Circus Tour heeft alle ruimte nodig Er kan niemand meer bij in Zeeland Outdoor Weer blijft onzekere factor 34 SPORT TOUR DE FRANCE De sponsors die de Tour-finish op Neeltje Jans mogelijk maken gaan op verkenning in Noord-Frankrijk. Zeeuwse ronde naar voorjaar Kon de Giro d'Italia in 2010 met wat passen en meten zijn spullen nog wel kwijt op de beperkte vier kante meters in de Middelburgse binnenstad, de Tour rekent in hec tares. De Giro had in 2010 één bus voor genodigden bij de finish, de Tour heeft er vier langs de Boule vard de Tournai staan. Achter de fastfoodzaken bij het stadion was er een kampeerter rein voor de echte knechten van de Tour. De techneuten van de tv-stations hadden er een klein dorpje uit de grond gestampt om te overnachten. De tientallen trai lers met apparatuur, satellietwa gens en bestelbusjes stonden aan de andere kant van het stadion, op een mobiel mediapark. In to taal trekken in de Tour-karavaan dit jaar tweeduizend journalisten van 585 verschillende kranten, te levisie- en radiostations mee. En die hebben alle de ruimte nodig om te werken. Maar ook de mobie le röntgenpost heeft een plaatsje nodig, net als de man die voor de toiletrollen en het schoonmaken van de septic tanks zorgt. De meeste professionele Tour-vol gers en hun wagenpark trekken van finishplaats naar finishplaats. Starten kan dus wel in een bin nenstad. Voor het publiek is een start eigenlijk ook leuker. In leper was het uren voor het vertrek erg druk. Langs de randen van de Gro te Markt, waar de bussen van de wielerploeg staan, wurmden de duizenden zich langs de drang hekken. Ook hier de schaalver- schillen met de Giro: meer grote beeldschermen, meer petjes- en parapluverkopers, meer bobo's, meer royalty: van koning Filip tot voormalige koningen van de weg als Merckx, Hinault en Thévenet. IEPER - Stormachtige dagen in juli. Ze komen maar zelden voor, maar gisteren werden de renners en toe schouwers in de Tour gegeseld door zware windstoten en stevige plensbuien. De Tour heeft op zich al een tijdelijk ontwrichtende werking op de omgeving, gisteren was door de combinatie met het slechte weer sprake van een regel rechte chaos in de wijde omge ving van het parkoers van leper naar Arenberg. Auto's van de organisatie en de pers reden massaal over de vlucht stroken om de kilometerslange fi les te ontwijken en toch op tijd bij de finish te zijn. Het leverde le vensgevaarlijke situaties op. In 2010 deden op Neeltje Jans, fi nishplaats volgend jaar, ruim vier duizend ambtenaren mee aan een veldloop. Ook toen waaide het ste vig en scheurde het doek van een immense circustent op het ter rein. De deelnemers werden geë vacueerd en de brandweer moest er aan te pas komen om alle spul len uit de tent te halen omdat de situatie te gevaarlijk was. Tijdens de Tour de France zullen er vele tenten en andere attributen op het terrein staan zoals fïnishbo- gen en dranghekken. Op de schou ders van de organisatie en overhe den rust de zware taak om met al le scenario's rekening te houden. Dat zal nog een heel karwei zijn. Want het weer laat zich maar las tig voorspellen, zeker in Zeeland. Er komen bijna duizend combina ties aan de start. „Deze editie is qua deelnemersaantallen abso luut een topper. Naast volle Grand Prix-rubrieken zijn ook al le andere dagen afgeladen vol. Er kan echt niemand meer bij", ver telt woordvoerder van de organisa tie Martin de Kroo. Het unieke van het evenement is dat zowel de top van Nederland zoals Marlies van Baaien als veel ruiters van alle basisniveaus uit al le hoeken van het land komen. De Kroo is ervan overtuigd dat het dit voorjaar gehouden interna tionaal CDI behoorlijk heeft bijge dragen aan de naamsbekendheid van het evenement. „We hebben toen onze nek uitgestoken. Het was het eerste internationaal dres- suurevenement in Zeeland. Een gewaagd experiment. Maar het werd een enorm succes. Dat heeft ons tot ver buiten de grenzen een goede naam bezorgd." Het KNHS Subli Jonge Paarden kampioenschap is op zondag een pronkstuk. „Een hele eer dat dit bij ons wordt gehouden, want er zijn heel wat kandidaten om dit te organiseren." Dinja van Liere, Jessica en Chantal Nijpjes, Stepha nie de Frel en Thamar Zweistra zijn de Zeeuwse sterkhouders in de nationale rubrieken. VLISSINGEN - Het duurt nog lang voordat de Tour op Neeltje Jans fi nisht: nog 359 dagen. Toch loopt de Tour-koorts bij de circa 35 sponsors en ondersteuners van de Zeeuwse etappe al hoog op. Giste ren stapten ze op uitnodiging van de provincie Zeeland in de bus om het peloton van La Grande Bouclé over de kasseien bij Or- chies voorbij te zien denderen. Het wordt een dag met ontberin gen en verrassingen. Gedeputeer de Ben de Reu heeft het bij aan- MIDDELBURG - De organisatie van de Ronde van Zeeland Seaports wil de wedstrijd verplaatsen naar het voorjaar. Dit jaar werd de wedstrijd in juni gehouden en gingen twee Worldtourteams van start in de enige wielerwedstrijd voor profs op Zeeuwse bodem. Dat is te weinig, vindt de organisa tie. Men wil de wedstrijd in 2015 in maart houden. Bij wereldwie lerbond UCI is voor zaterdag 21 maart een plaats op de kalender aangevraagd. Op die datum is er weinig concurrentie van andere grote wielerwedstrijden. komst in Orchies zelfs over de Wet van Murphy. Alles zit tegen. Het is koud en het regent pijpen stelen. De Reu heeft net gehoord dat de jury kasseistrook nummer vijf uit het parkoers heeft ge schrapt. Te gevaarlijk. Laat dat nu net de strook zijn waar de Zeeuw se delegatie is neergestreken. Bovendien zijn de vip's vanuit de riante tent in de buitenlucht naar de naastgelegen sporthal ver plaatst. En die is een stuk kleiner. Bij aankomst blijkt er voor de Zeeuwen geen plaats meer in de herberg. Wat te doen? Loek Schip per, een van de projectleiders van de provincie, krijgt gedaan dat ze toch nog een plekje krijgen. Maar dan wel buiten, in de kou. Niet ie dereen is gekleed op de barre om standigheden. Zo vond Gerrie Ruijs, directeur van Veiligheidsre gio Zeeland, het niet nodig om met kousen in haar open schoe nen op stap te gaan. Om het in Noord-Frankrijk toch nog een beetje warm te houden, heeft ze plastic zakjes om haar voeten ge bonden. De helft van de delegatie gaat, ge wapend met een woud aan para plu's, al snel controleren of de kas seistrook, die vlak langs de vip-tent loopt, terecht is ge schrapt. Hij ligt er slecht bij: spie gelglad in het midden, onder de plassen aan de zijkanten. „Levens gevaarlijk", oordeelt Kees Bal, de Zeeuw die in 1974,1975 en 1977 in de kasseienklassieker Parijs-Rou- baix van start ging, met de zes tiende plaats in 1974 als beste re sultaat. Hij wijst op een slootje met een betonnen rand vlak langs de kant. Daar moet je beslist niet vallen. Het gevolg van de jurybeslissing is dat de renners nu over de geas falteerde weg langs de andere kant van de vip-tent zullen rij den. De overgrote meerderheid van de sponsors stapt lachend over de niet verwachte obstakels heen. Na een lichte lunch, gelar deerd met een lekker drankje, be kijken ze opgewekt de reclameka ravaan. Bert van den Hoef, direc teur van Deltapark Neeltje Jans, door Theo Giele en Maurice Steketee IEPER - Rond stadion Pierre Mauroy in Villeneuve d'Ascq was deze week te zien waarom de Tourorga nisatie de finishlijn meestal trekt in min of meer anonieme buitenwij ken of voorsteden en niet in een pittoreske binnenstad. Het cen trum van de meeste steden biedt eenvoudig niet genoeg ruimte om dit enorme, reizende sportcircus te herbergen. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Nieuw en Sint Joosland staat vanaf van daag in het teken van de negende editie Zeeland Outdoor Dressage. Na een bescheiden begin in 2006 is het door de Stichting Hippisch Sport Zeeland georganiseerd eve nement inmiddels uitgegroeid tot een begrip in Nederland. 'Geen zoefzoef door Koen de Vries Timon van der Hooft, hier namens Terneuzen in actie tegen WSC, stopt door knieproblemen met voetballen. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34