Ruiterspel De Eendracht herdenkt heksenproces in Veere COESE NACHTMARKT 1 9.00-00.30 UUR uinn WALCHEREN 27 VRIJDAC 1 1 JULI „Louk Peperkamp doet geweldige dingen in de Timmerfabriek. Maar als je ziet wat van die acht ton voor tijdelijke activiteiten te recht is gekomen... Een picknick, een stel schapen. Nee, er zijn ech te investeringen nodig. Dit is een vervuild fabrieksterrein. Er is nog voor minstens vijftig miljoen aan nieuwe infrastructuur nodig. Damwanden et cetera" Vijftig miljoen? „Het gebied functioneert alleen als zowel de bouwlocatie als de in frastructuur op orde zijn. Daarom is de aanleg van de verlengde Aag je Dekenstraat zo belangrijk. En niet te vergeten een nieuwe brug. Als partijen zien dat de gemeente investeert, doen zij dat ook. Maar niet alles hoeft zo duur te zijn. De hekken weghalen kost niets, maar doet de uitstraling wel veel goed. Ook praten we met Martijn Prins (graffitikunstenaar, red.) over de zijgevels van de Machinefabriek." De Machinefabriek. Hoe staat het daar eigenlijk mee? „Ik weet niet of we die kunnen redden. Misschien deels. Maar het gebouw is zó groot. Bijna al het metselwerk moet opnieuw. Het is geen doen. Er zijn mensen die er dingen willen organiseren, prima, leuk, maar het kost zoveel geld." Naar verluidt kostte u zelf ook aar dig wat geld. „Volgens mij ben ik een koopje!" Bent u dat geld waard geweest? „Ik weet dat er discussie over is, maar die vraag is mij nooit eerlijk gesteld. Maar ik snap wel, als din gen niet lukken, dat men zich af vraagt: wie regelt het hier dan?" Uw opvolger is Hans van Houdt, die tot voor kort gemeentesecretaris was. Waarom hij? „Vanwege de wissel. Omdat hij een nieuwe functie nodig had." Kan hij dit wel? „Weet je, het werk dat ik deed, is niet moeilijk. Het gaat om interac tie met mensen. Zorgen dat men sen met elkaar in gesprek blijven. Heerlijk." Voorstelling Gluren op Onderstroom De voorstelling 'Gluren' van Hoge Fronten staat van 10 tot en met 13 juli op festival Onder stroom in Vlissingen. Gluren is een theaterwandeling waarbij de bezoekers langs vijf privé- woningen in de Vlissingse bin nenstad naar binnen gaan. De bewoners zijn niet thuis, de ruimten vertellen het verhaal van de bewoners. De locatie is Start Festivalhart op het Bel lamypark. Entree bedraagt 7,50, de voorstelling duurt 90 minu ten. Hervormde kerk houdt rommelmarkt Komende vrijdag wordt in de Hervormde Moriakerk van Westkapelle een rommelmarkt gehouden voor het goede doel. Op de markt worden onder an dere tweedehands kinderkle ding, boeken en wafels ver kocht. Ook is een verloting ge organiseerd. Op de markt staan ook kramen van verschillende goede doelen. De markt wordt gehouden van 12.00 tot 18.00 uur. Muzikale matinee in Gasthuiskerk De Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg is vandaag voor het publiek geopend van 11.00 tot 16.00 uur. Om 14.00 uur wordt een con cert gegeven door trombonist Eijse Faber en op de piano speelt Cees van der Voet Beide muzikanten spelen be kende geestelijke liederen. Iedereen is welkom om de kerk te bekijken of te komen luisteren. Orgelconcert in Sint Jacobskerk Organist Henk van Putten van de Hervormde kerk in Kapelle geeft vrijdag een concert in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen. Hij brengt een gevarieerd pro gramma met werken van Fe lix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847). Het concert wordt besloten met de Tocca ta en fuga in d, van johann Se bastian Bach. Het concert begint om 12.00 uur. In de zomer wordt iedere vrijdag een concert gegeven. Wandelen door het park Toorenvliedt IVN houdt komende zaterdag een wandeling door het park van buitenplaats Toorenvliedt in Middelburg. Het park is aan gelegd in de stijl van eind 18e eeuw en in het park liggen ook enkele bunkers uit de Tweede Wereldoorlog. Als het lukt, wordt ook Vogel- en Zoogdier- opvang De Mikke aangedaan. Vertrek is om 13.30 uur vanaf de nieuwe ingang aan de Kou- dekerkseweg. Fort Rammekens wordt trouwlocatie Het is vanaf deze zomer moge lijk om te trouwen in Fort Rammekens. De gemeente Vlis singen heeft het fort aangewe zen als trouwlocatie. Aanleiding is het verzoek van een aanstaand echtpaar om in een tent te trouwen tijdens de opvoering van de rockopera Odiezee. Andere huwelijksvol trekkingen zullen in het hoofd bastion van het fort plaatsvin den. VROUWENPOLDER - Voor twee Veerse vrouwen kwam de Beel denstorm een jaar te laat. Eén van hen was de 33-jarige Geertrui Wil lemsdochter Backer. In 1565 vond zij de dood op de brandstapel, na dat ze tegenover haar folteraars 'toegaf met de duivel te hebben geslapen. Ze was de tweede 'heks' die dat jaar in Veere levend werd ver brand, nog net voor de Opstand tegen het Spaans-katholieke ge zag een toleranter houding inluid de tegenover vrouwen die meer geloofden in de kracht van de na tuur dan de kerkelijke autoritei ten lief was. Die zwarte bladzijde uit de Veer se historie komt vanavond weer tot leven in manege De Een dracht bij Vrouwenpolder. Daar wordt dan het historisch ruiters pel De Heks van Veere opgevoerd. Meer dan veertig ruiters en ama zones, omringd door een keur aan 'voetvolk', zijn er de afgelopen maanden met hun paarden voor in training geweest. Het hippisch theaterstuk werd ruim veertig jaar geleden voor het eerst opgevoerd, namelijk in 1971, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de manege. Het is ge baseerd op een historische roman uit 1951: 'Geertrui, De Heks van Veere' van Johanna Verstraate, een Veerse schrijfster van streek romans. Hoewel haar boek zich niet aan de schaarse feiten houdt, voor zo ver die in de vonnissen bewaard zijn gebleven, en historische ge beurtenissen door elkaar husselt, schuilt er wel een sterke kern van waarheid in. Het beschrijft de 'heks' Geertrui als een lieve eigen zinnige meid, die een liefdesaffai- re krijgt met met een edelman uit het luisterrijk gevolg van de mar kies van Veere. Wanneer die in Vlaanderen is om daar een op stand te bezweren, wordt ze er- Net voor de Opstand tegen het Spaans-katholieke ge zag werden in Veere twee heksen verbrand. van beschuldigd een zieke vrouw de dood in te hebben getoverd. Die liefdesaffaire is verzonnen, en de echte beschuldiging luidde dat ze - seksueel met de duivel ver bonden - een dienstmeid kreupel had gemaakt. Aanzienlijk minder ernstig dan het 'vergrijp' waar voor enkele maanden eerder een vrouw op de brandstap was be land. Zij zou met haar duivels kunst diverse schepen hebben la ten vergaan. Opvoering van De Heks van Veere is vanavond in mane ge De Eendracht. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. De schrijfster van Geertrui, De Heks van Veere, moet zich enigs zins met haar hebben vereenzel vigd, want ze gebruikte haar naam, Dignate Robbertz als pseu doniem voor vrijwel al haar boe ken. Daar kleeft wel een vlek aan. In 1946 was de schrijfster veroor deeld wegens heulen met de Duit se bezetter, onder meer als lid van de Germaanse SS. De Zeeuw se samenleving rekende haar dat uiteindelijk minder zwaar aan. De kranten ontvingen haar streekro mans veelal waarderend. Diverse bladen publiceerden die, tot in de jaren negentig, als feuilleton. Algemeen gewaardeerd tekenaar Jac. Prince voorzag haar 'Geertrui, De Heks van Veere' van illustra ties. DONDERDAG 10 JULI 2014 i Klaas Salomons bij de van het Bellamypark geleende bloembakken in het Vlissingse Scheldekwartier. foto Lex de Meester VLISSINGEN WESTKAPELLE MIDDELBURG VLISSINGEN MIDDELBURG RITTHEM door Henk Postma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27