Grootste surprises door de jaren heen 201 'We zijn tot in het diepst van onze ziel gekrenkt' Bert van Oostveen ergerde zich bij Nederland-Costa Rica aan FIFA-officials. „Ze juichten steeds harder voor Costa Rica, ze leken echt tegen ons." Nederland-Argentinië was ook de avond van het duel der giganten, Robben versus Messi. Het titanengevecht in vier delen verpakt. 4 SPORT 66 We zijn door Duitsland over de knie gelegd, afgestraft en afgeslacht Een groep Amerikaanse amateur voetballers verslaat het 'grote' En geland in de groepsfase. De fans in het stadion van Belo Horizonte zijn met stomheid geslagen als Joe Gaetjens in de eerste helft de score opent. Brazilië lijkt op weg naar de eer ste wereldtitel. Het format van het WK was in die tijd nog an ders. Een gelijkspel tegen Uru guay zou voor de Brazilianen vol staan. Ze verliezen echter met 2-1. Favoriet Hongarije won eerder in het toernooi met liefst 8-3 van West-Duitsland. In de eindstrijd gaat het voor de Hongaren echter mis. Helmut Rahn maakt het win nende doelpunt en zorgt voor Het wonder van Bern. Noord-Korea is de grote onbeken de op dit WK. Italië laat zich ver rassen. Deze wedstrijd werd ook wel ge zien als de strijd tussen het kapita lisme en het communisme. West-Duitsland is favoriet, maar Jürgen Sparwasser helpt zijn land aan een overwinning van 1-0. Niemand verwachtte iets van het nietige Algerije. De Duitsers on derschatten de Noord-Afrikanen en verliezen met 2-1. Door een ze ge op Oostenrijk (1-0), gaan Duits land en Oostenrijk toch door. De Afrikaanse landen spelen voor 1990 geen grote rol bij de wereld kampioenschappen voetbal. Maar Kameroen zorgt voor een door braak door Argentinië met 1-0 te verslaan. Vlak voordat beide ploegen het podium betreden, is de omhel zing daar, prachtig gevangen door de nietsverhullende came ra. De spanning is tastbaar, het duel staat op het punt van ont branden, maar de twee giganten vinden elkaar alsof het twee vrienden zijn die elkaar een paar maand niet hebben gezien. Arjen Robben en Lionel Messi voelen de druk en de belangen, maar de rivaliteit gaat nooit ten koste van het onderlinge res pect. Welke krant, welk tv- en radio station heeft in de aanloop naar de halve finale tussen Neder land en Argentinië geen ruimte vrij gemaakt voor het duel der gi ganten, het duel tussen de beste aanvaller van het toernooi (Rob ben) en de beste speler van de laatste jaren (Messi)? Het affiche in Sao Paulo fonkelt, prikkelt en wekt torenhoge verwachtingen. Sommige fans van Argentinië dragen zelfs een kruis, met daar op niet Onze Lieve Heer, maar de naam van Lionel Messi. De aanvoerder van de Argentijnen slaat voor het duel overigens nog wel een extra kruisje, want eerder op de dag komt de be vriende journalist Jorge Lopez in Sao Paulo om het leven bij een auto-ongeluk. Het maakt het duel nog meer beladen voor de topspeler. TITANENGEVECHT (2) Het is de allesomvattende vraag in beide kampen aan de voor avond van de klassieker: hoe be zweer je in hemelsnaam het ge vaar van de tegenpartij? Isole ren, neutraliseren? Het klinkt al lemaal zo eenvoudig op papier, maar de praktijk heeft vaak zo z'n eigen wetten. De Argentijnen willen koste wat kost voorkomen dat er achter de defensie veel ruimte ontstaat. Want als je dat doet, leg je de ro de loper voor de wervelwind Robben uit. Die strategie blijkt te werken. Bij Oranje ligt de bewaking van Messi een uur lang in eerste in stantie in handen van Nigel de Jong. Dat hij speelt, is een won der op zich, want de staf van het Nederlands elftal twijfelt lange tijd of het risico niet te groot is. Maar Oranje heeft de onver schrokken De Jong in het duel met Messi nodig, beseft bonds coach Louis van Gaal. De Jong staat er ook zeker niet alleen voor. Want als hij even niet in de buurt is, springt er meteen een ploeggenoot op Messi's huid. Tekenend is een actie diep in de tweede helft als Jordy Cfa- sie, koud in het veld, de vedette een enorme beuk geeft voor de bank van de Argentijnen. Je zou het in alle euforie rond hem bijna vergeten, maar Arjen Robben heeft in de knock- out-fase geen goal meer ge maakt voor Oranje. Dat lukt hem ook niet in de hal ve finale. Robben vindt in Sao Paulo pas in de 90e minuut de eerste keer de vrijheid voor zijn demarrage, maar zijn inzet le vert net niet de bevrijdende plek in de finale op. De grote man van Oranje komt verder maar niet los, al wordt hij ook zelden op de juiste wijze be diend en krijgt hij geen enkele steun van de opnieuw zwak spe lende Robin van Persie. En Mëssi? Ook hij slaagt hij er niet in z'n stempel op het spel te drukken, zoals velen hadden ver wacht en gehoopt. Het is een compliment voor de jonge Ne derlandse defensie (met aan het hoofd Ron Vlaar), die geweldig werk verricht. Conclusie: op de avond dat alle ogen op de steraanvallers zijn ge richt, zijn de verdedigers ze de baas. Het zegt veel over het krak kemikkige niveau van deze hal ve eindstrijd. Zo veel over gezegd, zo veel over geschreven en dan wordt het duel uiteindelijk beslist vanaf elf meter. Messi is daarin met Ar gentinië de beste, ook al doet Robben wel zijn plicht. Messi weet na de zege dat hij nog maar een hobbel verwijderd is van de ultieme bekroning van zijn loopbaan. Als hem dat lukt, is hij eindelijk verlost van de schaduw van zijn grote jeugdheld Diego Marado- na. En Robben? Die zal na dit WK verder moeten leven met de complimenten. „We hebben gespeeld als jochies op een achterafveldje tegen een stel volwassenen", zegt Rosi, ter wijl ze haar ontbijt wegwerkt bij een bar op de hoek van de straat. De sportkrant Lance ligt naast haar. Ze werpt een blik op een vol ledig witte cover, de krant kon geen keuze maken uit de vele emoties die de 7-1 nederlaag op riep: pijn, verdriet, frustratie, irri tatie, woede, schaamte. Rosi twijfelt niet. „Ik schaam me kapot. De kater van deze vernede ring is heel groot en het duurt wel even voordat die is gezakt." Dat gevoel leeft bij iedereen in Brazilië. „We zijn tot in het diepst van onze ziel gekrenkt. On ze trots is aangetast, in elke ve zel", zegt Brazilië-watcher Alexandre Gontijo van de krant Glbbo. „Het was een schandalige vertoning, die een groot litteken achter zal laten." Overal op straat in Rio de Janeiro worden de groengele versieringen verwijderd. Vlaggen worden inge pakt. De strijd om de derde en vierde plaats, zaterdag, kan ieder een gestolen worden. De kranten spreken schande van de grootste nederlaag in de honderdjarige his torie van de Goddelijke Kanaries. In praatshows wordt humor uit de kast getrokken om de neder laag draaglijker te maken en op straat zwijgt iedereen het liefst. De Braziliaanse president Dilma zei dat ze 'enorm, enorm' verdrie tig was. „Maar ik kan niet eens verdrietig zijn", roept Thiago. Hij loopt op het strand van de Copa- cabana, nog steeds in een shirt van Brazilië. „Ik ben trots dat ik Braziliaan ben, maar deze ploeg is het niet waard voor ons land uit te komen. De spelers hebben ons voor gek gezet in ons eigen land, ten overstaan van de wereld." Het meest pijnlijke, maar ook meest sportieve moment was de staande ovatie die de Braziliaanse fans na de zevende treffer gaven aan de Duitse spelers. Ondanks hun reddeloosheid hadden de sup porters oog voor de realiteit. „We zijn over de knie gelegd, afge straft en afgeslacht", zegt Rosi. Ze glimlacht. „We kunnen nu in elk geval concluderen dat de wereldti tel niet is gekocht door Brazilië. Iedereen die daarover liep te zeu ren, kan nu zijn mond houden." NIJMEGEN - Duitsland zorgde dins dag voor een sensatie door met 7-1 van Brazilië te winnen. Op het WK waren in het verleden vaker verrassende uitslagen. Een over zicht. 1950, GROEPSFASE: VS-ENGELAND 1-0 1950, FINALE: URUGUAY-BRAZItIË 2-1 1954, FINALE: W.-DUITSLAND-HONGARIJE 3-2 1966, GROEPSFASE: NOORD-KOREA-ITALIË 1-0 1974, GROEPSFASE: DDR-WEST-DUITSLAND 1-0. 1982, GROEPSFASE: ALGERIJE-W.-DUITSLAND 2-1 1990, GROEPSFASE: KAMEROEN-ARGENTINIË 1-0 Pak Doo-lk schiet in 1966 Noord-Korea langs Italië. Als beloning is korporaal Pak plotseling sergeant Robben-Messi: het titanengevecht door Leon ten Voorde TITANENGEVECHT (1) TITATENGEVECHT (3) 22 Louis van Gaal gebruikte bijna al zijn spelers. Van de 23 geselecteerden is nu alleen doelman Michel Vorm nog niet in actie gekomen. Jordy Clasie maakte als 22e zijn opwachting. TITANENGEVECHT (SLOT) door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - Het schaamrood staat de Braziliaanse bevolking, een dag na de historische afgang tegen Duitsland, nog op de kaken. Rosi, inwoner Rio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56