Dit weekeinde is de parkeergarage gratis Weinig steun voor verzachten verhoging toeristenbelasting Meester Marius neemt afscheid 28 WALCHEREN LOODSWEZEN Na de Polaris en de Pollux is gisteren ook loodsvaartuig Procyon voor het eerst buitengaats gegaan. naliilfa weekenddiensten Het lukte de gemeente Vlisisngen de afgelopen weken maar niet om de problemen op te lossen. Pin nen kon altijd al niet, maar ook chippen is al een tijd niet meer mogelijk. Wie wilde betalen, moest dat met contant geld doen. En omdat dat alleen kon met briefjes van tien of vijf euro of met muntgeld, hadden winkeliers in de omgeving het heel druk met het wisselen van geld voor parkeerders. De automaat in de parkeergarage aan het Scheldeplein ligt in sto ring omdat de telefoonlijn, waar mee de automaten in verbinding staan met de instantie die pin- en chipbetalingen regelt, is bescha digd bij werkzaamheden. De ka bel is inmiddels gerepareerd, maar dat betekent niet dat er zo maar weer gechipt kan worden. „Dat is ingewikkelder omdat het een beveiligde lijn is", zei een woordvoerster van de gemeente gistermiddag. „Daar moet spe ciaal iemand voor komen. We pro beren dat voor het weekeinde te regelen." De betaalautomaat in de Fontey- negarage doet het nu al een week of drie niet meer. Dat komt om dat de monteur die juist kwam om de pinbetalingen mogelijk te maken, het verkeerde modem bij zich had. Daardoor sloeg het sys teem op tilt. „Het is ingewikkeld om dat te herstellen", zei de woordvoerster. „Tele2 beheert de lijn, en is eigenaar van het tele foongedeelte, maar KPN heeft nog wel de ADSL-functie ervan. Het is ingewikkeld omdat Tele2 de hoofdbeheerder is. De persoon die er eerst was, had de juiste co de voor die kabel niet." Wethou der Dick Verboom vertelde gister avond aan de gemeenteraad dat hij hoopt dat de monteur dinsdag langs kan komen om ervoor te zorgen dat alles weer werkt. SPROOKJESFEEST VLISSINGEN - Als de golven vroe ger hoog waren, vloog je nog wel eens met tafel en al door de mess- room. In de nieuwe loodskotters gebeurt dat niet. Na de Polaris en de Pollux is gisteren ook de Pro cyon buitengaats gegaan. De schipper van de EH75 kukelt bijna omver als hij na het horen van een luide scheepstoeter ach terom kijkt. Achter hem komt een schip zo groot, dat je vergele ken met zijn houten schuitje spreekt van een drijvend mon ster. Het schuitje schiet prompt opzij, zodat de Procyon als eerste door de sluis kan. Het is de eerste keer dat het loods vaartuig naar buiten gaat, dus in de boeg hangt een gezonde span ning. Even geen geouwehoer, ver zoekt eerste stuurman Damiën de Backer en dus laat loods annex manager operaties Jan-Willem Siewe het schip wel zien. De luxe begint al bij de ingang. Aan boord van de Procyon hoe ven loodsen niet langer met zwa re natte jassen de boel bevochti gen. Er is een droogkast waar jas sen verwarmd kunnen uitdrup- pen en een uitlekkamer waar het laatste water verdwijnt in de bank jes met gaten erin. Ze kunnen door naar de lounge of naar een Honderd miljoen hebben de boten bij elkaar gekost We hebben er zelf voor gespaard verduisterde rustkamer, om in plaats van de zesde herhaling van het journaal te kijken even de ogen te sluiten in comfortabele fauteuils. Voor wie lang moet wachten op volgend schip, zijn er hutten met bedden en eigen toi let en douche. Voor de vaste bemanning is er een fitnessruimte en, jawel, sau na. Luxe? Ach, zegt Siewe. „Dat zeiden ze veertig jaar geleden ook van de voorgangers Mirfak, Men- kar en Markab. Deze moeten min stens zo lang mee. En nu de man nen tot hun zestigste doorwerken in plaats van dat ze er met 55 uit kunnen, moet je ook goed voor ze werken. Bovendien houden die zich, sinds de scheepvaart is drooggelegd, met andere dingen dan bier en video's: met fitness en Facebook." Nee, de echte luxe zit 'm in de machinekamer. Dat is er namelijk niet één, maar twee. Gescheiden door een wand, volle dig onafhankelijk van elkaar. „Voor als er één uitvalt." Terug in de boeg wordt koers ge zet naar de Steenbank bij Westka- pelle, waar de Procyon de Pollux afwisselt. Stuurman Damiën is weer ontspannen: het schip vaart perfect, ook op volle kracht op ho ge golven. Zeventien schermen heeft hij voor zich. En heel veel piepjes. „Eerst dacht ik: wat moet ik er allemaal mee, maar nu is het fantastisch Alsof de baas mijn le lijke eendje heeft vervangen door een Mercedes C-klasse." Honderd miljoen hebben de drie kotters, samen met wat nieuwe tenders, gekost. „We hebben ze zelf betaald", zegt Siewe, de geur van chef Antonio's groentesoep volgend naar de messroom. „Sinds de privatisering zijn wij zelf eigenaar van het loodswezen. We hebben jarenlang een deel van ons salaris ingeleverd om, met behulp van de bank, voor de kotters te sparen. Dat is investe ren in onze eigen toekomst en in die van het loodswezen." Uit de mist doemt de Pollux op. Via speedbootjes worden nog wat mensen, vuilniszakken en vishen gels uitgewisseld en dan is de Pro cyon klaar voor een week op zee. De Pollux mag terug naar Vlissin gen. Terwijl Siewe met wat kan toorpersoneel en bemanningsle den de vergaderruimte in duikt, ploft Dave van Vliet even neer. Hij is gezel, ofwel hij werkt op de speedbootjes. „De ene keer stuur ik, de andere keer haak de boot aan het touw. Met al die loodsen die steeds van en naar schepen moeten, is het hard werken. Maar het is ontzettend leuk. Iedereen De raadsfracties reageerden op de kadernota 2014. Daarin wordt de financiële positie van Veere in kaart gebracht voor het komende begrotingsjaar en de drie jaar die daarop volgen. Er wordt 825.000 euro gereserveerd voor nieuw be leid, maar tegelijkertijd moet ook 2,3 miljoen euro bezuinigd wor den. Dat wil het college onder meer doen door de toeristenbelas ting te verhogen. De motie van de WD kreeg be halve van DTV weinig steun van andere partijen. Peter Holtring van PvdA/Groenlinks verweet de fractie zelfs geen langetermijnvi- sie te hebben. Holtring: „We moe ten niet slechts één jaar, maar vier jaar proberen vooruit te kij ken. Wat wilt u doen in 2016 en verder? De pot verteren?" D66 wil graag dat de voorziene verhoging vanwege de verwachte inflatie voor 2016 een jaar naar vo ren wordt gehaald. Zo zou er ruimte ontstaan om weer met de sector in gesprek te raken nu die relatie is verstoord. Wethouder René Molenaar raad de af de motie te steunen omdat de verhoging volgens hem echt nodig is om de begroting te kun nen dichten. Wel geeft hij toe er fouten zijn gemaakt in de commu nicatie met de recreatiesector en vindt hij dat de partijen achteraf gezien wel bij de onderhandelin gen over dit onderwerp hadden moeten worden betrokken. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Wat overal de nor maalste zaak van de wereld is, blijkt in Vlissingen een groot pro bleem: de mogelijkheid om met je pinpas te betalen in de parkeergara ge. Om bezoekers tegemoet te ko men, is de parkeergarage dit week einde - tijdens het Festival Onder stroom - gratis. MIDDELBURG - Als koning nam meester Marius van de Velde donderdag af scheid als directeur van basisschool De Cederhof in Middelburg tijdens een groots sprookjesfeest. Hij besloot hiermee zijn 44-jarige carrière in het onder wijs, waarvan 19 jaar bij De Cederhof. Een lawaaioptocht door de wijk, toneel en spelletjes kleurden de feestelijke dag. foto Ruben Oreel Op volle kracht door Wendy Wagenmakers Jan-Willen Siewe, loods door Wendy de Jong DOMBURG - De fractie van de WD van de gemeente Veere diende gis teren tijdens een raadsvergadering een motie in over de omstreden verhoging van de toeristenbelas ting. Daarin vraagt de partij, ge steund door de fractie van DTV, het college onder meer om de toe ristenbelasting per 2015 niet met tien, maar met vijf cent te verho gen. Zaterdag 12 en zondag 13 juli 2014 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren, Koudekerkse- weg 86, Vlissingen, tel. 0900-1985 (ma. t/m vr. 18.00- 8.00 uur, in weekend al leen na tel. afspraak). De Veerse Huisartsen: tussen 23.00 en 8.00 uur: Huisartsenpost Walcheren 0900-1985; za: G. Rullens Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. (0118) 581276.R. Ubels en zo: M. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, 0118- 591212. Tandartsen Centrum tandheelkunde Walcheren, A. Gogelweg 12, Vlissingen, 0118- 465326. Spreekuur 11.00 tot 12.00 u. Verloskundigen (24 uur)_ Vlissingen: 0118-471140 of via semafoon- nr. 06-47224570; Middelburg: 0118-626045; Verloskundigenpraktijk Veere: 0118-584101 (24 uur) Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24- uursdienst (spoedrecepten): Kring-Apo theek Paauwenburg, Dreesstr. 2a, Vlissin gen, 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg (24 uur): gem. Middelburg postcode 4331 t/m 4333 06-23739196, 4334 t/m 4337 06- 10593177. Souburg 06-12375210, gem. Veere 06-10226772. Vlissingen, 06-23741010. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Thuiszorg WVO Zorg, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. ZorgThuis SVRZ, M'burg/Vlis. 0118- 630630, locaties Veere 0118- 587800. Dierenartsen Kleine huisdieren: A. Diender en M. Dien- der-van Gemert, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, 0118-410910.Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 u. Dierenartsencomb. Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur) 0118-633803. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke 0118-628288. Dierenambulance: 06-43727125 (24-uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28