Thuis de lekkerste cocktails shaken Drank met een Zeeuwse tint d 40 ZOMERKRANT Shop Top-3 7 Zomerdrankje Inmiddels mag het duidelijk zijn: we presenteren in elke Zomerkrant een nieuw zomer- drankje. Voor sommige van die drankjes is het handig als je de be schikking hebt over een cocktail set. Om een goede cocktail te maken, moet je een aantal basisbenodigd heden hebben. De shaker is het natuurlijk het belangrijkst, maar daarnaast is het handig om een maatdop, stamper en roerstaaf te hebben. Hiermee heb je alles in huis om de perfecte cocktail te shaken. De sets zijn in verschillen de prijzen en soorten te verkrij gen. Wil je een prima set en dat voor een leuke prijs, dan kun je bijvoorbeeld voor de cocktailset van Fonq.nl kiezen. Misschien wat minder stoer, maar wel opval lend (en erg toepasselijk voor de zoetere drankjes) is de knalroze shaker van Kadogalerie.nl. Ga je voor professioneel, dan is de set van Carl Mertens voor jou. Daar voor moet je wel dieper in de bui del tasten. Deze zomer zijn door heel Zee land diverse kerken open voor bezichtiging. De godshuizen zijn open voor nieuwsgierigen die eens binnen willen kijken. In de Johanneskerk in Serooskerke is het el ke woensdag- en zaterdagmiddag open kerk. Binnen kun je een kaars aansteken, tot rust komen en de kerk bezichtigen. Er is ook een expositie aanwezig. Er zijn schil derijen te zien van Ad Sturm en beelden van Bram Francke. Beide kunstenaars heb ben een verbintenis met Serooskerke, en dus ook met de Johanneskerk. Het doel van de open kerk is bezoekers de kans te geven om eens binnen te lopen, en ze meer informatie te geven over de kerk. „De mensen kunnen een kaarsje aanste ken, of de expositie bekijken. Mensen die normaal niet in de kerk komen, kunnen zo toch eens binnen kijken. Daarnaast kun nen we ze meer informatie geven over de kerk, en dat is altijd interessant", vertelt Frans van den Driest. Hij is vrijwilliger bij de kerk en weet er veel van af. „We hopen zo ook wat mensen te trekken die normaal niet in de kerk komen. Zo kunnen ze toch zien hoe prachtig het hier is." Het bijzonderste aan de Johanneskerk is de achttiende-eeuwse koperen kroon. Deze heeft nog echte kaarsen, in tegenstelling tot veel kronen die in andere kerken han gen. Ook bijzonder is de achterste bank in het bedehuis. Die werd geschonken door mevrouw Van Vollenhoven. Haar initialen staan dan ook in de bank. Daarnaast schonk zij ook het orgel dat nu in de kerk te vinden is. „Het oude orgel was eigenlijk veel mooier", vindt Frans. „Nu zit er gewoon een standaard orgel in, maar vroeger stond er een achttiende- eeuws kabinetorgel. Het is jammer dat ze die verkocht hebben." Het orgel staat nu in de kerk van Gapinge. De Johanneskerk is in 1197 gebouwd. „Het is al een vrij oude kerk met een rijke histo rie. Er is zoveel om over te vertellen, dat ik wel uren door kan gaan. Het interesseert me heel erg", vertelt Frans. Naast mevrouw Van Vollenhoven zijn er nog meer beroemdheden verbonden aan de Johanneskerk. „De oud-president van Zuid-Afrika, Frederik Willem de Klerk, is hier twee keer op bezoek geweest. Zijn voorouders komen uit Serooskerke. Dat is dan een hele beleving in het dorp. Ieder een komt om te kijken." De hele dag lopen vrijwilligers in de kerk om alles netjes te houden en vragen te be antwoorden. „Het is vaak een gezellige mid dag. Er lopen meerdere vrijwilligers rond, dus meestal maken we er gewoon een ge zellige middag van. Of het nou druk wordt of niet, het is altijd erg leuk om te doen", vertelt een vrijwilliger. „Ik ben betrokken bij de kerk, en zo kan ik iets terugdoen." Het verschilt nogal of het druk is bij de open kerkdagen. „Vorige week was het Stroskerksedag, en dan komen er in totaal wel 700 mensen op af. Vandaag is het min der druk, maar dat kan ook door het weer komen. Er is niemand die in de regen op de fiets naar de kerk komt kijken. Dat is jammer, maar dan wordt het op andere da gen misschien weer wat drukker." Elke Zeeuw kent ze: Zeeuw se Babbelaars. Maar de snoepjes worden ook ge bruikt om een likeur te maken. Ze worden gemaakt van boter, azijn, suiker, water en een snufje zout. En dat zijn dan ook de ingre diënten voor het drankje. Met na tuurlijk nog enkele toevoegingen, waaronder alcohol. De boterbab- belaarlikeur is zoet en te verkrij gen in twee varianten: één met twintig procent alcohol, en een tje net onder de vijftien procent, voor in de supermarkten. Op de fles staat, geheel in Zeeuwse stijl, een meisje in Zeeuwse kleder dracht. Naast deze drank ver koopt het bedrijf ook andere drankjes die uit de provincie ko men, zoals bolus- en zwartebes- senlikeur. Met de XD Design James Cocktail- set van Fonq.nl haal je een dege lijk set in huis voor een feestelijke gelegenheid. Je kunt hem al bestel len voor 29,95 euro. Hou je van roze en van cocktails? Dan is dit de ideale match. Een ro ze cocktailset voor een leuke prijs. Te koop op Kadogalerie.nl voor de prijs van 25,50 euro. Het merk Carl Mertens heeft een professionele cocktailset uitge bracht. Voor de echte liefhebbers is deze te koop op home24.nl. De prijs is 99,99 euro. door Jerry van Luijk Kerken openen deuren voor nieuwsgierigen door Lilian van Gaaien Frans van den Driest, met op de achtergrond het orgel, foto Ruben Oreel De hele zomer zijn er nog open kerkdagen in Zeeland. De Johanneskerk in Serooskerke is elke woensdag- en zaterdagmiddag open van 13.00 tot 17.00 uur. door Tom Scheele Het drankje Zeeuws Goed, Zeeuws Rond is te verkrijgen op de website en in de Zeeuwse slijterijen: www.zld.nl De 'Zeeuws Goed, Zeeuws Rond' likeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40