Kasseienhater Westra zet één keer knop om le petit SPORT 11 Sagan een beetje ontgoocheld vanwege gemiste kans Peter Sagan zette zijn zinnen op de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk, maar moest gisteren genoegen nemen met de vierde plek, ruim een minuut achter rit winnaar Lars Boom. „Ik ben blij dat ik niet gevallen ben", zei de Slowaak. „Al geef ik toe dat ik ook een beetje ontgoocheld ben om deze gemiste kans", zei Sagan die wel zijn leidende positie in het puntenklasse ment verstevigde. „Ik ben blij dat ik pun ten pak voor de groene trui, maar teleurge steld dat ik niet win. Ik zat net iets te ver toen het Astana-trio er vandoor ging, daar na konden we de kloof niet meer dichten." door Ad Pertijs gen." Boom en Vanmarcke za ten in de snelle etappe mee in de groep met verwachte favorie ten als Fabian Cancellara en Peter Sagan. Van de grote klasse mentsrenners kon alleen Vin- cenzo Nibali hun tempo op de keien volgen. Op één van de stroken gaf Boom zijn ploeg maat het teken iets te proberen. Eén versnelling en ze waren los. „Dat was voor mij het moment dat ik me realiseerde dat ik hier kon winnen", zei een uitzinnige Boom. Nadat Vanmarcke voorin was weggevallen door een lekke band, bleek Boom als enige van de specialisten in staat om een verrassingsaanval van Nibali, Fuglsang en Lieuwe Westra te beantwoorden. Bij het op draaien van de laatste kasseien- strook nam Boom gehaaid de lei ding en schudde de Astana's van zich af. „Daarna was ik al leen nog maar bang dat Cancel lara terug zou keren." Dat ge beurde niet en enkele kilome ters voor de meet schudde Boom zijn hoofd. „Van onge loof. Dat het werkelijk ging ge beuren dat ik op de kasseien een grote koers win." De oud-wereldkampioen veldrij den weet dat hij gewoon verder gaat met dromen. Waarvan? „Van een natte Parijs-Roubaix. Die moet ik nu'ook pakken." ARENBERG - Op de dag waarvan iedereen vooraf zei dat de Tour er alleen maar verloren kon worden en niet gewonnen, deelde Vincen- zo Nibali zijn concurrenten een wel heel erg forse tik uit. De Italiaan was de enige van de topfavorieten die op de kasseien van Noord-Frankrijk in het spoor kon blijven van specialisten als Cancellara, Vanmarcke en Boom. Het resultaat: meer dan twee mi nuten tijdwinst op Valverde, Mol- lema en Contador. De winst van Nibali was vooral het werk van zijn ploeg Astana. Met Lieuwe Westra in de rol van superman. De Fries sprong mee met een vroege ontsnapping en liet zich van daaruit terugzakken naar het selecte gezelschap waar in Nibali zich ondertussen be vond. „Ach, ik zat waar ik wezen moest. En als ik eenmaal op de goede plek zit, gaat er bij mij een knop om en is het met de ogen dicht zo hard mogelijk trappen", vatte Westra gisteren zijn 'mooie dag' in de Hel van het Noorden sa men. De Fries sleurde de groep met Ni bali, Cancellara en Boom, vooral op de keien, steeds verder bij de spartelende concurrenten Contador en Valverde vandaan. Naderhand reageerde Westra De tijdwinst van Nibali was vooral het werk van zijn ploeg Astana. Met Westra in de rol van superman nuchter op de complimenten die hem van alle kanten werden toe gezwaaid. „Hier hebben ze me voor gehaald hè, dit kan ik. Na tuurlijk doe je dan alles om Niba li, en Fuglsang, hier zo goed moge lijk te helpen. Jakob is ook super in orde." In de finale reden de drie Asta na's op de voorlaatste kasseien- strook verrassend bij de specialis ten vandaan. „Ik weet ook niet wat er gebeur de", zei Westra. „Ik reed op kop, keek om en zag dat er een gat ge vallen was. Vervolgens nam Jakob het vol over." Alleen de latere winnaar Boom kreeg hen nog te pakken. In zijn jaren bij Vacansoleil had Westra een broertje dood aan het rijden op kasseien. Slechts één keer kon de ploegleiding hem overhalen Parijs-Roubaix te rij den. „Dat werd een groot drama weet ik nog." Hoe dat te rijmen valt met giste ren? „Het helpt dat het nat was. Als je dan ook nog goed in de wedstrijd zit, wordt het kennelijk een ander verhaal." Zo anders, dat hij volgend jaar wellicht weer Parijs-Roubaix rijdt? Zo veel specialisten heeft Astana daarvoor tenslotte niet in huis. „De teambaas zei dat ook al. Het zal een geintje zijn geweest. Want voor mij is dit één keer, maar nooit weer." Fries sleurde de groep met Nibali, Cancellara en Boom steeds verder bij Contador en Valverde vandaan gen protesteerden, maar RCS bleef de grenzen aftasten van wat nog kan. In de Giro van dit jaar kwam het tot een echte aanva ring. Het gestuntel rond het wel of niet neutraliseren van de afda ling van de besneeuwde Stelvio, leidde tot de eis van de vereni ging van teams (AIGCP) dat de ju ry in het vervolg alle zeggenschap moet hebben over wat kan. Het is de vraag of de rit van giste- ren opnieuw tot zo'n verklaring leidt. „Ik vond het wel vet om te doen", zei Tom Dumoulin over zijn eerste kennismaking met de natte, vette keien. De meest opval lende schade die de rit veroorzaak te, was het tijdverlies voor klasse mentsrenners als Alberto Conta dor en Alejandro Valverde. Dat zij angst hadden voor de keien, wil niet zeggen dat de rit daarom maar niet gereden had moeten worden. Vincenzo Nibali was im mers wel in staat om de knop om te zetten en de rest gewoon te vol gen. De anderen mogen vrezen dat or ganisatoren blijven zoeken naar elementen om hun koers span nender te maken. Want waaiers en keien zorgen voor meer leven in de brouwerij dan de meeste bergritten. Dat renners bang waren, wil niet zeggen dat de rit daarom maar niet gereden had moeten worden Waaiers en kasseien zorgen de laatste jaren voor meer leven in de brouwerij dan de meeste bergritten door Jan Martens Van het ene op het an dere moment laat Je remy Owen een serie Britse vloeken los. De jonge Brit staat langs de kassei- strook van Pont-Thibault als dui delijk wordt dat zijn held Chris Froome de Ronde van Frankrijk heeft verlaten. Nog voordat hij over de kasseien heeft gereden, waar Owen hem opwacht, met het doel hem luidkeels de gele trui in te schreeuwen. Met een Sky-pet op het hoofd en de Union Jack in zijn hand geeft de 20-jarige fan uit Londen ver baal uiting aan zijn teleurstel ling. Luid en duidelijk, op niet mis te verstane wijze. Om net zo snel de oplossing voor het pro bleem aan te dragen. „Dan vlie gen we Bradley Wiggins in. Als vervanger..." Hij meent het serieus. En geeft ongewild voeding aan de theorie dat de gemiddelde Britse sport- fan nog heel wat te leren heeft als het om wielrennen gaat. De uitleg dat zoiets niet is toege staan, ontlokt dan ook een nieuw reeks Britse krachtter men bij Owen. De nieuwe verba le uitspatting is zo mogelijk nog indrukwekkender dan de reeks tatoeages die zijn armen benen en nek sieren. „Cav naar huis, Froome naar huis, Wiggo al thuis. Dan hebben we hier dus helemaal niets meer." Hij gromt, de tatoeages in zijn hals grommen mee. „Belachelijk ook dat ze bij Sky Wiggins niet mee naar hier genomen hebben. Nu hebben ze dus geen kopman over. Dat hadden ze toch kunnen weten?" De opmerking dat de ploeg nog een klassementstopper in huis heeft met Richie Porte, wuift hij resoluut weg. „Da's een Austra liër, geen Engelsman. Niet eens een Brit. Wat moeten we daar mee?" Hij grijpt een blik Kronen- bourg en neemt een ferme slok. De grimmige uitdrukking op zijn gezicht verraadt zijn gedach ten. „Frans bier, da's ook al niks." DONDERDAG 10 JULI 2014 Tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63