Thriller is origineler dan echte politiek 'Gevaarlijke' jeugdliteratuur DIZZIE 19 Ongebruikelijke thema's en een prachtige pen. N rc Handelsblad *De auteur speelt een subliem spel. - Elsevier E nqu ists maatschappij - kritiek is goed getroffen. - hp/ De Tijd *Een goed uitgewerkte psychologische roman. www. arbeiderspersal Een politieke thriller. Kunnen jullie iets van het verhaal vertellen? Dominique: „Morten Mathijsen, een ambitieuze man, wil einde lijk doorbreken in de politiek. Hij wil de hoofdrol, dus moet iemand van het podium worden gegooid." Annet: „Hissendoor speelt het ver haal van een jonge redacteur op een uitgeverij die compromitte rende dingen over hem ontdekt." Morten is van De Nieuwe Liberalen. D66 in werkelijkheid? D: „We voeren geen bestaande partijen op. Je leest veel terug van de echte politiek, maar hebben er lekker op los gefantaseerd." Jullie schrijven een trilogie. Dat wis ten jullie al vanaf het begin? D: „Dat idee is geboren in de pe riode dat wij naar de serie Borgen keken en dachten: zoiets zouden wij hier ook moeten hebben. Dan denk je in series en seizoenen." A: „Dat was dik een jaar geleden." D: „En nu moeten we haast ma ken omdat dingen anders achter haald zijn. Ik bedoel: laatst is 5oPlus ontploft. Er gebeurt in de Haagse werkelijkheid zoveel geks.We hebben vaker dingen verzonnen waarvan we de volgen de dag, als we de krant opensloe gen, dachten: nou ja zeg!" A: „We hadden een verhaallijntje met een minister die problemen kreeg met zijn enkelband. Toen dat echt gebeurde, hebben we het er meteen uitgehaald." Waarom willen jullie niet dat 'Mor ten' lijkt op de werkelijkheid? A: „Dat is saai. Die kennen we al. Dan lees je iets wat je al weet." D: „Je moet vooroplopen. Het Is het verantwoord om jonge men sen literatuur voor te schotelen waarin de wereld van haar akelig ste kant wordt getoond? Young adult-schrijver Floortje Zwigt- man denkt van wel. „Niemand valt erover wanneer in computer spelletjes en actiefilms geweld als aantrekkelijk wordt voorgescho teld, maar als dit in literatuur aan de kaak wordt gesteld, worden we ineens heel voorzichtig." Volgens Zwigtman - die na haar roman Wolfroedel talloze verwij ten kreeg - willen opvoeders hun kinderen te veel beschermen. „Ze willen jongeren weghouden van een buitenwereld die soms slecht is omdat ze zelf bang zijn." Lees meer op Dizzie.nl/blogs. 'Mannen onder elkaar zijn heel loyaal' voelens, omdat ze hem aan de overleden liefde van zijn leven doet denken." Zo hebben alle personages hun achter grond. „Alles werk ik uit, hun werk, verjaar dagen, uiterlijk. Ik weet veel meer van deze mensen dan er in het boek staat. Het is als of ze echt bestaan. 'Straks moet je wel weer dood', zeg ik wel eens gekscherend. Dat overkwam me in Engel, waarin ik een auto met drie inzittenden moest laten veronge lukken. Alles voor het verhaal." list bij NOS/Nieuwsuur. Boven dien wilden we echt fictie schrij ven. Zoals we al zeiden: origineler dan de werkelijkheid." *- Hoe zijn jullie te werk gegaan? D: „We hebben alles samen be dacht. De personages, de verhaal lijnen, de plotten. Wie wel of niet iets mag overkomen. Maar Annet schrijft en ik zit er bovenop met de rode pen in de hand: dit vind ik niet goed, dat gaat de verkeerde richting uit of je verklapt te veel." A: „We hebben vaak discussies. Nu ook over deel twee. Ik wil heel graag dat de premier in het Catshuis gaat wonen, Dominique" wil dat per se niet." D: „Dat is zo'n saai gebouw." A: „Maar ik vind dat leuk. Onze minister-president woont niet meer in een ambtswoning, zoals in de VS. Dat wil ik terug." Jullie zijn getrouwd. Denk jij altijd mee met de boeken van Annet? D: „Pas in een veel later stadium. Bovendien ben ik bij de boeken van Annet een van de meerdere meelezers." A: „En ik weiger haar raad ter har te te nemen." D: „Daarom heb ik nu vetorecht geclaimd, snap je?" Het samen schrijven bevalt? D: „Soms was het even héél moei lijk. Er waren momenten dat ik een heel hoofdstuk niet goed vond en Annet stampvoetend, na alle bloed, zweet en tranen, door het huis riep: 'Ik Ben Het Niet Met Je Eens.' Je relatie zou eronder kunnen lijden. D: „Een gevaarlijk project, eigen- lijk." A: „Op de dag dat Morten uit kwam, waren we precies tien jaar bij elkaar. Dit boek was een goede relatietest." Blijven jullie nog bij elkaar? A: „In ieder geval tot en met deel drie. Daarna zien we wel verder, haha." Dizzie-pagina's vallen goed bij de krantenlezer moet spannender en interessan ter zijn dan de werkelijkheid. Als 'Morten' is geïnspireerd op 'Bor gen', hoe origineel is het boek dan? A: „Politiek drama als thriller is niet weg te denken uit boeken, film en de entertainmentindus trie. Het is een apart genre. Daar binnen kun je origineel zijn." Kun jij je nog vertonen op het Bin nenhof Dominique? „Niemand hoeft bang te zijn dat hij zichzelf in compromitterende situaties terugvindt in de trilogie. Een disclaimer voorin was ook niet nodig; bestaande personen vind je er niet in terug." „Als we dat wél hadden gedaan, zou het inderdaad kunnen conflic teren met mijn werk als journa- Raden naar auteur achter Hendrik Groen VRIJDAG 11 JULI 2014 INTERVIEW door Marjon Kok Ze zijn getrouwd en sinds hun poli tieke thriller Morten ook partners in crime. Dominique van der Hey- de en Annet de Jong vormen sa men Anna Levander: „Samen schrij ven is de ultieme relatietest." INTERVIEW Mannenvriendschap is het hoofdthe ma van Ventoux, de bestseller van Bert Wagendorp. Deze roman wordt ver filmd. Op Dizzie.nl een interview met de schrijver. „Vrouwen zijn verbaal, mannen zijn loyaal en lichamelijker." Morten Anna Levander 256 blz. Uitgeverij Q, 15 euro Koop dit boek op Dizzie.nl LEZERSONDERZOEK De Dizzie-pagina's in deze krant worden goed gewaardeerd, zo blijkt uit een le zersonderzoek. Lees de samenvatting op Dizzie.nl. Heb je tips, suggesties of wil je iets kwijt? Mail naar info@dizzie.nl of geef je mening op dizzie.nl. Dominique van der Heyde (links) en Annet de Jong foto PR BLOG Wie is toch die Hendrik Groen? Woens dagavond bekeek deze auteur de halve fi nale WK voetbal in het bejaardenhuis. Vandaag staat zijn blog hierover op Diz- zie.nl. Hendrik Groen is een pseudoniem. Wie zit hierachter? Reageer op zijn blog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19