooi weer dat hij van we reldklasse is, Van Persie niet. Het mooie van voetbal is dat je achteraf dagen kunt praten om alles in een breder, groter per spectief te plaatsen. Toen Louis van Gaal de ene na de andere in valler zag scoren, werden dat gouden wissels genoemd. Na zijn verbluffende keeperstruc in de penaltythriller tegen Costa Rica heette het plots dat hij een toverstaf had. Maar zijn keuzes in de wedstrijd tegen Argentinië pakten, opnieuw achteraf gerede neerd, ongelukkig uit. Had hij Nigel de Jong moeten laten starten? Daar kun je over twisten. De middenvelder speel de een grote rol bij het beteuge len van het Messi-gevaar, maar Van Gaal moest wél een van zijn drié wisselmogelijkheden ver bruiken. En had hij Van Persie, hoe beroerd hij ook speelde, niet beter kunnen laten staan? Dan had Tim Krul voor de penaltyse rie als derde wissel opnieuw het veld in kunnen komen. Het aanwijzen van Vlaar als eer ste penaltynemer is eveneens voer voor discussie. De eerste strafschop zet immers de toon. Aan de andere kant: twee spe lers weigerden, zo verklapte Van Gaal, om als eerste aan de serie te beginnen. Hij moest razend snel schakelen. Met die weten schap voert het te ver over een blunder te spreken. Met welke ogen kijken mensen naar een voetbalwedstrijd? Is de schoonheid van het spel het be langrijkste of juist het resultaat? Romantici kunnen onmogelijk tevreden zijn met de presentatie van Oranje op dit WK. Van Gaal verloochende zijn eigen princi pes en koos voor verdedigend voetbal. In de laatste 240 minu ten wist Nederland geen enkel doelpunt te maken. Maar wie de kunst bewondert om een beperkt arsenaal maxi maal te benutten, zal de bonds coach roemen. De geschiedenis zal leren welk beeld het langst in de herinnering zal blijven. nr?\ njglfn t I K '&ES3&1 rrm iff... Uithuilen, de spullen bij elkaar ra pen, laatste hapje, drankje, nog een gloedvolle speech van de bondscoach aanhoren en dan zo snel mogelijk weg. Naar huis. Na ruim twee maanden intensief sa menleven in een soort van com mune is het mooi geweest. Als het aan de spelers van Oranje had gelegen, was dit het scenario na de onfortuinlijke nederlaag in de halve finale tegen Argentinië. Maar het routeboek van de FIFA schrijft voor dat het Nederlands elftal gisteravond incheckte voor de zoveelste binnenlandse vlucht, met ditmaal als bestemming de hoofdstad Brasilia. Daar wacht morgenmiddag de meest vreselij- door Roel Wiche Van Persie mist veerkracht Vlaar door Roel Wiche DE ROTS DE KEUZES 93 Ron Vlaar speelde in de halve finale tegen Argentinië heel erg sterk. De verdediger won liefst 93 procent van zijn duels, een ongekend hoog percentage. HET SPEL door Leon ten Voorde Hoewel er na de strafschoppenserie tegen Argentinië iets is geknapt bij de Oranje-spelers, moet de ploeg zich oprichten voor de troostfinale, foto DPd BRASILIA - Bondscoach Louis van Gaal heeft een laatste kunststukje nodig om zijn spelers scherp te krij gen voor de strijd om die vermale dijde derde plaats tegen het gast land Brazilië. Oonze website/epaper Gratis voor abonnees, verschijnt ook op zondag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46