'Dagelijks leven wordt vernietigd' 'Te moe om nog te kunnen dromen' 8 BUITENLAND ISRAËL/GAZA Terwijl Israël en Harnas elkaar steeds heftiger beschieten, trachten twee vrouwen overeind te blijven te midden van luchtalarm en angst. Klokkenspel verraadt inbreker Een inbreker in Duitsland heeft zichzelf in een kerk verraden doordat hij per abuis het knopje van de au tomatische kerkklokken in drukte in plaats van het licht. De politie, die toeval lig in de buurt een auto con troleerde, kwam op het on gewone klokkenspel af. In de hal van het bedehuis stuitten ze op een 32-jarige man met in zijn handen een houten beeld en een tas met kerkboeken. Massaslachting in sjiitische plaats Irak Meer dan 50 lijken zijn ge vonden in de overwegend sjiitische Iraakse plaats Is- kanderiya. De lichamen zijn in verscheidene delen van deze plaats aangetroffen, meldde de zender CNN gis teren. Veel slachtoffers wa ren gekneveld en geblind doekt, wat doet vermoeden dat het om een executie gaat. Iskanderiya ligt niet in het gebied waar de soenniti sche terreurgroep Isis vele sjiieten heeft vermoord. Jacht op nog een Amerikaanse mol Het spionageschandaal in Duitsland lijkt zich uit te breiden. Volgens Duitse me dia verdenken de autoritei ten nog een medewerker van de inlichtingendienst BND ervan voor de Amerika nen te hebben gespioneerd. Zijn woning en kantoor wer den gisteren doorzocht. Een week geleden werd een an dere BND-medewerker die voor de VS zou hebben ge spioneerd, gearresteerd. Vuurwerkfabriek Apennijnen ontploft Met een enorme klap is gis termiddag een vuurwerkfa briek ontploft in Tagliacoz- zo, in de Apennijnen, circa 60 kilometer ten oosten van Rome. Daarbij zijn zeker vier mensen gewond ge raakt. Er worden nog vier personen vermist. De brand weer houdt volgens de plaat selijke autoriteiten afstand van de plek des onheil, uit vrees voor nieuwe explo sies. Heksenjacht wordt strafbaar in Nepal De regering van Nepal is ak koord met een wet die het verbiedt vrouwen als heks voor te stellen. Daders die een vrouw slaan, verbran den, martelen, ontkleden, dwingen uitwerpselen te eten of op andere wijze ver nederen of mishandelen, ris keren tien jaar celstraf. Op ie mand enkel verbaal beschul digen van hekserij komt bin nenkort drie jaar celstraf te staan. Maya Bayder werkt op een kinder dagverblijf in een nabijgelegen dorp. Ze is bezorgd en uitgeput door de constante dreiging vanuit de lucht. Haar twee kinderen, een zoon van vier en een dochter van anderhalf, zijn de hele dag gespan nen en in de war, zegt ze. „Mijn kinderen zijn hier geboren dus ze kennen geen ander leven, want het gaat hier al jaren zo. Nu esca leert het, maar er worden al jaren bijna iedere week raketten op ons afgeschoten." Het grote verschil met 'normale' weken is volgens haar dat het nu niet mogelijk is routine in haar da gelijkse bezigheden te krijgen. „Eens in de anderhalfjaar esca leert het tussen ons en de Pales tij nen in Gaza. Dan wordt ieder een gek. Dat betekent de vernieti ging van ons dagelijks leven." Sinds de beschietingen tussen Is raël en de Gazastrook eerder deze week snel toenamen, klinkt vele malen per dag en nacht het lucht alarm in Or Haner, een agrarische gemeenschap van zo'n 600 zielen. Dan heeft Maya welgeteld 15 se conden om zichzelf en haar fami lie in veiligheid te brengen. „Je raakt hypergevoelig. Ieder hard ge luid jaagt ons schrik aan. Je bent altijd aan het kijken of je je dicht bij een schuilkelder bevindt." Op het kinderdagverblijf past Bay der op 43 kinderen die in de buurt van de Gazastrook wonen. Dat is nu een extra verantwoorde lijkheid. Het moeilijkste vindt ze het om de kleintjes uit te leggen wat er aan de hand is. „Ze zijn nog jong, dus ik geef alleen een boodschap van liefde en hoop." Maya is pessimistisch over de toe komst en denkt niet dat Israël en de Palestijnen in de Gazastrook ooit vredig kunnen samenleven, als ze niet met elkaar praten. „Ie dereen moet eens afkoelen. Ik denk vaak aan de moeders in Ga za. Die hebben ook kinderen. Het is zo vreselijk." Bij luchtalarm heeft Maya 15 seconden om zichzelf en haar familie in veiligheid te brengen Via een krakerige verbinding met hevig rumoer op de achtergrond klinkt een doodvermoeide stem. Seryia Qadada heeft al 48 uur niet geslapen. De Israëlische bombar dementen gaan dag en nacht door. Ze zit aan de tv gekluisterd voor het nieuws. Buiten durft ze niet te komen. „We hebben nu nog genoeg eten en drinken in huis, maar als dat op is weet ik niet wat ik moet doen. Ik zal wel naar buiten moeten." In de Gazastrook is geen lucht alarm en er zijn veel minder schuilkelders dan in Israël. Het Is raëlische leger waarschuwt welis waar meestal bewoners van hui zen die ze gaan bombarderen, maar Seryia voelt zich nergens vei lig. Ze blijft dus thuis, in de buurt van haar echtgenoot. „We hebben gelukkig nog stroom uit de gene rator, dat hebben veel mensen niet. We wachten af en bidden." Volgens haar kan de strijd met Is raël nog wel even duren. „Mensen zijn woedend, omdat er burgers omkomen en gewond raken. Ze willen dat Harnas de mensen en ons land blijft verdedigen." Op de achtergrond klinkt ge schreeuw. Even later volgt een ex plosie. Seryia lijkt er niet van on der de indruk. Ze is het niet altijd eens met Harnas, maar ze steunt de beweging wel in de huidige ge vechten met Israël. „Ze komen tenminste voor ons op. We moe ten nooit opgeven, zeggen ze, en dat vind ik ook." Door de slechte relatie van Ha mas met buurland Egypte kun nen maar weinig Palestijnen de Gazastrook uit. Seryia zou ook niet weg willen. „Als ik sterf, sterf ik hier. Als martelaar." Soms denkt ze terug aan rustiger tijden, toen ze nog droomde over een stu die in het buitenland en vrede met Israël. „Ik denk nog steeds dat vrede ooit mogelijk is, maar aan het buitenland denk ik niet meer. Ik ben te moe om nog te kunnen dromen." Door de slechte relatie van Hamas met Egypte kunnen maar weinig Palestijnen de Gazastrook uit MÜHLHAUSEN BAGDAD BERLIJN TAGLIACOZZO KATHMANDU Leven met raketten door Jan Franke Maya Bayder (35) uit kibboets Or Haner, 5 kilometer van de Gazastrook Seryia Qadada (22) uit Gaza-stad, in de Gazastrook. Een Palestijnse vrouw loopt door met puin gevulde straten, nadat de Israëlische luchtmacht doelen in Gaza-stad heeft gebombardeerd, foto Majdi Fathi/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8