Duo Balkenende en Kooiman: romantisch en modern-klassiek Pastorale luistermuziek te horen en te beleven UIT 45 heb ik niet veel hitjes gemaakt, al werd het eerste nummer wel met een goed ontvangen, Hee gaode mee. Dat lag goed in het gehoor." En met die live-optredens zit het wel goed. Wanneer het publiek er bij is, dan gebeurt het. Dan ont staat een interactie tussen de zan ger en de toeschouwers en dan ziet hij 'op de gezichten wat zijn liedjes losmaken.' „Dan weet je waar je het voor doet. Je maakt toch muziek voor de ander." Het had niet veel gescheeld of de Nuenenaar was een heel andere weg ingeslagen. Hij was voorbes temd om in de voetsporen van zijn vader te treden. „En die was bloemist. Ik zou iets met tuinen gaan doen; ik zou bijvoorbeeld ho venier worden. Maar ik ben maar wat blij dat ik mijn hart gevolgd heb." Voor zijn vader heeft hij ook een lied gemaakt, d'n Boom, 'want hij plantte bomen'. Mijn vader is dood, maar de boom leeft nog.' Zijn setlijst voor De Pastorale is nog niet bekend, maar zeer zeker zit zijn lied De Lucht zit nog vol da gen erbij. „Een lied waar je blij van wordt. Dat geloof ik wel." De kwaliteit van het Nederlands talige lied noemt hij 'constant', met Daniël Lohues als een goed vertolker van het Nederlandse kleinkunstlied. „Ik ben fan van hem." Lohues raakt hem met zijn liedjes en zingt met een heerlijk Drents dialect. „En hij is van een jongere generatie." Gitarist Harry Hendriks zal Van Maasakkers in Nisse bij staan. Het zal een ander belevenis voor hem zijn, dan zijn laatste optredens, toen Van Maasakkers en zijn Lim burgse collega Gé Reinders met de Philharmonie Zuidnederland op het podium stonden. „We hebben met de Philharmo nie Zuidnederland een tournee gemaakt door Zuid-Nederland. We stonden met tachtig man op het podium. Wat daar gebeurde was wel een slag groter dan in Nisse." Na Nisse lonken de Gent se Feesten. „Die feesten doe ik met Frank Cools. We treden ze ven dagen achter elkaar op." De troubadour Van Maasakkers was zes jaar geleden al eens hoofd act in Nisse. „Het vreemde is dat ik niet meer zo goed weet, wat ik toen allemaal gezongen heb. Van mijn optreden is me weinig bijge bleven, maar van de sfeer en de in timiteit van het festival juist veel. Het was toen prachtig weer en ik herinner me dat ik de plek zo pret tig vond. In Nisse hoefde ik niet door de modder te ploegen om het podium te bereiken en dan er gens terecht te komen waar het rumoerig is. Nisse is een aange naam festival. Aangenaam, dat is het woord dat ik zocht." Gerard van Maasakkers heeft in middels faam gemaakt. Op vrij dagavond zijn er ook nog optre dens van muzikanten die juist aan het begin van hun carrière staan. De organisatie heeft de Lowland Paddies weten te strik ken. Zij geven een eigenzinnige vertolking van Keltische muziek. In binnen- en buitenland hebben ze wel al hun sporen verdiend. Het duo Dylan Niels kleuren de vrijdagavond verder in. Thuis in uw situatie n de Grote Kerk van Veere treedt zondag het Zeeuwse duo Rien Balkenende (pia no) en Martijn Kooiman (cello) op. Ze la ten werk van Debussy, Rachmaninov en Von Brucken Fock horen. Organisator Muziek Podium Zeeland laat we ten dat de Zeeuwse inbreng in de zomerpro grammering wellicht wat mager is, maar door dit duo-concert wordt dat dubbel en dwars goedgemaakt. Cellist Martijn Kooiman heeft het Nationaal Concours van de Stichting Jong Muziekta lent Nederland in 1996 gewonnen en hij is cellodocent aan de Zeeuwse Muziekschool. En hij was de vaste duo-partner van jong overleden Leen de Broekert. In 2010 ontstond het Zeeuws cellopiano duo Balkenende/Kooiman. Dat gebeurde bij het afscheid van de regiodirecteur van de Zeeuw se Muziekschool Anton de Kort. Rien Balken ende is piano-docent en actief bij de Zeeuw se Muziekschool. Maar ook is hij concert-pia nist, waarbij hij met name het werk van Dou- we Eisenga en Von Brucken Fock naar bui ten bracht. Het duo heeft een programma, dat zich er gens beweegt tussen romantisch en mo dern-klassiek. voor het beste lied. De laatste nog maar een maand geleden. „Nee, ik maak geen revival door. Zo zie ik dat niet. Ik doe het juist een beet je rustiger aan. Dat bevalt me goed." Zo'n tien jaar geleden was hij veelgevraagd, en 'daar pluk ik nu gelukkig de vruchten van'. Bijna iedereen die Van Maasak kers zegt, kan de zanger plaatsen. Een ongecompliceerde Neder landstalige zanger, die ervan houdt om live op te treden. „Toch Verschillende varianten van de pastorale luister muziek zijn vrijdag en za terdag op diverse podia in Nis se te horen. Vrijdag gebeurt dat in de Mariakerk vanaf 19.30 uur en zaterdag vanaf 2 uur 's mid dags tot 12 uur 's avonds. Dan is vooral het dorpsplein het klop pende hart. Op zaterdag staan artiesten op de diverse podia die op eigen zinnige manier muzikale tradi ties uit de folk, blues, jazz en klassieke muziek vertolken. Dat doen onder anderen Ruud Hermans, Ellen Shae en Bruno Deneckere, Jan Rot en het duo Clean Pete en de groep Ti-An- Guis. Tijdens het Muziekfesti val in Nisse zijn er steevast op tredens van jonge talenten, zo als dit jaar door Dylan Niels, Julio, Sifra Christina en Ease. Uit België komen acts die daar al een grote aanhang hebben zo als de zes zussen van Binti, de mix van klassiek, chanson en pop door Mary's Bleeding Heart en de combinatie van roots, blues en swing door Stella Starlette. 'Het beleven van muziek' is ook een vast on derdeel van de pastorale. Daar voor zijn naast twee grote po dia, waaronder de oude muziek- tent op het dorpsplein, ook mu zikanten te zien en te horen op intiemere podia. Dat kan met een koptelefoon op bij de fluis- terconcerten of puur akoestisch in een huiskamerachtige sfeer in de wandelkerk en de blauwe keet. Daar treden zoal het klein kamerkoor About Music en de vocal group StraatRuis op. In to taal is er zaterdag een aanbod van circa dertig concerten. Gerard van Maasakkers met zijn gitarist Harry Hen driks. „Aangenaam, dat is Nisse en dat is het woord dat ik zocht." Pastorale Nisse: Inloop vrijdag: 19.00 uur. Lowland Paddies 20.00 tot 20.45 uur. Gerard van Maasakkers 21.35-22.30. Afsluiting Lowland Pad dies 22.45 uur en het duo Dylan en Niels. De entree is 15 euro. Zaterdag: Optredens op diverse podia van 14.00 tot 23.45 uur. De toegang is gratis. Meer informatie is te vinden op www.pastorale.nl. NOTARIS PRAKTIJK VAN DONGEN uw notaris voor wonen en familie Dam 37, Middelburg 0118 629155 www.notaris-vandongen.nl DONDERDAG 10 JULI 2014 Rien Balkenende (foto) treedt met Martijn Kooiman op in de Grote Kerk. Zondag 13 juli, 15.30 uur, in de Grote Kerk Veere, Oudestraat 26, Veere. Entree: 10 euro/ 5 euro. Rien Balkenende (piano) Martijn Kooiman (cello) met werk van Debussy, Rachmaninov en Von Brucken Fock. Pastorale podium Nisse De Lowland Paddies, ook te zien in Nisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45