Kraanwater is gratis op festivals van ID&T Veertig doden bij luchtaanvallen die 'rust moeten herstellen' o Stabiel aantal asielverzoeken Bulgaren in plaats van Polen Goede pr van universiteiten Herenigers dupe van inkomenseis IN HET NIEUWS 3 Het aantal asielverzoeken van mi granten die hun land verlaten van wege oorlog, armoede en/of na tuurrampen is in de eerste vijf jaar van het nieuwe millennium, mede door een nieuw politiek kli maat in Nederland en internatio nale ontwikkelingen, sterk ge daald. Asiel is volgens de Migratie- kaart 2013 nog goed voor 5 pro cent van alle geregistreerde migra tiemotieven. In 2000 werden er 39.000 asielverzoeken ingediend, in 2004 waren dat er nog maar 6.000. Sinds 2008 blijft het aantal steken op gemiddeld 12.500 asiel verzoeken per jaar. In 2009 kwa men de meeste vluchtelingen uit Somalië en Irak, in 2011 uit Afgha nistan en sinds 2012 komen steeds meer asielverzoeken vanuit Iran en Syrië. Voorspellingen over de asielinstroom zijn lastig te ma ken. Afgelopen jaar hebben dui zenden Eritreeërs en Syriërs voor asiel in Nederland aangeklopt. Voor 2014 houdt het ministerie van Veiligheid en Justitie in ieder geval rekening met 14.000 asiel verzoeken. Was de term 'arbeidsmigrant' tot de jaren '90 van de vorige eeuw vooral synoniem aan Turken of Marokkanen, sinds de afgelopen tien jaar is het vooral 'de Pool' die het beeld van de nieuwe gastar beider vormt. Klopt dat eigenlijk wel? 80 procent van de arbeidsmi granten in Nederland is volgens de Migrantenkaart 2013 inmiddels afkomstig uit Europa. Kijkend naar de arbeidsmigrantenstroom van de afgelopen tien jaar werd die inderdaad door Polen gedomi neerd. Registreerden in 2000 nog zo'n 550 nieuwe Polen zich in Ne derland, in 2012 waren dat er 13.000:30 procent van het totale aantal arbeidsmigranten. Terwijl de toestroom van Polen inmiddels licht afneemt, groeit het aantal arbeidsmigranten uit Bulgarije, Roemenië en Spanje ge staag. Daarnaast zal het aantal kennismigranten uit India en Chi na alleen maar toenemen. Zij val len vooral onder de 'kennismi- grantenregeling', waar jaarlijks bijna 5000 migranten gebruik van maken. Nederlandse universiteiten heb ben de afgelopen jaren steeds meer gedaan om zich internatio naal te profileren. De toestroom richting het hoger onderwijs is daardoor inmiddels ongekend groot. In het academisch jaar 2011/2012 schreven meer dan 56.000 buitenlandse studenten zich in voor een volledige oplei ding in Nederland. Acht jaar daar voor lag dat aantal nog op 28.000 studenten. De oorzaak van die ver dubbeling moet vooral gezocht worden in de toename van Engels talige opleidingen, blijkt uit de Mi- gratiekaart De meeste zogenoem de 'diplomamobiele' migranten komen uit Duitsland. Met 25.000 studenten in studiejaar 2011/2012 vormen zij 45 procent van alle stu diemigranten. Daarna vormen Chinese (4.300) en Belgische (2.400) studenten het grootste aandeel. Het aantal Bulgaarse en Griekse studenten neemt sterk toe. Meer in het algemeen is de studiemigratie vanuit nieuwe lid staten van de EU de afgelopen zes jaar sterk gegroeid. De eerste migratiegolf van laagop geleide arbeidsmigranten uit Zuid-Europa, Turkije en Marokko kwam hier pas in 1975 zo goed als stil te liggen. Door het stopzetten van de werving kwam een ander type migratie in beeld, namelijk gezinsmigratie. De gastarbeiders haalden hun families naar Neder land. Hun kinderen haalden ook weer een partner uit het buiten land. Tot en met 2003 bedroeg het aantal gezinsherenigers 35.000 personen per jaar, met name af komstig uit Turkije en Marokko. Nadat de overheid in 2004 tal van maatregelen nam om gezinsmigra tie te beperken - onder andere in de vorm van een inkomensdrem pel - daalde die vorm van migra tiestroom. Het betekende vooral dat er veel minder Turken en Ma rokkanen naar Nederland kwa men. De stijging van het aantal ge zinsmigranten uit Oost-Europa - met name Polen - asielgezinnen en kennismigranten zorgt ervoor dat het aantal gezinsmigranten netto inmiddels rond de 10.000 per jaar ligt. Fervente festivalbezoekers herken nen de terugkerende irritatie: dreunende beats, zwetende licha men in de volle zon. 'Drink vol doende water', luidt het advies, maar je flesje is zojuist onder dwang van de beveiliging in een prullenbak beland. Een flesje water is op festivals doorgaans even duur als een bier tje. De dop krijg je er vaak niet bij; zo wordt bijvullen bij de toi letten ontmoedigd. Water was al tijd een melkkoe, maar dat begint te veranderen. Op Pinkpop wordt al jaren gratis water uitgedeeld en nu is dus de belangrijkste speler uit de dancewereld om. Kraanwater is beter voor het mi lieu. Wellicht kan het gratis water ook de gezondheid baten. Uitdro ging ligt op de loer op festivals, ze ker bij feestbeesten die veel alco hol drinken, drugs gebruiken of de hele dag in de zon bakken. „Ons gaat het vooral om bewust wording", legt Carlijn Lindemul der van ID&T uit. „We zijn geen school, maar willen onze bezoe kers wél het gevoel meegeven dat water een recht is van iedereen." Qjdance, de organisator van hard- stylefestivals als Defqon 1, volgt het voorbeeld. Maar hoe zit het met het geld? Als 60.000 bezoekers van Myste ryland kraanwater drinken, moet dat omzet schelen. ID&T maakt zich echter niet druk en verwacht dat de daling 'niet heel signifi cant' zal zijn. Wellicht dat de spe ciale waterzakjes, inclusief op druk in de stijl van het festival, de kas wat spekken. Volgens medici in de Gazastrook zou het in de helft van de geval len om burgerslachtoffers gaan. Alleen gisteren al zouden veer tien mensen zijn gedood. Militante Palestijnen van Harnas, de beweging die sinds 2007 de macht in handen heeft in de Ga zastrook, schoten op hun beurt opnieuw tientallen raketten af op Israël. Volgens Harnas zijn 'alle Is raëliërs' nu een doelwit. De mili tanten gebruiken M-302-raketten. Met een reikwijdte van bijna 150 kilometer komen die verder dan de zelfgemaakte raketten die Ha rnas meestal gebruikt. Een raket landde nabij Hadera, tussen Tel Aviv en Haifa, op ongeveer 100 ki lometer van de Gazastrook. Ook werden er drie raketten richting de nucleaire reactor bij Dimona af gevuurd. Daarbij werd geen scha de aangericht. Volgens het Israëli sche leger werden er door de Pa- lestijnen 72 raketten afgeschoten. Daarvan werden er veertien on derschept. Israël voerde gisteren 129 lucht aanvallen uit op tunnels, raketlan- ceerders en 'commandocentra' van Harnas. Premier Benjamin Netanyahu dreigde gisteren de aanvallen op te voeren als de ra ketbeschietingen niet stoppen. Volgens Israëlische woordvoer ders is het de bedoeling van de aanvallen om de 'rust te herstel len' in het zuiden van Israël. De vlam sloeg daar vorige maand in de pan na de ontvoering en moord op drie Israëlische jon gens. Als represaille ontvoerden en verbrandden joodse hooligans van de voetbalclub Beitar Jeruza- lem een 16-jarige Palestijnse jon gen. Daarop ontbrandde de strijd tussen Harnas en Israël. Minister Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken maakt zich 'grote zorgen' over de escalatie van de strijd. „De escalatie van ge weld in de afgelopen dagen maakt een politieke oplossing alleen maar moeilijker, terwijl alleen een politieke oplossing vrede kan brengen, daarover kan geen mis verstand bestaan. Het is zaak de spiraal van geweld nu te doorbre ken", liet hij gisteren weten. Vol gens Timmermans moeten de ra ketbeschietingen uit Gaza stop pen en heeft Israël het recht zich daartegen te verdedigen. „Neder land roept op tot kalmte en terug houdendheid." De bevolking van de Gazastrook heeft geen enkele verdediging te gen de aanvallen. Er bestaat geen luchtalarm. „Ik ben bang dat een raket me raakt. Pas nog werden twee kinderen gedood toen ze in een veldje aan het spelen waren, alleen met geluk overleef je hier", aldus een angstige inwoner van de Gazastrook. DONDERDAG 10 JULI 2014 DE ASIELMIGRANT DE ARBEIDSMIGRANT DE STUDIEMIGRANT door Ferdinand Vleugel AMSTERDAM - Bezoekers van dance- festivals als Mysteryland en Welco me to the Future hoeven geen du re flesjes water meer te kopen. Or ganisator ID&T gaat voortaan gra tis kraanwater tappen. DE GEZINSMIGRANT Organisator wil bezoekers het gevoel meegeven dat water een recht is van iedereen door onze redactie buitenland TEL AVIV - Bij de Israëlische bom bardementen en beschietingen op de dichtbevolkte Gazastrook zijn volgens het Palestijnse persbureau SAFA tot dusverre veertig doden gevallen, onder wie vijf jonge kinde ren. Harnas gebruikt M-302- raketten uit Syrië die een reikwijdte hebben van bijna 150 kilometer Israël voerde 129 luchtaanvallen uit op tunnels, raketlanceerders en 'commandocentra' pagina 8: Leven met raketten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3