18 DIZZIE Dizzieni interview Een moderne, ongemak kelijke moeder-dochterrelatie. Een toevallige ontvoering. Moedwil en veel misverstand. De bijvangst van Wanda Bommer zit er vol mee. „Ze begrijpen elkaar gewoon verkeerd." m De mooiste boeken ontdek je samen! Ze komt fris van de tennis baan terug in de stad. Cow boylaarzen, een lichtblauw zomerjurkje, een stevige hand: Wanda Bommer, schrijfster van onder meer Panorama West en recent De bijvangst, het lekkerste aan-elkaar-door- geef-boek voor deze zomer. Zacht roerend in een cappuccino zegt ze: „Ik ben zes jaar geleden weer met tennis sen begonnen. Best fanatiek. Ik wil een 6 zijn." Niet meteen denken dat de zesjescul tuur ook hier heeft toegeslagen. Ze legt uit dat beginnende tennissers een 9 zijn en Wimbledon-deelnemers een 1. „Dan moet 6 te doen zijn. Pas dan kan ik sterven." Was ze maar eerder begonnen, zou je zeg gen. Maar dat heeft ze ook gedaan. „Mijn vader was tennisleraar. En brandweerman, maar dat had daar niets mee te maken. Moeder pachtte de kanti ne van de tennisclub. Dus was ik daar van mijn 6e tot mijn 14e el ke dag. Ik moest naar de tennis baan om te kunnen eten." ,4^et 14 kwamen de jongens, het uitgaan. „Veel interessantere za ken natuurlijk." Wanda Bommer (1969) houdt van tennis. „Het is van jezelf win nen, mentaal." In die zin is de sport te vergelijken met schrij ven. „Qok daarin wil ik beter presteren dan de vorige keer. Het betekent dat ik dieper wil gaan. Zo zou ik eigenlijk een keertje ^aanstalten moeten maken om boek vijf te gaan schrijven." Een verhaal heeft ze al in haar hoofd. „Maar er is op de een of andere manier iets dat me tegen houdt." Als ze schrijft, is er weinig tijd voor een sociaal leven. „Dan ben ik ander halfjaar louter daarmee bezig. Zodra ik de openingsscène schrijf, is dat het begin van 'daag vrienden, daag familie'." Thuis begrijpen ze dat. Haar man JB Me- ijers is gitarist van De Dijk, de band waar voor Wanda Bommer de boekingen doet. Meijers is ook gitarist van The Common Linnets. Hij is tekstdichter en medecompo nist van Calm after the storm, de bijna win- éSwm nende songfestivalinzending van Waylon en Ilse de Lange. Toen het lied overal een hit was geworden, zette zij op Twitter: 'Waar kan ik me aanmelden voor 'Help, mijn man heeft een wereldhit geschre ven'?' „Als IB moet optreden, is dat duidelijk. Hij gaat werken en komt terug. Maar als ik zeg dat ik een avond ga schrijven, hoor je ze denken: dat kan toch ook wel een avond niet? Bij mij werkt het zo niet." De bijvangst heeft ze grotendeels geschre ven toen De Dijk in 2013 een sabbatical nam. Pas nog, ter voorbereiding van een le zing in Zeeland, trok ze haar oude werk plan uit een la. „Ik had het verhaal hele maal uitgedacht." Wie De bijvangst leest, zal onmiddellijk in zien dat het anders niet was gelukt. De heerlijke roman kent zo veel onverwachte wendingen, dat het zonder plan niet te doen zou zijn. Pubermeisje Merel is met haar moeder, actrice Louise Bergmans, op vakantie in Italië. Als Louise met haar nieuwe vriend langs de weg even een es presso koopt, wordt haar auto ge stolen door Titus Troost, een Ne derlander die zich in Toscane heeft teruggetrokken. Merel zit nog op de achterbank. Merel is de bijvangst. Vervolgens ontrolt zich een comedy of errors, beurtelings door Louise, Merel en Titus ver teld. Ieder maakt zijn eigen keu zes, maar alle drie zitten ze even fout. Het verhaal om en om vanuit een van de drie personages beschrij ven, i$ 'plezierig', zegt ze. „Dan weer in het ene hoofd, dan in hét andere. De een weet hoe het zit, de ander niet. De lezer weet veel. Die be grijpt waarom de moeder bepaalde beslis singen neemt. Titus en Merel denken ieder voor zich geen domme dingen. Je kunt je voorstellen dat ze denken wat ze denken. Alleen begrijpen ze elkaar gewoon ver keerd." Wat heet: een uitgekiend plot. „Wat niet wil zeggen dat het allemaal volgens mijn plan is verlopen", zegt Wanda Bommer met een besmuikte glimlach. „Ik had in het plan een paar keer duidelijk benoemd en dik onderstreept dat Titus geen amoureuze gevoelens voor Merel mocht ontwikkelen. Ik wou geen Lolita-achtig verhaal. Een vol wassen man die een te jong meisje aantrek kelijk vindt? Dat stoot mij gewoon af. Het paste ook niet binnen deze roman. Aan het begin schrijf ik altijd op Terschelling, mijn favoriete plek op aarde. Na de vierde nacht van eindeloos schrijven op het eiland werd ik wakker. Oh nee, dacht ik. Heb ik van nacht toch opgeschreven dat hij verliefd is geworden op haar?" Ze keek het manuscript erop na en belde meteen haar redacteur. „'Wat denk je? Is die smerige Titus toch verliefd op Merel.' Hij zei: 'Geeft helemaal niets. Maar hij moet wel van haar afblijven'. En dat klopte met Titus' achtergrond. Hij koestert die ge- Gratis naar 'Weeffout in onze sterren' Leesestafette en dertig zwerfboeken D Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Lezers vinden elkaar op Dizzie en de len daar hun liefde voor boeken. Ca naar Dizzie.nl Schrijven in eenzaamheid door Theo Hakkert De bijvangst Wanda Bommer 304 blz. Nijgh Van Dit- mar, 18,50 euro Koop dit boek op Dizzie.nl Wanda Bommer wil voor ieder boek een beetje dieper gaan. foto Keke Keukelaar LOTERIJ Win op Dizzie.nl kaartjes voor de boekverfilming Een weeffout in onze sterren. Een liefdesverhaal over twee ongeneeslijk zieke jongeren die ten dode zijn opgeschreven, maar herkenbare levens leiden. BEKENDE NEDERLANDERS Rond Een weeffout in onze sterren van John Green organiseren Lemniscaat en Dizzie.nl een leesestafette. Beken de Nederlanders delen hun ervaring. Ook verspreiden we dertig zwerfboe ken. Vind je er een? Geef je mening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18