Juli 1994 De historische afstraffing van Brazilië viert men in die Heimat als een groots ijkpunt voor het Duitse voetbal. 2014 SPORT 9 Chelsea-coach José Mourinho neemt verdediger David Luiz van Brazilië in bescherming na de zeperd tegen DuitslancL „Het hele team speelde slecht." In een zaaltje in een hotel in Los Angeles komt op ïo juli 1994 een einde aan de voetballoopbaan van Mauro Tassotti (34), de gestaal de rechtsback van Italië. Daags na de kwartfinale Italië-Spanje bestuderen de leden van de tuchtcommissie een uur lang videobeelden. De aandacht con centreert zich op een voorval na 48 minuten. Bij een voorzet gaat plotseling de Spanjaard Luis Enrique neer in het straf schopgebied, op pakweg 10 me ter van de Hongaarse scheids rechter Sandor Puhl, die vrij uitzicht heeft. De heftige reacties alarmeren hem, maar Puhl heeft niets waargenomen. Zijn secondant en evenmin. Bij Luis Enrique spuit het bloed uit zijn neus. De tv-beelden wijzen onmis kenbaar uit hoe Tassotti met een elleboog Luis Enrique tor pedeert. Twee minuten later gaat de wedstrijd verder, met elf tegen elf Luis Enrique en Tassotti halen beiden het einde, later blijkt dat de Spanjaard zijn neus heeft gebroken. Italië wint met 2-1 en bereikt de hal ve finale. Als de video is afgedraaid, con cludeert de tuchtcommissie dat de elleboogstoot niet onbe straft mag blijven. Dat oordeel is een unicum, want nog nooit is tijdens een WK een straf uit gesproken op basis van televi siebeelden. Voordat die doorbraak er mag komen, moet eerst Sepp Blatter van de FIFA bij het beraad wor den betrokken. Een jaar eerder heeft Jan Wouters tijdens de WK-kwalificatie wedstrijd Engeland-Nederland Paul Gas- coigne met een elleboogstoot geveld, zonder dat toen maatre gelen zijn getroffen. Nu is de maat vol voor de FIFA. Om de ernst te onderstrepen, krijgt Tassotti liefst acht wed strijden straf; het dubbele van de schorsing voor de Braziliaan Leonardo, die eerder wel rood heeft gekregen na een net zo ongenadige elleboogstoot. Bei den ontbreken daarom in de fi nale, waarin Brazilië na straf schoppen van Italië wint BERLIJN - Vreugde, verbijste ring, ontsteltenis zelfs: Duitse voetbalfans wisten niet meer welke emotie de overhand had na de onwaarschijnlijke halve finale op het WK tegen Brazi lië. Duitsers zijn een en ander gewend als het om winnen gaat, maar de 1-7 tegen de vijf voudig wereldkampioen, op diens eigen terrein, sloeg alles. Vier goals in zes minuten, op dit niveau. 'Bij vlagen was het alsof we tegen Barfuss Buxte- hude speelden', schreef die Welt, de dag na de historische wedstrijd. 'Finale ohohoho!', galmde het dinsdagnacht door Duitse ste den. In Berlijn, met z'n traditio nele 'overwinningscorso' op de Kurfurstendamm, leek het als of het nieuwe jaar werd ge vierd. Vuurwerk, vlaggen, la chende mensen, dronken van blijdschap en bier. 'Das ist soooo geil!,' schreeuwden uitge laten pubers naar elkaar. De Mannschaft schreef geschie denis. Ooit was er - in 1954, toen West-Duitsland onver wacht wereldkampioen werd - een 6-1 tegen Oostenrijk. Die ti tel, na winst in de finale tegen Hongarije, ging het collectieve geheugen in als das Wunder von Bern. Nu is er een nieuw Wunder, van Belo Horizonte. De 1-7 is niets minder dan een nieuw, groots ijkpunt voor het Duitse voetbal. 'Laat Holland of Argentinië nu maar ko men!', kopte Bild, zonder te wachten op de uitslag van de tweede halve finale. Inderdaad, wie kan dit Duitse team nog van een wereldtitel afhouden? Coach 'Jogi' Löw en ook de spe lers waarschuwen voor te veel euforie. „Niemand heeft ooit in een halve finale een WK ge wonnen", orakelde de uitblin kende middenvelder Toni Kroos. En de triomferende Löw, in die typische, enigszins melancholieke stijl van de Bun- destrainer: „Nu moeten we een beetje deemoed tonen." De Duitse ploeg blonk uit in sportieve reacties. Topscorer Thomas Müller, de liefhebber die altijd lachend het veld op komt, trok zich het lot van de Braziliaanse spelers aan: „Stuk voor stuk prima kerels, die enorm in dit WK hebben geïn vesteerd." Löw roemde Brazilië als een 'fantastisch land met vriendelijke mensen'. Maar in een Berlijns café was tijdens de wedstrijd van com passie met de Seleqao en zijn supporters geen sprake. Daar loeiden de fans toen-een be brild Braziliaanse jongetje in beeld verscheen, huilend op de tribune, totaal uit het lood ge slagen. „Sieg!", klonk het, mee dogenloos. Ze kunnen nauwe lijks meer wachten. DONDERDAG 10 JULI 2014 door Henk Mees 10 Duitse fans tussen euforie en verbijstering door Wierd Duk 1954 In 1954 werd West-Duitsland onverwacht kampioen door top favoriet Hongarije te verslaan. Dat werd het "Wunder von Bern', nu is er het wonder van Belo Horizonte. De Duitsers vieren na de eclatante overwinning op Brazilië hun feestje op de Kurfürstendamm in Berlijn. Wie gaat de ploeg van 'Jogi' Löw nog van de wereldtitel afhouden? foto Erbil Basay/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61