Bouwcommissie buigt zich over verkeerssituatie BEVELANDEN en THOLEN 29 NIEUWBOUW GEREFORMEERDE GEMEENTE Aan de rand van Yerseke verrijst over enkele jaren één van de aller grootste kerken van Zeeland. b YERSEKE - De nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Steeweg in Yerseke belooft met een capaciteit van 2000 zitplaat sen (uit te breiden tot 2800) één van de grootste kerken van Zee land te worden. Desondanks wil het kerkbestuur het gebouw zo veel mogelijk inpassen in de om geving, bleek dinsdagavond. In een presentatie werden de be woners van de Steeweg en de aan grenzende wijk Steehof op de hoogte gebracht van de bouwplan nen. „Het uitgangspunt was om de gevels zo laag mogelijk te hou den. Zo is de goothoogte rondom vijf meter", zei architect Wouter van Beijnum. „Uiteraard ontkom je bij het ontwerpen van zo'n groot gebouw niet aan het creë ren van forse volumes", voegde hij daar aan toe. Dit komt met na me tot uiting in de hoogte van het dak, dat door de kruisvorm het gebouw een traditioneel aan zicht zal geven. „De nokhoogte van de hoogste kap wordt dertig meter, het dwarskruis is een stuk lager met 22 meter. Dit is ook met een de afmeting van de hoogste zijgevel", schetste Van Beijnum. De toren - nog niet besloten is of er ook klokken in komen - wordt 35 meter hoog. Met een spits van 5 meter, uitgevoerd in klassiek ko per, steekt het hoogste punt van de kerk 40 meter de lucht in. Landschapsarchitect José Simonse van bureau Ruimte Groen uit Borssele tekende voor de inpas sing van het gebouw in de omge ving. 'Afplanten', is met een der gelijk gebouw een illusie, zei hij. Door honderden bomen aan te planten, komt de kerk wel achter een 'groene vitrage', zo omschreef Simonse de beoogde situatie. „De kerk komt op de rand van de kreekrug te staan waar Yerseke op is gebouwd." De bestaande park achtige zone die het dorp van de Yerseke Moer scheidt, moet ook zo goed mogelijk worden doorge trokken naar het stuk grond dat de kerk heeft gekocht voor de nieuwbouw. „Alleen aan de zuid kant, de zijde van de Steeweg, ko men minder bomen. De bestaan de waterleiding wordt daar ver groot tot een natuurlijke waterpar tij met veel riet. Voor de nevenin gang komen zuilvormige bomen." De hoofdingang is aan de achter kant - de noordzijde - van het ge bouw te vinden. Dat is een bewus te keuze, zei stedenbouwkundige Filip van Gurp. „Door bezoekers aan de noordzijde te laten parke ren komt de geluidbelasting zo ver mogelijk van bestaande bebou wing af" Fietsers moeten ook aan de noordkant de kerk, via een fiet- senkelder, binnenrijden. NIEUWE KERK KAN UITBREIDEN TOT 2800 ZITPLAATSEN Bij het nieuwe kerkgebouw aan de Steeweg ko men 350 parkeerplaatsen. Een deel daarvan is alleen op heel drukke momenten nodig en wordt daarom uitgevoerd met doorgroeiste- nen en gras. Om zo weinig mogelijk opstop pingen op de Steeweg te veroorzaken, legt de kerk een rotonde aan. Die moet kerkgangers stimuleren om ook de Schuitweg, een soort rondweg rond Yerseke, te gebruiken. In een verkeerskundig onderzoek houdt de kerk er re kening mee dat voor en na een zondagse dienst zo'n 175 extra auto's door de Steeweg rijden. Nu rijden er in het weekend nog ge middeld 236 auto's per etmaal door de straat, blijkt uit verkeerstellingen. Veel van de aanwezige bezoekers op de infor matie-avond vrezen dat de extra toestroom van auto's tot opstoppingen en gevaarlijke si tuaties op de Steeweg gaat leiden. Het pro bleem zit hem volgens de bezorgde bewoners met name in het eerste deel van de weg, rich ting de kruising met de Damstraat en Molen laan. Daar staat het verkeer nu al vaak stil, om dat vanwege geparkeerde auto's maar één voer tuig tegelijk kan passeren. De bouwcommissie zegde toe deze zorgen, samen met de gemeen te Reimerswaal, nader te bestuderen. Een directe ontsluiting naar de Postweg, zoals een aantal buren opperde, is onwaarschijnlijk. Dit zou de kerk ettelijke miljoenen kosten, zei Van Dijke. Ook zijn problemen met het water schap en de provincie te verwachten. Die ston den eerder ook al niet toe dat de wijk Steehof op de Postweg zou worden aangesloten. ili Yerseke DONDERDAG 10 JULI 2014 Kerk door Joeri Wisse achter groene vitrage Op verzoek van het kerkbestuur ontwierp architect Wouter van Beijnum een klassiek kerkgebouw voor de Gereformeerde Gemeente in Yerseke. Rechts is de bebouwing van de Carel Fabritiuslaan (nieuwbouwwijk Steehof) te zien. illustratie Buro Ruimte Groen-Borssele De Gereformeerde Gemeenten zijn met ruim 100.000 leden de op twee na grootste protestantse kerkgemeenschap van Nederland. De gemeente in Yerseke is met zo'n 2300 leden na Rijssen-Zuid, Rijssen-Noord en Kootwijkerbroek de grootste plaatselijke gemeente. Het huidige kerkgebouw biedt plaats aan ongeveer 1500 mensen. In het nieuwe kerkgebouw aan de Steeweg kunnen 2000 mensen zit ten. Bij de bouw wordt rekening gehouden met de mogelijkheid om in de toekomst galerijen te bouwen die nog eens 800 extra zitplaatsen kunnen opleveren. De grootste kerk van Nederland (in Opheusden) telt nu 2850 plaat sen. De Sionkerk in Goes staat op de vierde plaats (2250 plaatsen). Het kerkgebouw voorziet verder in zalen, een opbaarruimte en con sistorie. Ook wordt er een kosters woning en pastorie gebouwd. De kerk zocht naar een locatie van minimaal twee hectare. De Stee weg bleek het geschiktst, te meer omdat de begraafplaats vanaf daar is aan te lopen. De kerk wil een nieuw pad aanleggen naar de ach terkant van de begraafplaats. YERSEKE - Naast het feit dat de Gereformeerde Gemeente in Yerseke uit haar jasje groeit in het huidige gebouw aan de Molenlaan, is ook de parkeersituatie rond de kerk nu problematisch. „Er is maar heel beperkt parkeergelegenheid in de omliggende straten. Dat levert best hinder op voor de buurt. In onze nieuwbouwplannen zijn we de buurt juist niet tot last, omdat bezoe kers op ons eigen terrein parkeren", legde Piet van Dijke van de bouwcommissie uit. iWWW Stee^S Nieuwe rotonde met afslag naar Steeweg en Schuitweg Parkeerplaats Nieuwe kerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29