Eén-ze-ven Macht Duitsland verrast ook 'Pluisje' SPORT 7 'Scolari is een last, een schande' beschouwing Oranje met lege handen na de nederlaag tegen Argentinië? Zeker niet. Er is genoeg bereikt om trots op te kunnen terugkijken. „Ik had niet gedacht dat Duits land zo machtig, zo imponerend en zo overtuigend zou zijn", stelt Diego Maradona. „Ze hebben Bra zilië niet alleen overwonnen, maar ook platgewalst" Maradona wilde de eclatante over winning van Duitsland op Brazi lië overigens niet vergelijken met de 4-0 nederlaag die Argentinië vier jaar geleden leed tegen de Duitsers, in de kwartfinales van het WK in Zuid-Afrika. Maradona was destijds bondscoach. „Dat was iets heel anders, iets heel an ders." Een dag na het debacle tegen Duitsland wilde Felipe Scolari niets kwijt over zijn toekomst als bondscoach van Brazilië. „Daar ben ik helemaal niet mee bezig", zei de fel bekritiseerde coach. „We spelen nu zaterdag, de derde plek is nu onze droom." mm i SAO PAULO - Misschien was het achteraf ook wel iets te veel ge vraagd. Waarom zou het Stefan de Vrij, Bruno Martins Indi, Ron Vlaar en Georginio Wijnal- dum wel lukken, terwijl al die grootmeesters uit de gouden ja ren er nooit slaagden hun ultie me kunstwerk te voltooien. Johan Cruijff, Wim van Hane- gem, Johan Neeskens, Ruud Krol, Rob Rensenbrink, Marco van Basten, Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Ronald Koeman, Den nis Bergkamp, Patrick Kluivert, Edwin van der Sar; ze ontvin gen namens het Nederlandse voetbal nooit de oeuvreprijs voor al die prachtige momen ten die ze de wereld schonken. De halve finale als eindstation, zoals de KNVB dat in het be leidsplan omschreef. Als de emoties van de nederlaag te gen Argentinië eenmaal zijn weggespoeld, kan iedereen zeg gen: het is goed zo. Oranje ging zonder het vertrouwen van het volk op reis. Vijf weken later, na een wonderlijke trektocht door Brazilië, zaten er miljoe nen mensen op een woensdaga vond voor de buis. Dan is er in korte tijd toch iets voor elkaar gebokst. Nederlanders hebben dit WK lelijk winnen omarmd. Dit elftal van 2014 was ook zo anders dan al die andere teams die in naam van Oranje wereld faam vergaarden. Deze ploeg schilderde niet, maar bouwde met de ruwe handen van een bouwvakker een hermetisch af gesloten slot. Dit was het ge zicht van Oranje en daar had den we het maar mee te doen. Als je een WK niet wint, moet je in elk geval iets achter heb ben gelaten. Als we al die te rechte discussies over het spel Dit Oranje was de ploeg van de miraculeuze ont snappingen en de ploeg van de beste coach en het systeem even parkeren, dan komt er wel degelijk een boeiend kleurenpalet tevoor schijn. Dit Oranje was de ploeg die op vrijdag de 13e het grote geluk vond door wereldkampi oen Spanje te vernederen. Dit Oranje was de ploeg van mira culeuze ontsnappingen en van 'de beste' coach van het WK, die maar bleef verbazen met zijn keuzes. Dit Oranje was de ploeg van de eendracht en prachtige demarrages van Ar jen Robben. In weerwil van al le geluiden van achter de dij ken, zo zal een groot deel van de wereld Nederland blijven herinneren als er zondag een punt wordt gezet achter dit boeiende WK. Als in Brazilië iets duidelijk is geworden, dan is het wel hoe groot het Nederlands voetbal is. Oranje is nog steeds een ge weldig merk en exportproduct dat het land glorie, roem, be kendheid en uitstraling geeft bij miljarden. De naam Cruijff is in dit deel van de wereld veel bekender dan onze groot ste multinational Shell, terwijl je op elke hoek van de straat hier een tankstation ziet. Dui zenden Brazilianen liepen tij dens dit WK in shirts van Oranje rond. Toch iets om over na te denken als er weer wordt gemopperd over de vele kosten die de overheid kwijt zou zijn aan het (betaalde) voetbal. Het uitzicht om veertig jaar na de moeder aller nederlagen re vanche te nemen op Duitsland was aantrekkelijk. In plaats daarvan wacht zaterdag het erg ste duel van het toernooi, om de derde plek tegen het getrau matiseerde Brazilië. We zullen het ermee moeten doen. Maar laten we straks in de va kanties het positieve koesteren. Een plek temidden van de grootmachten Duitsland, Ar gentinië en Brazilië, was zo slecht nog niet voor dat landje met 16,8 miljoen inwoners. Het is zelfs veel meer dan we alle maal hadden verwacht van de ze selectie, toen op 7 mei in Hoenderloo de voorbereiding startte. Daley Blind met de wereldbe ker... Dromen mag, dromen moet, maar zelfs elke mijme ring heeft zijn grens. Dat beeld van Blind zondagavond in Het Maracana was eigenlijk ook te mooi om waar te zijn. Illusies hoeft Scolari niet te heb ben. Delfim Peixoto, toekomstig vicevoorzitter van de bond, was duidelijk. „Alles was slecht. Ik wil er verder niets over kwijt, maar één ding weet ik zeker: hij zal nooit meer terugkeren. Scolari is een last, een schande." Duitsland won van Brazilië met...enfin, met de cijfers waar mee het won van Brazilië. Duitsland scoorde dit toernooi in bijna elke wedstrijd meer goals dan het aantal keren dat de tegenstander wereld kampioen werd. Weinig toere keningsvatbare mensen zullen verwacht hebben dat dit ook tegen de recordhouder Brazilië zou lukken. Uitslagen met meer dan twee lettergrepen zijn zeldzaam: één-ze-ven. Even was het alsof de gehele WK-geschiedenis gereduceerd werd tot een paar onbeduiden de partijtjes, die qua ongelofe lijkheid niet kunnen wedijve ren met de bijna buitenwerke- lijke sportuitslag van dinsdag. Cruijff in '74: met terugwerken de kracht, mwoah. Die goals van Maradona in '86 tegen En geland: op zichzelf aardig, maar Duitsland scoorde tegen Brazilië meer dan drie keer zo veel, dus waar hebben we het over? Toch is nu ook een nuch terder perspectief mogelijk. De Braziliaanse ploeg was deze weken geen toonbeeld van emotionele stabiliteit. Na de 2-0 was het team gebroken, viel de organisatie weg en Duitsland heeft daar in een be paald kwartier van geprofi teerd, meer niet. Iets vergelijk baars gebeurde bij Spanje-Ne- derland (1-5) en de bekerfinale PEC-Ajax (5-1). Je zou kunnen spreken van een trend, die be gon op 11 februari 1995, toen CSV Apeldoorn F5 met 9-1 ver loor bij Albatross uit Ugchelen. Ik was 7 en speelde de eerste 10 minuten nog best goed. DONDERDAG 10 JULI 2014 l Het Nederlands elftal zoals dat gisteren aantrad tegen Argentinië, foto VI Images Oranje kan zeggen dat het zo goed is door Leon ten Voorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59