'Zonder halte Ellemeet geen geld voor SD-pas' SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Gevlekte haai aangespoeld in Westenschouwen Proef met Zeeuwse led-verlichting in gemeenten Schouwen-Duiveland en Veere. 66 Led-verlichting gaat minstens vijftien jaar mee strand van Westenschouwen is gisteren een dode gevlekte haai gevonden. De haai werd gevon den tijdens een 'zeeles' aan een groep kinderen. „Het is de eerste keer in de vijftien jaar dat ik dit werk doe, dat ik zo'n dier heb ge vonden", zegt Theodoor Braaks- ma van Natuur Avontuur. Het dier op het strand was onge veer een meter lang. „Nog een jon kie", aldus Braaksma. Deze haaiensoort kan anderhalve meter worden. De gevlekte haai is ongevaarlijk voor mensen. De dieren eten voor al zeewormen en garnalen. zierikzee - Wie tijdens de late avonduren over de Zierikzeese Grevelingenstraat loopt, valt het wellicht op: de straatverlichting is er witter dan gewoonlijk. Net als in de Schotsehoek in Gapinge. Maar het is niet alleen de kleur die verschilt. Het bedrijf Bever In novations heeft daar bij wijze van proef namelijk de traditionele ver lichting vervangen door milieu vriendelijkere led-lampen. „Tot 2010 produceerden we alleen VOORDELEN LED-LAMPEN led-verlichting voor benzinesta tions", vertelt directeur Erwin Dingemanse. „Maar vier jaar gele den besloten we onze markt te verbreden. Want, kun je een ben zinestation uitlichten, waarom dan ook niet de weg er naartoe?" Samen met collega Hugo Jonge- breur zocht Dingemanse contact met verschillende Zeeuwse ge meentes om interesse te peilen in de straatverlichting van Bever In novations. Schouwen-Duiveland en Veere bleken in voor een expe riment. Daar loopt nu sinds twee weken een proef voor onbepaalde tijd. Het Zierikzeese bedrijf is niet de enige aanbieder van led-straatver lichting. Het moet concurreren met gevestigde namen als Philips. „Maar als je kleiner bent, ben je ook een stuk flexibeler", weet Din gemanse. „Wij kunnen veel ge makkelijker aanpassingen maken. Daarnaast laat Philips alles produ ceren in verre landen als China. Onze hele productie vindt plaats in Zeeland." Om die reden is ook wethouder Jacqueline van Burg van de ge meente Schouwen-Duiveland en thousiast: „Het is voor de gemeen te prettig samen te werken met lo kale ondernemers. Zeker als het een duurzaam plan betreft waar iedereen iets aan heeft. Er zijn nog geen concrete plannen, maar ik sluit niet uit dat we in de toe komst meer straten laten verlich ten door Bever Innovations." Voor de productie doet het be drijf al tien jaar een beroep op twee sociale werkplaatsen: Ono nis in Vlissingen en Dethon in Terneuzen. Samen leveren die zo'n tweehonderd werknemers. Speciale apparatuur houdt het pro ces daar continue in de gaten, zo dat productiefoutjes er meteen worden uitgehaald. De reden dat de Zuidhoek, die praktisch naast het bedrijf huist, niet meedoet, is dat deze sociale werkplaats zich op andere gebieden specialiseert. Hoewel led vele malen minder stroom verbruikt dan de traditio nele lampen, zie je de verlichting nog niet veel terug in het straat beeld. „Dat heeft waarschijnlijk te maken met de grote investering in het begin", denkt Dingemanse. „Eén nieuwe led-lantaarn kost tussen de vier- en vijfhonderd eu ro. Maar wat steeds meer mensen zich gelukkig realiseren is dat je de huidige lampen om de twee jaar moet vervangen wat zo'n hon derd euro kost. Led gaat minstens vijftien jaar mee." Hoewel het langzaam gaat, zien de mannen van Bever Innova tions het positief in. Jongebreur: „Ook Vlissingen en Terneuzen to nen ondertussen interesse. En wat in Zeeland kan, kan ook in de rest van Nederland." „Als Ellemeet geen bushalte meer heeft, zullen recreatieonderne mers, onder meer De Klaverwei de, hun deelname (en dus beta ling) aan de Schouwen-Duive- landpas stoppen", staat in de brief van de dorpsraad te lezen. De raad wil in elk geval de halte aan de Kuijerdamseweg, ter hoog te van de Schelpweg behouden. Die is belangrijk, vindt de raad, voor vijftien scholieren uit het dorp die van busvervoer afhanke lijk zijn. Dat geldt ook voor een aantal Flakkeese scholieren die de halte als overstappunt gebruiken. De dorpsraad wijst er verder op dat de bushalte van belang is voor vakantiegangers die - al dan niet met gebruikmaking van de Schou- wen-Duivelandpas - van en naar Ellemeet reizen. In de nieuwe dienstregeling rijdt Connexxion over de pas aangeleg de recreatieverdeelweg. Om de halte aan te doen, hoeft de bus slechts driehonderd meter om te rijden, meldt de dorpsraad. T: 0113-215652 DONDERDAG 10 JULI 2014 'Duurzaam plan waar iedereen iets aan heeft' WESTENSCHOUWEN - Op het I De Grevelingenstraat nu, met led-verlichting, foto's Bever Innovations door Sharon van Oost Laag energieverbruik: led-verlich ting verbruikt vijftig procent min der stroom dan de huidige straat verlichting. De huidige straatverlichting gaat twee jaar mee, een led-lamp vijf tien jaar. Op de lange termijn bespaart het gemeentes geld: een nieuwe led straatlantaarn kost tussen de vier en vijfhonderd euro, maar het on derhoud van de ouderwetse versie kost iedere twee jaar honderd eu ro. Milieuvriendelijker: verbruikt min der stroom, gaat langer mee en hoeft niet bij het chemisch afval als hij het niet meer doet. Erwin Dingemanse door Ton van den Nouweland ELLEMEET - De dorpsraad van Elle meet pleit bij Connexxion, provin cie en gemeente voor behoud van ten minste één bushalte op het dorp. E: info@sjaakvanzee.nl maten t/m 62 1/4, 64 en 57 Nu ook op maandagen geopend van 13.00 tot 17.30 uur. Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7, 4461 JC Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31