'Gemeente gaat wiel echt niet opnieuw uitvinden' BINNENLAND 5 Op november moeten gemeenten er klaar voor zijn. Wat moet er nog gebeuren? „Het allerbelangrijkste is dat ge meenten dan zwart op wit heb ben hoe ze vanaf januari de bege leiding en ondersteuning gaan re gelen. Ook moeten ze de zorg gaan inkopen en de burger duide lijk maken waar hij terecht kan met zijn vragen." Een kwart heeft inmiddels zo'n plan klaarliggen. De helft heeft slechts dééls wat op papier. Dus een kwart van de gemeenten heeft het niet op tijd geregeld? „Die gemeenten geven nu aan dat ze denken november niet te gaan redden. Samen met de Vere niging van Nederlandse Gemeen ten gaan we ze de komende maan den helpen om te zorgen dat ze daar wél in slagen." En als dat niet lukt? „Dan is dat vooral het probleem van die gemeenten. Niet van de cliënt. We hebben geregeld dat de zorg dan doorgaat onder de oude afspraken. Lokale overheden moe ten dan ook de oude rekening be talen zonder dat ze zelf keuzes hebben kunnen maken." En ze krijgen minder geld, dus ko men in de min. Is dat wel eerlijk? Sommige gemeenten zeggen dat ze tot nu toe niets konden, omdat u niet duidelijk aangaf over welke budgetten ze zouden beschikken. „Per mei zijn de budgetten be kend gemaakt. Dus gemeenten zijn al bezig met een WMO-plan én dus met de inkoop." De decentralisatie lijkt als een don kere wolk boven ons te hangen, maar gaat er wel echt zoveel veran deren? Hebben we straks ineens een Teeven is bedrag deal Cees H. Vergeten' Staatssecretaris Fred Teeven (Justitie, WD) is het bedrag vergeten dat drugsbaron Cees H. veertien jaar geleden ont ving. Hij heeft 'onvoldoende herinneringen aan de feitelijke financiële afwikkeling van de schikking", schrijft minister Op stelten (Veiligheid, WD) aan de Tweede Kamer. Als officier van justitie sloot Teeven een deal met H., waardoor die geld uit het buitenland terugge sluisd kreeg waarvan hij een boete kon betalen. De rest mocht hij houden. Eerder dit jaar was verwarring ontstaan over de hoogte van het bedrag. Zeven jihadisten uit Den Haag omgekomen Vermoedelijk zeven jihadisten uit Den Haag zijn omgekomen in Sy rië, blijkt uit cijfers die de Haagse burgemeester Jozias van Aartsen gisteren aan de gemeenteraad toonde. Het gaat om zeven man nen. Uit de cijfers blijkt verder dat er in totaal 33 jihadisten uit Den Haag naar strijdgebieden zijn gereisd. Onder hen zijn ook vier vrouwen. De afgelopen twee jaar zijn veertien jihadstrijders uit Ne derland vooral in Syrië maar ook in Irak omgekomen. Zo'n 130 men sen zijn naar het strijdtoneel afge reisd, onder wie twintig vrou wen. Inmiddels zijn er van deze groep dertig teruggekeerd. Gemeente gevraagd om locatie asielboten Zaanstad is gevraagd twee ho telboten voor asielzoekers te plaatsen. Daarop kunnen 600 vluchtelingen worden onderge bracht Het verzoek aan de Noord-Hollandse gemeente is gedaan door het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers COA. Staatssecretaris Fred Tee ven (WD, Veiligheid en Justi tie) maakte maandag bekend met twee gemeenten in ge sprek te zijn over een mogelij ke opvang van asielzoekers in hotelboten. Zaanstad is een van die gemeenten, bleek giste ren. Welke de andere is, is nog niet bekendgemaakt. Menigeen heeft zich de afgelopen maanden verbaasd over inhoud en herkomst van de collectie, niet in de laatste plaats de controle teams van onder meer politie, ma rechaussee en Explosieven Oprui mingsdienst. Alles wat volgens de wet niet mag worden verhandeld, is in beslag genomen. Zo heeft een bom, een duizendponder, de veiling niet gehaald. „Vraag me niet hoe het precies zit", zegt Be rends. „De spinnen liepen erin, dus ik vraag me af hoe iemand daar ooit kwaad mee zou kunnen doen. De verklaring was dat die mogelijk zou kunnen worden her gebruikt Een nog werkende wind buks uit 1925 mocht wél en ook de dolken zijn goedgekeurd, ter wijl sommige kermistroep als ge vaarlijk is bestempeld." Nu al is goed zichtbaar welke stukken populair zijn. Neem de zo goed als nieuwe kepi (pet) in originele doos van kleermakerij en uniformpettenfabriek C. van Hal Zn uit Breda. Daar is al vaak op geboden. Bijzonder zijn ook de kaarten die parachutisten meekregen om zich op de grond te kunnen oriënteren. Berends: „Die zijn gemaakt van zijde, om te voorkomen dat ze uitlopen als ze nat worden." Of neem het 3D boek inclusief foto's en bril uit 1940, gedrukt ter meerdere eer en glorie van het Duitse leger. „Daar van zijn er hooguit nog drie of vier op de wereld." verzekeraar dat weet, omdat hij de wijkverpleegkundigen moet in huren." En hoe moet het op het platteland, waar de laatste jaren steeds meer ge meenten zijn gefuseerd, die moeten ineens samen zorgplannen maken? „Ik denk dat het daar juist wel goedkomt. Die gemeenten zijn zó klein dat ze vaak al gewend wa ren om samen te werken als het gaat om zorg. Bovendien zijn er in die regio's vaak maar weinig zorgaanbieders, dus zijn contrac ten snel gesloten." andere zorgverlener aan ons bed? „Dat is een misverstand. Gemeen ten gaan straks niet over lijfelijke zorg, maar alleen over de hulp bij dagindeling en dagbesteding. De persoonlijke verzorging en verple ging regelen de verzekeraars." Hebben gemeenten dan nu al wel contact met die zorgverzekeraars? Immers leveren ze straks allebei zorg voor dezelfde cliënten. „Ja, dat is de meest ideale situatie. Stel, een gemeente gaat voor vol gend jaar uit van veertig wijk teams, dan is het handig dat de DECENTRALISATIE ZORG Is dat niet overal zo? Er zijn toch niet ineens allemaal nieuwe zorg aanbieders op de markt? „Klopt, de meeste gemeenten gaan inderdaad echt niet het wiel opnieuw uitvinden. Zeker in de eerste jaren zullen ze zorg inko pen bij de organisaties die de zorg al leverden. Maar het kan ook anders. In Nij megen gaan op verzoek van de zorgwethouder alle aanbieders van dagbesteding met elkaar om de tafel om te kijken hoe ze effi ciënter kunnen werken: niet alle maal busjes laten rondrijden, maar op meerdere plekken in de stad begeleiding bieden." Er verandert misschien niét zoveel in de inkoop, maar wel in het bud get voor de huishoudelijke hulp. Daardoor verliezen 35.000 mensen verliezen hun baan. „We hebben als kabinet met de sector 200 miljoen vrijgemaakt om mensen van werk naar werk te begeleiden. En deze week heb ik nog 75 miljoen toegezegd, zo dat mensen met een krappe beurs huishoudelijke hulp houden. Zo kunnen 10.000 mensen hun baan behouden. Op langere termijn denk ik aan functies waarin huis houdelijke hulp wordt gecombi neerd met lichte begeleiding." U houdt tien vingers aan de pols, zei u in de Eerste Kamer. Maar als de geruchten kloppen, gaat u minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem opvolgen als hij naar Brussel ver trekt? „Ik houd altijd tien vingers aan de pols. Tsja, hoe antwoord je ook al weer op zo'n vraag? Het is niet aan de orde." DONDERDAG 10 JULI 2014 door Francine Wildenborg DEN HAAG - Of ze er nu klaar voor zijn of niet: per 1 januari krijgen ge meenten een wezenlijk deel van de langdurige zorg op hun bordje. De Eerste Kamer gaf dinsdag groen licht voor de nieuwe WMO. De op positie en vakbond Abvakabo vin den echter dat staatssecretaris Mar tin van Rijn (Zorg, PvdA) te hard van stapel loopt. Dat valt best mee, zegt hij zelf. DEN HAAG DEN HAAG ZAANSTAD spullen Kijkdag 19 juli. De veiling in Gelder- malsen sluit op 22 juli en de veiling in Dodewaard op 23 juli, om 16.00 uur. www.troostwijkauctions.com Staatssecretaris Martin van Rijn foto Peter Hilz/HH Het kabinet hevelt zoveel mogelijk zorgtaken over naar de gemeen ten. Naast de persoonlijke begelei ding (hulp bij dagindeling) ook jeugdzorg en arbeidsparticipatie. Het idee is dat gemeenten beter kunnen bepalen wat mensen no dig hebben dan het Rijk op af stand. Bovendien drukt dat de stij gende zorgkosten: mensen moe ten zolang mogelijk thuis blijven wonen en meer gebruik maken van hulp in hun omgeving. De overheveling van persoonlijke verzorging (hulp bij aankleden) zou ook naar de gemeenten gaan, maar komt bij de zorgverzeke raars te liggen, omdat verzorging vaak samen gaat met verpleging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5