201 Pelé overal zichtbaar, behalve in stadions Hoogste tijd om een lastminute te scoren! tronsQvici.com lastminutesi Bondscoach Felipe Scolari over Brazilië: „Er was zes minuten kortsluiting. Vergeet niet dat we voor het eerst in een halve finale stonden sinds 2002." 'Dan maar de titel in Rusland' Bancelona Malaga Thessaloniki 6 SPORT daar word je vrolijk van Pelé is alom aanwezig in Brazilië. Ondanks zijn 73 jaar is zijn afbeel ding nog overal te zien. Zijn uit spraken zijn overal te horen. Tij dens het binnenhalen van het WK voetbal en de Olympische Spélen was Pelé een van de be langrijkste supporters. Braziliaan se fans scandeerden ook dit WK nog zijn naam. Daarom was het des te opvallen der dat Pelé niet eenmaal werd ge signaleerd op de tribunes bij een duel van het Braziliaanse elftal. Hij was niet bij de openingswed strijd in Sao Paulo, dat op slechts een paar uur afstand ligt van zijn woonplaats Santos. En hij was ook de grote afwezige bij de cho querende nederlaag tegen Duits land in Belo Horizonte. Hij schit tert dit WK vooral in commer cials voor supermarkten, sham- poomerken en hamburgerketens. „Wat Pelé moet leren, is dat hij af en toe zijn mond moet houden", zegt Antonio Lima lachend. De 72-jarige speelde elf jaar samen met Pelé bij Santos en ze gingen samen naar het dramatisch verlo pen WK in 1966. De twee zijn naast elkaar vereeuwigd in de Hall of Fame van voetbalclub San- tos. In zijn kantoortje in stadion Vila Belmiro hangt een foto van de twee. „Pelé is vaak aan het rei zen, heeft geen idee wat er in het land speelt. En als hij dan terug komt, krijgt hij vragen van journa listen. Dan zegt hij niet altijd slimme dingen." Vorig jaar kreeg de in 2000 door de FIFA tot beste voetballer ooit verkozen Pelé de hoon van de na tie over zich heen, toen hij zich mengde in de sociale protesten die plaatsvonden rond de Confe- RIO DE JANEIRO - Voetballegende Pelé bleef netjes voor de Brazili aanse voetballers na de 7-1 blama ge tegen Duitsland. Tk heb altijd gezegd dat voetbal een vat vol ver rassingen is', zei Pelé op Twitter. 'Niemand ter wereld verwachtte deze uitslag. We zullen onze zes- derations Cup. Het kwam er op neer dat hij vond dat de mensen niet zo moesten zeuren. Die uit spraken werden hem niet in dank afgenomen. „Hij wil altijd wat zeggen. Dat was al van jongs af aan zo. Als speler stapte hij op de journalisten af en hield hij hele verhalen", zegt Lima. „Wij had den daar nooit zin in. Hij had overal een mening over." Ook Fred (66), een oud-voetballer van Flamengo uit de jaren zestig, die Pelé leerde kennen bij het Bra- de titel in Rusland behalen. Profi ciat voor Duitsland'. Pelé doelde daarmee op het WK van 2018. De voormalige aanvaller werd drie keer wereldkampioen met Brazi lië, in 1958,1962 en 1970. De vier de en vijfde wereldtitel volgden respectievelijk in 1994 en 2002. ziliaanse elftal, herinnert zich de dadendrang van de meester. „En dat was niet alleen op het gebied van voetbal of bij het verkondi gen van zijn mening", zegt hij met een lach. „Pelé had de vrou wen aan zijn kont hangen en maakte daar volop gebruik van." Zijn keuze in de jaren negentig minister van Sport te worden en zich daardoor met politiek bezig te gaan houden, paste bij zijn ka rakter, stelt Fred. „Hij treedt graag op de voorgrond." Vorige maand kreeg Pelé zijn ei gen museum in Santos. De drie voudig wereldkampioen zal on danks de groeiende kritiek altijd een soort heilige blijven, onbereik baar voor de gewone Braziliaan. „Er is geen voetballer die belang rijker is geweest voor Brazilië dan hij", zegt Lima. Hoofdschuddend: „Neymar kan winnen wat hij wil, mensen kunnen Pelé bekritiseren wat ze willen, maar ze zullen 'O Rei', De Koning, nooit van zijn troon stoten." door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust SANTOS - Pelé is en blijft de groot ste voetballer aller tijden van Brazi lië. Maar met het verstrijken van de jaren brokkelt zijn imago af. „Hij zegt niet altijd slimme dingen." Pelé foto VI Images Prijzen zijn vanaf-prijzen obv enkele reis, exclusief €5 boekingskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58