ZEELAND Heelmeester Een dikke kilometer aan loombandjes Wapenvondst almanak De meeste incidenten in Terneuzen, vrij veel uitrukken ook in Sluis, twee keer zoveel als in Hulst. Juli en december piekmaanden. VRIJDAG 11 juli 2014 Een heel zwarte dag in het leven van Cees Priem terneuzen - De brandweer in Zee land is vorig jaar 2203 keer uitge rukt voor een serieus incident. Dat was ruim honderd keer vaker dan in 2012. Verreweg de meeste inzet (bijna 350) vond plaats in de gemeente Terneuzen. Wat opvalt is dat de brandweer beduidend vaker bui ten kantooruren in actie moet ko men dan tussen 9.00 en 17.00 uur. In alle Zeeuwse gemeenten is dat zo. Volgens woordvoerder Mirja Vis van de Veiligheidsregio Zee land (VRZ) heeft dat simpelweg te maken met het feit dat er in een etmaal meer uren buiten dan binnen kantoortijden zitten. „Als mensen vrij zijn, worden er ook meer activiteiten ondernomen en is de kans gewoon groter dat er iets gebeurt." Het minst vaak (amper 50 keer) was de brandweer nodig in het re latief kleine Noord-Beveland no dig. Ook in Kapelle waren weinig incidenten (ruim 50). Na Terneu zen was de tankautospuit het vaakst nodig in Goes en Middel burg (bijna 250 keer), Vlissingen (ruim 200) en Sluis (200 keer). De brandweer in Hulst moest uitruk ken voor 100 incidenten. Juli en december zijn de maan den waarin vorig jaar het vaakst een beroep is gedaan op de brand weer. Ook in augustus, oktober en april was het vaker mis dan in de overige maanden. Opvallend verder is de piek in juli 2013 (bijna 250 incidenten) ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Januari sprong er daarentegen vo rig jaar gunstiger uit. Vis zoekt de verklaring in extreme weersom standigheden. In totaal elf keer ging het vorig jaar om zwaardere (zogeheten GRIP) incidenten, waarbij de in zet van meerdere hulpdiensten nodig was. Zeeland heeft in 2013 één incident beleefd, waarbij de hulpverlening is opgeschaald tot GRIP 3 (op een schaal van 6). Dat betrof de aanvaring tussen een gastanker en motorjacht 12 augus tus op het Kanaal door Zuid-Beve land. Het jacht zonk. Beide opva renden, een echtpaar uit Hulst, verdronken. De VRZ-jaaroverzicht is op inter net in een nieuw jasje gegoten. In het verslag kan bij een aantal inci denten en activiteiten worden doorgeklikt op bijhorende foto's. De presentatie staat op vrzjaarver- slag.nilssonweb.nl. LOOMEN VLISSINGEN - De politie hield giste ren een 19-jarige Vlissinger aan in een huis aan de Oranjedijk. Daar zijn vier automatische vuurwa pens, een luchtbuks, twee hand granaten en munitie gevonden. Het is onduidelijk of het om ech te of om nepwapens ging. „Dat is soms moeilijk vast te stellen", zei een woordvoerster van de politie. De politie was getipt. De inval is om zes uur 's morgens gedaan. De aangehouden jongen woonde niet op het adres, zei de woordvoer ster. Ze kon niet zeggen of de wa pens gebruikt zijn. „We weten niet of hij bijvoorbeeld een verza melaar is." De verdachte is voorge leid aan de hulpofficier van justi tie en zit in Torentijd. Op dat Middelburgse kantoor weige ren computers weieens dienst. Geluk kig loopt er een technisch brein rond dat van nuttiger zaken verstand heeft dan voetbal en wielrennen. Het moet wel heel gek lopen wil hij geen oplossing vinden voor enig technische malheur. Op een briefje heeft hij geschreven welke eerste hulp de gebruiker zelf kan bieden aan een gestresste computer voor het geval hij afwezig is. Hij is be paald geen zachte heelmeester. 1. Spatiebalk rammen. 2. Toetsenbord stekker erin/eruit/erin. 3.220 Volt-stekker eruit en erin. 4. Voorhamer. Hij besluit zijn 'tips' met: „Opeenvol gend uitproberen aub." Brandweer drukst na vijven door Marcel Modde Tip? redactie@pzc.nl KOEWACHT - Mart Smeets, Jack van Gelder, ja zelfs Louis van Gaal himself draagt tegenwoordig een loombandje. Het is de nieuwste rage onder jong en oud, het in elkaar draaien van die vrolijk gekleurde armbandjes. Dat is bij de kinderen van BSO De Vlasschoeffies uit Koe wacht niet anders. Zij tillen het loomen echter naar een hoger plan. Met z'n allen gaan ze er zóveel maken, dat er een weg aan bandjes van basisschool De Vlaswiek naar de supermakt gelegd kan worden. Voor de goede orde: dat is een afstand van 1,1 a 1,2 kilometer. „De kinderen kwamen zelf op het idee", legt Marileen Vergouwen, leidster op de BSO uit. „Ze zijn er thuis na tuurlijk al heel bedreven in. We hebben hier in totaal 45 kinderen en bijna iedereen vindt het leuk om te loomen. Samen gaan we proberen een goede kilometer aan band jes bij elkaar te krijgen." Aanvankelijk was er zelfs het plan om het loomrecord uit de boeken te krijgen. „Maar dat stond op ongeveer negen kilometer", lacht Vergouwen. „Dat is toch wel heel veel. Als we een kilometer halen zijn we al helemaal tevreden." Vergouwen verwacht dat de bandjes in september gelegd kunnen worden, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25