'Je moet nu nadenken over een tijd van achteruitgang' We moeten massaal thuis oud wor den, want de meesten van ons ko men het verzorgingshuis niet meer in. Maak je woning op tijd senior- proof; waarschuwt de een. Onzin, vindt de ander. Bouw liever een so ciaal vangnet. 10 VERDIEPING OUDERENHUISVESTING In de straat springt één fel ge kleurde voordeur eruit. De verwarde, dementerende be woner herkent meteen zijn eigen huis. Hij steekt de sleutel in het slot, die met hetzelfde rode plakbandje als op het slot. Aan de binnenkant van de voordeur hangt een gordijn, zodat hij, als hij 's nachts zin heeft om naar bui ten te gaan, niet altijd in de gaten heeft dat daar de deur zit. Om de zelfde reden zijn de laatste klin kers uit het tuinpad naar de poort gehaald. De logische route naar de straat stokt daar. Overal in huis hangen geheugensteuntjes: post-it-briefjes en pictogrammen. Langs de plint van de slaapkamer naar de wc flikkert een snoer kerstlampjes hem al tegemoet. Het is zijn geïmproviseerde route verlichting voor als hij in het don ker een plas moet doen. Je huis seniorproof maken, hoeft niet altijd duur te zijn, maar het moet wel op tijd gebeuren, voor dat je van alles mankeert. „Je moet er in ieder geval over naden ken", zegt Renée de Vries van ouderenbond ANBO. Overal in Nederland starten cam pagnes met die boodschap, nu in het verzorgingshuis alleen nog mensen kunnen wonen die de zwaarste zorg nodig hebben. Er zullen ook extra aangepaste wo ningen worden gebouwd. Maar te gen de vergrijzing valt niet op te bouwen. Zich thuis zien te red den, eventueel met hulp, is ook wat 87 procent van de Nederlan ders het liefst doet. In Gelderland kun je al online tes ten of je huis wel seniorproof is. In Overijssel hebben ze de cam pagne 'Lang zult u wonen' met een 3D-filmpje waar je door een huis wandelt en tips krijgt. Met ti tels als Lekker blijven wonen (Enk- Ruim 80 procent van de Nederlanders van 85 tot 90 jaar woont nu op zichzelf. huizen en Heerhugowaard) of Mijn Thuis (Montferland) stralen de acties iets prettigs uit. Toch is er niks prettigs of leuks aan: nadenken over de tijd van ge breken en het onverbiddelijke ein de, zegt De Vries van ANBO. „Maar nu alleen tegen de kinde ren zeggen: 'jullie hoeven straks niet voor me te zorgen', is al te ge makkelijk. We konden ons tot nu toe veroorloven niet bij de toe komst stil te staan, omdat er altijd nog het verzorgingshuis was. Maar de tijd is rijp voor een cul tuuromslag. Als je nu op je 55e driehoog in de binnenstad woont, is het realistisch jezelf vragen te stellen: wil ik hier over twintig jaar nog wonen? Zo ja, hoe dan?" Als je nu op je 55e driehoog in de binnenstad woont, wil je dan daar op je 75e nog wonen? In 2030 is dementie doodsoorzaak nummer 1. Ruim 70 procent van de ouderen met dementie woont nu al zelfstandig. Het kan dus, met hulp en een goed uitgerust huis. In Wijchen, Gorssel en Purme- rend hebben ze uitgetest wat men sen oppikken van een brochure met eenvoudige tips. Niet de nieuwste technologie, maar vaak eenvoudige adviezen als: maak een aan/uit-knop voor alle elektri sche apparaten bij de voordeur. Conclusie: mensen vinden het in teressant, maar ze zien wel als het zo ver is. De Kamer van Koophandel heeft berekend dat de komende dertig jaar mogelijk 57,7 miljard geïnvesteerd moet worden in nieuwe geschikte woningen voor senioren. Het tekort aan seniorenwoningen is een gevolg van het kabinetsbeleid om ons, als het enigszins kan, zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Het tekort komt ook door de algemene vergrijzing. 59 procent van de 50-plussers heeft een koophuis. Lang zullen door Wilma de Cort illustratie Nozzman Renée de Vries, Anbo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10