€150,- voor uw oude matras Crème voor in de zon kan veiliger met water SHBSSSSHSSI HHHH 6 BINNENLAND m X OUD MATRAS COMFORTMATRAS Bel gratis 0800 - 27 40 400 voor de uitgebreide brochure Ja, stuur mij de gratis brochure over bedden vragen over pesticiden De aantallen insectenetende vogels gaan sterker achteruit in ge bieden waar veel van het gewas beschermingsmiddel imidaclop- rid wordt gebruikt. Dat conclude ren onderzoekers van de Rad boud Universiteit in Nijmegen. Zij combineren gegevens uit vo geltellingen met waterkwaliteits metingen van waterschappen. Ze vonden een duidelijke trend: in gebieden waar per liter meer dan 20 nanogram imidacloprid in het (sloot-)water zat, liepen vijftien onderzochte vogelsoorten met 3,5 procent per jaar terug. Hoe hoger de pesticideconcentratie, hoe gro ter de afname van het aantal vo gels. Met andere factoren die vo gels kunnen bedreigen, zoals ver anderingen in het landgebruik, bleek geen verband. Imidacloprid is het meest gebruik te pesticide om insecten te bestrij den. Tot nu toe werd het geacht niet schadelijk te zijn voor gewer velde dieren, waaronder mensen. Voor het eerst is nu echter een verband aangetoond met het ver dwijnen van een gewervelde dier soort, zegt onderzoeker Caspar Hallmann: vogels. „Dat is te dan ken aan het unieke, fijnmazige vo- geltelnetwerk in Nederland. Zo konden we de tellingen van 2003 tot 2010 vergelijken met cijfers van voor 1995, toen imidacloprid in Nederland werd geïntrodu ceerd." Veel vogels die op het boe renland leven, lopen al jaren in aantal terug. De achteruitgang ver schilt sterk van gebied tot gebied. Dat weten de onderzoekers nog niet. Mogelijk sterven vogels doordat ze vergiftigde insecten eten. Waarschijnlijker is dat vo- «t gels steeds minder insecten en dus voedsel kunnen vinden, zegt Hallmann. „Vogels zijn zelf niet zo gevoelig voor imidacloprid, maar door het toenemende ge bruik ervan, daalt het aantal insec ten. De meeste insecten die gege ten worden door vogels, zoals muggen en vliegen, beginnen hun leven als larve in het water. Dat bevat veel te hoge concentra ties imidacloprid, zeker in gebie den als de bollenstreek, rond de kassen in het Westland en akker bouwgronden in Groningen. Dat sterkt ons alarmerende vermoe den dat het populairste pesticide doorwerkt in het hele ecosys teem." Imidacloprid is de meest voorkomende werkzame stof in insectenbestrijdingsmiddelen. Het werkt in op het centraal ze nuwstelsel van insecten: ze raken gedesoriënteerd, verlamd en ster ven. Het zit onder meer in mie- renlokdoosjes en anti-vlooienmid- delen. Van de ruim 10.000 kilo die jaarlijks in Nederland wordt gebruikt, komt echter 95 procent voor rekening van de landbouw. Daar wordt het niet alleen ge bruikt om gewassen te bespuiten. Imidacloprid valt in de categorie neonicotinoïden: pesticiden die populair zijn omdat ze op bollen en zaden (van bijvoorbeeld maïs) kunnen worden aangebracht. „Na het ontkiemen verspreidt het gif zich door de hele plant", zegt hoofddocent Nieuwe Risico's Jeroen van der Sluijs van de Uni versiteit Utrecht. „De boer heeft er dan geen omkijken meer naar; de plant blijft maanden of zelfs ja ren giftig voor insecten. Probleem is echter dat het gif ook in pollen en nectar belandt. Dat leidt tot sterfte van bijen, die belangrijk zijn voor de bestuiving van plan ten. Ook hopen de pesticiden zich op in de bodem en het opper vlaktewater, omdat er meer wordt gebruikt dan de natuur kan afbre ken." Daar gaat het College voor de toelating van gewasbeschermings middelen en biociden (Ctgb) over. Dat laat weten het Nature- onderzoek nog te bestuderen. Sinds december zijn imidacloprid (en twee andere neonicoti noïden) door de EU verboden op gewassen die door bijen worden bevlogen. Over twee jaar moet blijken of dat verbod effect heeft gehad en gehandhaafd blijft. tU^jfcupeAxtix,cJa, vuuxi/cxf, \Joof een, vlcuJaJSolst Ruil uw oude matras op tijd in De ideale matras voor ouderen Het zit er bij de meesten flink in- getimmerd: na iedere duik moet je je opnieuw insmeren met zon nebrandcrème. Hebben we het dan al die jaren verkeerd gedaan? Nee, zegt hoogleraar molecuul- spectroscopie Wybren Jan Buma. Het gaat niet om ingesmeerd zwemmen maar om toevoegen van water aan de zonnebrandmid delen zelf. De huidige zonne brandcrèmes verbeter je volgens Buma niet zo makkelijk. Daarvoor moet je gaan "werken op het ni veau van moleculen: piepkleine bouwsteentjes van een stof. „In zonnebrand zitten moleculen die licht absorberen. Die zetten de energie daarvan snel om in warmte. En warmte is niet schade lijk", legt Buma uit. „Nu blijkt dat de moleculen veel langer in een bepaalde toestand blijven dan ge dacht. In zo'n Teactieve' toestand kunnen moleculen reageren met andere moleculen, zoals zuurstof. Dat doodt de cellen waardoor de huid sneller veroudert." De onderzoekers kunnen die scha delijke 'reactieve' toestand dras tisch inkorten door watermolecu len toe te voegen. Dat zou de kans op huidkanker verminderen. Het vet in de crèmes stoot water af. Door de watermoleculen ech ter in te pakken in kleine bolle tjes kunnen de onderzoekers mo leculen bij elkaar brengen die el kaar dan niet meer afstoten. „Met de nieuwe crème hoef je je minder vaak in te smeren en heb je minder ongewenste reacties", stelt Buma. 5 Vogels als spreeuw en zwaluw ver dwijnen in gebieden waar veel in secticiden worden gebruikt. Dat blijkt uit baanbrekend onderzoek dat vandaag verschijnt in Nature. door Annemieke van Dongen Wat is er aan de hand? Wat is zo baanbrekend aan het onderzoek? 3 Waardoor verdwijnen de vogels? De boerenzwaluw is een van de onderzochte vogelsoorten foto HH 4 Wat is dat eigenlijk voor spul? 5 Tijd dat het verboden wordt? - i vi i Uit onderzoek is gebleken dat veel senioren regelmatig slaappro blemen hebben. Het te lang gebruiken van een matras is hier een grote oorzaak van. Dit veroorzaakt kramp in de kuiten en benen, stramme ledematen en vermoeidheid bij 's morgens opstaan. Kies voor een matras die bij uw lichaam past. De matrassen van Molenaar zijn ontwikkeld in samenwerking metfysio- en ergothera peuten en worden veel gebruikt in zorginstellingen.Zo haalt u meer uit uw nachtrust. Dat is wat Molenaar voor mensen wil betekenen. 'Als specialist spreek ik veel ouderen met slaapproblemen. Een juiste matras blijkt essentieel voor een gezonde nachtrust. Kies daarom voor een matras die past bij uw lichaam en slaaphouding.' Naam Mevr Dhr Adres Postcode Plaats Telefoon 13*1-wk2S_M4_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Voor een goede matras hoeft u de deur niet uit. De Molenaar adviseurs komen geheel vrijblijvend met verschillende modellen bij u thuis. Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 Uitgebreide catalogus met alles wat u wilt weten over bedden en alle modellen. Of vraag hem aan op: www.molenaar.nl door Freke Remmers AMSTERDAM - Zonnebrandcrème kan nóg veiliger als de fabrikanten de aanwijzingen van onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam opvolgen. Hoe? Met water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6