'Waar iemand is overleden, dragen de mensen geen maskers meer1 Kennisgeving Oranje weer fier overeind 30 5CHOUWEN-DUIVELAND STRAATVERLICHTING Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu Hugo Jongebreur (I) en Erwin Dingemanse. foto Dirk-Jan Cjeitema aan de basis van Schouls' keuze: „De dood van Arjen, een vriend bij de christelijke jongerenvereni ging dertig jaar geleden, zal me mijn leven lang bijblijven. Hoe zijn ouders dat deden. Die begra fenis. Zo mooi." Het verongeluk ken in 2001 van haar man Leo, bracht de dood dichterbij. „Toen ben ik zelf gaan staan om wat te zeggen. Dat was bijzonder toen. Voor mij was het de kans om nog te kunnen vertellen wie hij was. Dan was er ook nog de zelfdoding van een goede vriendin. Bij elkaar opgeteld leidde dat tot de vraag: wat wil ik dan? Het antwoord heb ik wel honderd keer gedroomd. Ik heb lang gedacht dat ik het niet zou kunnen. Nu ben ik het aan het leren. Waar iemand is overle den, dragen de mensen geen mas kers meer. Daar zijn ze in hun pu re naaktheid. Ik wil echte gesprek ken voeren. Dat is mijn 'drive'." Uitvaartondernemer Rien de Bruijne is blij met Schouls. Met haar creativiteit maakt ze een af scheid persoonlijker. Schouls: „Een van mijn rituelen werkt met harten en linten. Mensen schrij ven op elk hart een eigenschap van de overledene. Die harten leg gen ze op het lichaam. De linten hangen ze buiten de kist. Maar als de kist wordt gesloten, gaat het andersom. De harten gaan op de kist, linten erin. Bij het afscheid knippen de nabestaanden de lin ten door. Wat ze overhouden, ne men ze hun hele leven mee." Definitief besluit Ontgrondingenwet De minister van Infrastructuur en Milieu heefteen besluit genomen om een vergunning op grond van de Ontgrondingenwet te verlenen aan Testamare Holding bv, Postbus 26, 4400 AA Yerseke. De vergunning op grond van de Ontgrondingenwet betreft het gedurende de periode 2014 t/m 2016 jaarlijks winnen van 10.000 m3 schelpen in de Westerschelde ter hoogte van de Everingen. Zienswijze Op de ontwerpbeschikking is een zienswijze naar voren gebracht. Naar aanleiding van deze zienswijze is de definitieve beschikking gewijzigd vastgesteld. Terinzagelegging De definitieve beschikking met bijbehorende stukken ligt van 11 juli 2014 tot en met 21 augustus 2014 ter inzage bij: - Rijkswaterstaat Zee en Delta, Poelendaelesingel 18, 4535 JA Middelburg, op werkdagen van 9.00 uur tot 17.00 uur; - Rijkswaterstaat Zee en Delta, district Zuid, Buitenhaven 2, 4531 BX Terneuzen, op werkdagen van 9.00 uur tot 17.00 uur; - gemeente Borsele, Stenevate 10,4451 KB Heinkenszand, op maandag tot en met donderdag van 8.30 uur tot 16.00 uur en op vrijdag van 8.30 uur tot 12.00 uur. Beroep Tot 22 augustus 2014 kan schriftelijk beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EX 's-Gravenhage. Beroep kan worden ingesteld door: - belanghebbenden die zienswijze(n) hebben ingebracht tegen het ontwerpbesluit; - belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten dat zij geen zienswijze(n) hebben ingebracht tegen het ontwerpbesluit. Het ondertekende beroepschrift bevat ten minste het volgende: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening van het beroep; c. een vermelding van het bestuursorgaan; d. de datum en het kenmerk van het (de) besluit(en). Voorlopige voorziening Tevens kan een verzoek worden gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening. Een dergelijk verzoek moet worden gericht aan de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EX 's-Gravenhage. De Voorzieningenrechter kan naar aanleiding van uw verzoek een voorlopige voorziening treffen indien er sprake is van een spoedeisend belang. Griffierechten Zowel in verband met de behandeling van het beroep als in verband met het verzoek om voorlopige voorziening wordt griffierecht geheven. Omtrent de hoogte daarvan, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dient te betalen, krijgt u na indiening van het beroep c.q. verzoek om voorlopige voorziening bericht. Inlichtingen Voor nadere inlichtingen kan tijdens kantooruren contact worden opgenomen met mevrouw L. Sijnesael en/of mevrouw E. Bijleveld van Rijkswaterstaat Zee en Delta, district Zuid, Buitenhaven 2, 4531 BX Terneuzen, telefonisch bereikbaarvia nummer 0115 - 68 68 00. De minister van Infrastructuur en Milieu, namens deze, het hoofd van de afdeling Vergunningverlening van Rijkswaterstaat Zee en Delta, mevrouw ir. M. Harte Jr"3 De oude straatverlichting in de Grevelingenstraat in Zierikzee. ZIERIKZEE - Naast rood, wit en blauw kleurt De Wandeling in Zierikzee ook weer oranje. Eind mei hebben schoolkinderen de bloemen neergezet, maar de oranje exemplaren waren verlept. Zij zijn nu herplant, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Rouw verwerk je niet", zegt Janine Schouls. „Het zijn geen hapklare brokken, of zo. Rouw is het levenslange verlangen naar iemand die er niet meer is." De 46-jarige Zierikzeese weet waar ze het over heeft. Rouw en verlies houden haar al dertig jaar bezig. Schouls was tien jaar jonge renwerker bij het Welzijnshuis. Momenteel volgt ze de opleiding tot uitvaartbegeleider en loopt ze stage bij Uitvaartverzorging Schouwen-Duiveland. „Bij het Welzijnshuis en ook daar voor bij het sociaal-cultureel werk van het Leger des Heils, had ik al het aandachtsgebied rouw en verlies," verklaart Schouls de wen ding in haar loopbaan. Het faillis sement van het Welzijnshuis gaf haar de kans om na te denken over hoe ze verder wilde. „Ik merkte dat ik er nog verder vóór wilde zitten. Dat je dus bezig bent rondom het overlijden." Persoonlijke ervaringen liggen Janine Schouls (rechts op de foto) doet met werkgever Rien de Bruijne en dochter Shanna het ritueel van de harten, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30