7 Voor het eerst in negen jaar wint een Nederlander in de Tour. Lars Boom pakt zijn kans in een gevreesde kasseienrit. Of de renners dat willen of niet: de koers moet spectaculairder v7 66 Ik had dit nodig. Hopelijk is dit het begin van een nieuw hoofdstuk in mijn carrière 10 SPORT dag 5 -_Ëi Pont-a-Marcq 107.5km - 4 ARENBERG - Het regende gisteren in leper bij de start van de vijfde Touretappe. De klassementsren ners hielden hun hart vast, maar het uitzicht op de natte Grote Markt toverde bij Lars Boom een grote lach op zijn gezicht. 'Dit is precies wat ik nodig heb', dacht de 28-jarige Vlijmenaar, die al ja ren op een zege in Parijs-Rou- baix aast. Nu moest de door ve len gevreesde Tourrit zijn mo ment van glorie worden. En dat werd het. Want vier uur later viel Boom, in het ook al kletsnatte Arenberg, schreeu wend en huilend van geluk in de armen van zijn vrouw Nike en dochtertjes Kee en Nena. „Mijn droom is uitgekomen", stelde hij even later glunderend vast. „Ik win hier de voor mij mooist denkbare Tourrit" Dat hij het Nederlandse wielren nen verloste van een klein trau ma, maakte het voor hem alleen maar specialer. Negen jaar was het immers wachten op een vol gende ritzege van een Nederlan der in de Tour. In Gerardmer, waar de ronde zaterdag aankomt, klopte Pieter Weening destijds de Duitser Andreas Klöden, in een onvergetelijke millimeter spurt. „Het is vandaag ook nog eens precies negen jaar geleden, hoorde ik net", deelde Boom zijn gehoor mede. De man uit Vlijmen geldt al ja ren als renner die in staat is in de voetsporen van Weening te Ontelbare valpartijen, dé favoriet die de koers moet verlaten en andere kanshebbers op de eindzege die minuten verspelen: de rit over de kasseien was gisteren een slagveld. Mét een geweldige, Nederlandse winnaar: Lars Boom! treden. Hij is een eerzuchtige aanvaller, met een enorme ver snelling in de benen. De laatste tijd begonnen velen het echter te betwijfelen of Boom ooit een echt grote zege zou kunnen beha len. Zijn laatste redelijk grote triomf dateerde van 2012, toen hij de Eneco Tour won. In 2009 pakte hij een rit in de Vuelta. „Ach, daar ben ik nooit zo mee bezig geweest", zei hij schouder ophalend over de aanzwellende kritiek. „Ik weet wat ik doe. Maar ik geef ook toe dat ik dit no dig had. Ik heb de nodige pech gehad dit voorjaar. Hopelijk is dit het begin van een nieuw hoofdstuk in mijn carrière." Boom had geen beter strijdto neel kunnen bedenken dan de natte wegen en kasseienstroken van Noord-Frankrijk. Dat wist ook de ploeg. „Samen met Sep Vanmarcke mocht Lars vanaf de eerste ritten in Engeland alleen maar bezig zijn met deze etap pe", schetste ploegleider Merijn Zeeman het belang van de rit van gisteren. „We hebben die jongens ook bewust met rust ge laten. De ploeg heeft er alles aan gedaan om deze kans te pakken. Geen enkel team had zoveel mensen met materiaal en bidons langs de kant van de weg staan als wij. Toen duidelijk werd dat het vandaag zou regenen op de kasseien, werd ik daar alleen maar blijer van." Dat de twee in hun drang om te winnen Bauke Mollema achterlieten, vond colle ga-ploegleider Nico Verhoeven niet erg. „Want Bauke verliest al leen op Nibali, Fuglsang en Kwiatkowski. Daartegenover staat dat we de rit winnen. Dat kunnen de andere ploegen met klassementsrenners niet zeg- Zijn teambaas Dave Brailsford had bij de start al een bang voor gevoel dat zijn pupil zou sneuve len in het met dodenakkers be zaaide Noord-Franse land. „Eén etappe mag niet beslissend zijn voor de hele Tour", luidde zijn als noodkreet overkomende visie op de sensatiezucht die organisato ren drijft in de richting van steeds spectaculairder in elkaar ge stoken routeschema's. Dat hij het wel pikt dat Froome de Tour had kunnen winnen in één enkele tijdrit van meer dan 50 kilometer, toont aan hoe lastig de discussie is over wat wel en niet in een gro te ronde hoort. Een Touretappe over (oorspronke lijk) negen angstaanjagende kas seistroken, zette die discussie wel weer op scherp. In de jaren '80 vond Bernard Hinault het al niet kunnen. De keien kwamen tien jaar geleden voorzichtig terug in de Ronde van Frankrijk omdat de toenmalige Tourdirecteur Jean- Marie Leblanc helemaal verzot was op het archaïsche koersen in zijn eigen streek. Een drang tot het creëren van meer spektakel was het toen nog niet. Die ontstond pas toen de Gi ro op zoek ging naar etappes om die ronde bij het publiek net zo populair te maken als de Tour. Or ganisator RCS ging zo ver dat er een ander aspect om de hoek kwam kijken: veiligheid. De ploe- YPRES /e Tour ARENBERG PORTE DU HAINAUT 155.5km Boom verlost Nederland van trauma door Ad Pertijs Lars Boom I Lars Boom op weg naar zijn ritwinst in de Tour de France. „Ik win hier de voor mij mooist denkbare Touretappe." foto VI Images ANALYSE WIELRENNEN door Ad Pertijs I Vincenzo Nibali vloog in zijn gele trui over de kasseien, foto VI Images ARENBERG - Hét beeld van de etap pe en misschien wel de hele Tour is het moment dat Chris Froome als een natgeregend zielig hoopje ellende nog maar één ding wil: zo snel mogelijk afstappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62