UIT 47 ttÊÊÉttÊÊÈM Zomer in Zeeland betekent voor mij extra werk. Er zijn meer exposities dan in de ande re maanden van het jaar. Ik wil ze allemaal zien om u te kun nen meenemen naar het beste dat er is. eze week bijvoorbeeld ge noot ik van twee groepsex- posities. Op twee locaties in Domburg is de oogst te zien van de Schildersweek, waarin zo'n dertig schil ders en fotografen in en om de badplaats actief waren. En Galerie van den Berge in Goes maakte een zomerselec- tie met werk van twaalf kunstenaars die de galerie vertegenwoordigt. In Domburg gaat het om kijken, beleven, weergeven, delen en herkennen. Daar heb je genoeg aan je ogen. In Goes draait het om zien, denken, verbeelden en reflecteren. Dus wordt er ook een appel gedaan op je intellectuele vermogens. Wat niet betekent dat er in Domburg geen intelligente kunst is te zien. Om zo raak een strandtafereel te kun nen oproepen als Kirill Datsouk moet je buitengewoon scherp kunnen zien, selecte ren, interpreteren en in staat zijn dat in verf vast te leggen. Datsouk en anderen ne men je mee, doen het denkwerk voor je. En laten je genieten van hun picturale vir tuositeit. Die niet leeg is omdat je voelt dat ze in het schilderen intens verbonden zijn met wat ze zien met de vorm en de verf. De Russische deelnemers zijn daar sterk in, maar ook Rob Houdijk die zijn voorstel lingen snel uit rake vlekken opbouwt en Rem de Boer die wat bedachtzamer oogt. Er zijn ook schilders die wat ze zien verhe vigen, met name door een heftig kleurge bruik dat soms, zoals bij Michiel Paalvast een eigen leven mag leiden. Het werk van Jan Demey en Michel van Zinnicq Berg- mann heeft impressionistische elementen, maar valt me wat tegen: ik mis er soms scherpte in. Het gemiddelde niveau is van de oogst is echter prima. In Van den Berge dus kunst die je meer aan denken zet. Die de werkelijkheid als een complex en uiteindelijk ondoorgronde lijk fenomeen neerzet en je oog scherpt om wat er wél te vatten is zo goed moge lijk te benaderen. De glanzende oppervlak ken vol ongrijpbare nuances van Jus Jucht- mans nemen je mee de diepte in, maar con fronteren je ook met jezelf En de geconcen treerde paneeltjes van Dave Meijer zijn een metafoor voor het bedachtzaam tot de es sentie komen en beseffen dat je die nooit bereikt, maar onderweg veel spannends te genkomt. Zoals de afgebeelde werken van Freddie Michael Soethout zich zelf niet la ten kennen, omdat ze zich steeds anders vertonen naarmate je je als toeschouwer verplaatst. Dat bereikt hij door op glasplaat jes stukjes kleur aan te brengen en die plaatjes met de zijkant naar voren tegen el kaar te plaatsen. Zo schept hij meteen een echt nieuwe manier van een 'schilderij ma ken'. De ambitie iets toe te voegen aan het repertoire van de kunst zelf is een van de kenmerken van de kunst die Van den Ber- ge brengt. Als ik dat vergelijk met een prak tisch verschijnsel dan wordt in Domburg een mooie auto geproduceerd en zien we in Goes het streven het vervoermiddel op nieuw uit te vinden door alle onderdelen stuk voor stuk aan een onderzoek te onder werpen. In Domburg is het werk uitgekris talliseerd en klaar voor de showroom, in Goes stap je binnen in een laboratorium waar zorgvuldig en diepgaand onderzoek wordt verricht. Benaderingen die elkaar mooi aanvullen. Ntco Out DONDERDAG 10 JULI 2014 Zomerkunst in Kerkwerve bij Bellas Artes In de beeldentuin van Bellas Artes ex poseert Dorine Beusman gestileerde bronzen sculpturen. Haar onderwerp is het menselijk lichaam. Daarmee verbeeldt zij innerlijke spanning en re laties tussen mensen. Beusman is één van de ruim 20 exposanten die een bezoek aan wagenhuis, schuur en tuin van de voormalige boerderij Bel las Artes de moeite waard maken. T/m 27/9. Bellas Artes, Heuvelsweg 2, Kerkwerve. Do. t/m za. 12.00 -17.00. Monumentale beelden op Lange Voorhout Op het Voorhout en op de satellietlo caties wordt deze zomer de top van de hedendaagse Franse beeldhouw kunst getoond. Museum Beelden aan Zee selecteerde werk van ruim twin tig beeldhouwers in uiteenlopende materialen en stijlen. Adel Abdesse- meds toont bijvoorbeeld de kopstoot van Zinedine Zidane tijdens de finale van het WK 2006. T/m 31/8. Lange Voorhout, Den Haag. Meer info: www.denhaagsculptuur.nl Lyda Lammers laat zich leiden door dromen en gevoelens en verwerkt die in gestileerde figuratieve tafere len. Ook Hetty Kok voert haar paar den in keramiek uit in een vormen taal. Met Olga van Cromvoirt (beel den), Annette Hogenboom (sieraden) en Petra Schut, John Sprengers en Jeanne van der Zanden (schilderijen). T/m 31/8. Lokaal 54, Nieuwstraat 54, Terneuzen. Wo. t/m zo. 13.00 -18.00 uur. Grote beeldententoonstelling op Scheldeboulevard met figuratieve beelden uit steen, vooral gericht op het verbeelden van de menselijke ge stalte. Een iets grotere afdeling be staat uit eigentijdse sculptuur, geïn spireerd door onderzoek naar de fun damentele eigenschappen van materi aal, vorm en ruimte. Over de relatie natuur, cultuur en omgeving. T/m 1/9. Dagelijks op Scheldeboule vard Terneuzen en in het stadhuis. Gestileerde emotie in Lokaal 54 in Terneuzen Keur aan beelden op de Scheldeboulevard T/m 31/8. Atelier Martien. Karregat 9, Domburg. Dagelijks 13.00 -17.00 uur. Intrigerende landschappen van Hans Berkhout Berkhout gebruikt de verf deels trans parant. De opbouw van de verfvlek- ken valt samen met verwijzingen naar herkenbare elementen. Zo combi neert hij abstractie met figuratie. Mooie aanvulling op het impressionis me van Niek van der Plas en de ex pressieve dynamiek van Hans van Nood tussen veel meer. m Werk van Freddie Michael Soethout in Galerie van den Berge in Goes. Strandtafereel van Kirill Datsouk, schildersweek Domburg. Een laboratorium en showroom Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. in T/m 28/9. Duingalerie, Badhuisweg 2, dagelijks v/a 12.00 - 20.00 uur. Galerie Schildersweek, Schelpweg 8, za. en zo. 13.00 - 17.00 uur. Tot 19/10 wedstrijd beste foto van zee, land, Zee land of Domburg. Meer info: www.schilders- week.nl T/m 26/7. Galerie van den Berge maak te een zomerselectie met werk van 12 kunste naars die de galerie vertegenwoordigt. Westwal 45, Goes. Vr. en za 12.00 - 17.00 uur. beeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47