Het watermerk van de Helm Wijk loopt te hoop tegen plan AZC 1 I 1 Ési g WALCHEREN 29 Barcodes Horeca op Walcheren NIEUWE SCHEPEN VOOR NEDERLANDS LOODSWEZEN werkt er al heel lang. Dat zegt vol- gens mij genoeg." Het is een hecht team waar Dave in werkt. Als je twee weken per maand met elkaar op zee zit, voelt de boeg vanzelf als je huiskamer. Menig bemanningslid schuifelt op pantoffels rond. „Als we even niks te doen hebben, gaan we op het dek zitten. Even lezen of ge woon om je heen turen. Soms ko men er sleepboten met van die windmolens voorbij. Of, heel soms, een cruiseschip. De mensen denken altijd dat ons schip is afgedreven, zegt een colle ga. Het ligt steeds op één plek, melden ze vervolgens aan de kust wacht. „Het ligt maar te liggen." Hij weet echter beter. Het hoogseizoen is aangebroken en dorst, die oude moe der, is voor sommi gen een niet te be teugelen eerste behoefte. De eer ste behoefte lijdt pondspondsge wijs tot een tweede die de uit drukking 'als de nood het hoogst is, is de redding nabij' in twee va rianten gestalte geeft. Wanneer er toiletten in de gelegenheid aanwe zig zijn wordt de hoge nood na tuurlijk via de bekende weg gele nigd, maar wanneer men toeval lig net op weg in Middelburg is dient de behoefte te worden opge houden tot een nieuwe gelegen heid zich voordoet. Wanneer die gelegenheden dun gezaaid zijn, doet zich soms een fenomeen voor waar iedere rechtgeaarde bur german of-vrouw van gruwt: men, in grote mate het mannelijk geslacht wel te verstaan, plast wild. In de vroege morgenuren siert dan het watermerk van nooddruf tige natnekken nogal wat muren van de stad. Het zou natuurlijk kunnen dat de al wat oudere jon geren sommige muren ouderge woonte aanzagen voor urinoirs - in de jaren van weleer kende Mid delburg nogal wat van die uri noirs. Op strategische plaatsen in de stad stonden strak opgemetsel de muurtjes waartussen toevalli ge passanten de blaas wat lucht konden geven. Zo toevallig waren die passanten soms niet, want er stond bijvoorbeeld zo'n urinoir bij de Vlissingsebrug die de bezoe kers van de warme driehoek Teer- pakhuizenstraat-Vlissings Wagen- plein-Winterstraat op hun wen ken bediende. De bezoekers van het urinoir aan het kastanjelaantje tussen de voor malige Ambachtschool en het voormalige Miniatuur Walcheren werden dan weer op tweeërlei wijze op hun wenken bediend. Dat urinoir diende in de avond en nachtelijke uren namelijk als een zogenaamde baan voor heren die de Griekse beginselen waren toegedaan. Het drukst bezochte urinoir ooit was ongetwijfeld dat bij het voet balveld op het voormalige sport complex Nadorst - nomen est omen - want daar werd, zeker in de glorie jaren van voetbalvereni gingen Middelburg en Zeelandia, de koele blonde hartstochtelijk be mind. Men zou zelfs kunnen zeg gen dat een bier drinkende voet balsupporter een pleonasme is - een makkelijk inkoppertje. Na het verdwijnen van de muur tjesurinoirs uit het straatbeeld schoten de kunststof muntgemak- ken als paddenstoelen uit de grond. Ze voorzien voornamelijk in de behoeften van het parkeer- volk op bijvoorbeeld het Hof van Tange, maar dat muntgemak ont beert eigenlijk strategisch nut in de kleine uurtjes. De plaats van het tweepersoonsurinoir van de firma Betonno uit Utrecht dat de Middelburgse dienst gemeente werken in 1926 aanschafte was wat dat betreft beter gekozen. Dit paleisje in de stijl van Le Corbu- sier maakte de Helm tot een plek waar het plegen van een plas een esthetisch genot was. Dat monu ment der kleine behoefte had men nooit moeten slechten, want sindsdien signeert er menig be wuste passant de muren met zijn watermerk. Want natuurlijk zijn er ook wildplassers die de weg we ten en zich niet storen aan de sei zoenen of het normbesef van de goegemeente. Wanneer je moet dan moet je - dat is zo simpel als goedendag. Soms wordt de plas echter uit respect nog even opge houden als het urinoir onder de Lange Jan, de laatste stenen oase, wenkt en daar klinkt dan, opge lucht, de verlossende zucht van verlichting. 'Onzorgvuldigheid, overvaltech- niek, een volstrekt verkeerd geko zen locatie en onverantwoorde haast' waren de meest gehoorde bezwaren tegen de plannen. De wethouders Saskia Szarafins- ky (PvdA) en Chris Dekker (SGP) kregen het fors te verduren, maar dat resulteerde niet in harde toe- zeggingen. Dekker gaf toe dat de gemeente flinke steken heeft la ten vallen bij de communicatie naar de wijkbewoners en beloof de beterschap. De zaal liet echter duidelijk blijken daar weinig ver trouwen in te hebben. Zowel het COA (Centrum Op vang Asielzoekers) als de gemeen te zagen zich gedwongen het pro gramma van de informatiebijeen komst om te gooien. De talrijk op gekomen bewoners wensten geen informatiemarkt en bleven osten tatief in de zaal zitten terwijl een handvol bewoners zich wel liet in formeren bij partijen als Vreemde lingenpolitie, vrijwilligerswerk en gezondheidszorg. Al ras namen de wijkbewoners de verdere regie van de bijeenkomst over. 'Kraampjes? 'Nee wij willen het debat aangaan'. Vragen? 'Ook, maar eerst ons betoog'. De impact op de wijk van de 330 asielzoe kers, die het COA denkt te kun nen huisvesten in Swerfrust, zag de meerderheid als te groot. 'Er zitten al een school, sportcom plex en woonwagenkamp'. Menigeen vroeg zit af hoe de vei ligheid in en om het centrum ge waarborgd wordt. Angst was er ook dat de toekomstige bewoners gaan 'hangen en zwerven omdat ze geen dagbesteding hebben'. Ook vrees voor criminaliteit, een te grote toestroom van verkeer en (geluids)overlast bleken onoverko melijke bezwaren voor velen. De zaal gaf duidelijke signalen af rich ting gemeente: 'Wees zorgvuldig, maak een pas op de plaats'. 'Be sluitvorming in de eerstvolgende raadsvergadering van 22 septem ber is te snel en onverantwoord'. Buitenruststraat 18 Middelburg VRIJDAG 11 JULI 2014 t de toekomst in door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. JUL-. PROCYON De Procyon is het derde nieuwe loodsvaartuig van het Nederlands Loodswezen, foto Ruben Oreel De Polaris, de Pollux en Procyon zijn loodskotters die afwisselend bij de Steenbank, voor de kust van Westkapelle, liggen als station voor zeeloodsen. De drie schepen vervangen de Mir- fak, de Markab en de Menkar, die al bijna veertig jaar in dienst wa ren. Twee daarvan zijn verkocht: het ene doet dienst als beveili gingsschip bij de oliewinning in West-Afrika, het andere doet dat bij de Rode Zee. Het derde schip ligt nog in de Vlissingse Binnenha ven. Naar verwachting gaat dat binnenkort ook weg. De nieuwe schepen zijn niet alleen luxe, maar ook groot: 81 meter lang en dertien meter breed. Ook het Belgisch Loodswezen ver ving haar loodskotters, maar dan door de exclusieve swaths. Die zijn veel duurder. Het Belgisch Loodswezen is een staatsbedrijf. Het Nederlands Loodwezen is in 1988 geprivatiseerd. Om de band met België te bena drukken, is de Pollux gedoopt door de echtgenote van Vlaams minister-president Kris Peeters. door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Emoties tekenden gisteravond de bijeenkomst over de plannen van het COA voor een asielzoekerscentrum in het voorma lige verzorgingshuis Swerfrust in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29